Semne de sarcina

02-06-2018
Mary25
Nu este medic/terapeut
Mary25
Buna ziua! Am o problema legata de menstruatie. Acum doua nopti am avut primele semne ca imi vine menstruatia (era timpul ei), doar ca de atunci si pana acum nu pot spune ca am avut/am o menstruatie proriu-zisa. In prima noapte, ca si pana a doua zi pana dupa pranz, am fost doar o scurgere in cei mai mici termeni cantitativ si de culoare rozaliu spre rosu doar cand mergeam la baie. Ieri dupa pranz (cand m-am trezit) cantitatea era ceva mai mare incat a fost evidente cateva pete pe slip. Intrebarea mea este: Oare sa fiu insarcinata? Vreau sa mai specific ca inca nu am copii desi incercam de cativa ani buni iar in urma cu 2 luni am facut verificarea trompelor si dr.mi-a spus ca una era inchisa, pe partea dreapta... care acum ma doare o durere spre amorteala. Va multumesc, o zi buna
1 comentarii
0
18-03-2019, ora 10:29
Mantalena
Nu este medic/terapeut
Mantalena
Buna ziua! Am 39 de ani si locuiesc in Londra! Am avut menstruatie luna trecut pe data de 13 februarie iar pe 14 am inceput in tratament pentru FIV. Dupa 5 zile de tratament s-a constatat la ecograf ca aveam doar in folicul si am oprit tratamentul fara a mi se da ceva pentru spargerea folicolului. Dupa doua zile de la oprirea tratamentului am avut 5 zile de dureri de burta puternice apoi totul parea sa fie ok. Am menstruatie regulata la 26 de zile de obicei. Menstruatia mi-a intarziat 2 zile dupa care am vazut pe hartie ceva roz deschis. Crezand ca mi-a venit menstruatia m-am dus din nou la clinica a doua zi pentru a reancepe tratamentul. Surpriza nu mai aveam nici o pata, mi-au facut un ecograf si mi-au spus ca este ceva lichid la ovar si ca nu pot incepe tratamentul pana nu am menstruatie. M-au trimis la medical de familie pentru ca aveam dureri menstruale, greturi si stare de epuizare. Medicul de familie mi-a spus ca este posibil sa fie sarcina deoarece am de atunci niste Pete maro ffff reduse cantitativ si sa astept. Astazi la o sapt de intarziere am in continuare Pete maro doar pe hartie tamponul este curat Dar testul de sarcina este negativ. Medicul imi spune sa am rabdare Dar imi este frica sa nu fie ceva grav pentru ca in viata mea nu am avut intarziere nici macar o zi si am o menstruatie ambundenta de fel. Am greturi, sani tensionati, insa crapele au disparut dupa o sapt de dureri. Va rog sa ma ajutati cu o parere! Maine voi merge la medic din nou! Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când menstruația e considerată anormală și ar trebui să te adresezi medicului
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Anomalii ale ciclului menstrual - diagnostic, tratament și sfaturi utile
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •