Semne si simptome

15-07-2009
GuardofAsgaard
Nu este medic/terapeut
GuardofAsgaard
De aproximativ 5 luni de zile ma confrunt cu o problema ce nu pare sa se diminueze. Am avut un fel de urticarie acuta, asociata cu febra, pentru care m-am prezentat la urgente (din cap pana in picioare, pe interiorul coapselor, in zona inghinala, pe cap, pe antebrate, pe interiorul bratelor, pe dosul palmelor, preponderent rosiatice) si pe care mi-a fost recomandat sa o tratez cu calciu injectabil si hemisuccinat de hidrocortizon); a trecut.
Apoi: Primul semn a fost o scadere in greutate (pe care am observat-o la nivelul gambelor care isi pierdusera din dimensiune considerabil), de la 80kg la 75kg, in prezent ultima greutate mentinandu-se constanta in ciuda faptului ca mananc destul de mult cat sa ma pot ingrasa. Initial aparuse ca un discomfort (iritare-durere-arsura) in partea dreapta langa ombilic. A trecut. Apoi a aparut senzatia de balonare in partea dreapta, fara durere, care la presiune se deplaseaza in partea superioara a colonului. Cu un timp inainte de eliminarea scaunului, aparea discomfort in partea stanga inferioara a colonului. La eliminare trebuia depus un efort considerabil pentru a elimina o parte din scaun, ramanand cu senzatia ca nu a fost eliminat tot. Scaunul iesea ca dimensiune foarte subtire ca si cum ar exista un impediment. Mentionez ca prestez o munca care necesita stat pe scaun foarte mult timp. Acestea, impreuna cu mancarimi la nivelul rectului, rareori cu usturimi si foarte mici sangerari (rosu disipat) m-au facut sa ma gandesc la hemoroizi. In prezent efectuez spalaturi dupa fiecare scaun mancarimile disparand, insa nu si senzatia de efort la defecatie. Sunt perioade scurte cand ma mananca nasul foarte agresiv; aparuse o singura data un halou (cerc) rosu in jurul anusului si m-a facut sa ma gandesc la paraziti. Am facut analize de sange si coproparazitologice.
La sange trombocitocritul a iesit scazut (0.182) si la fel calciul 8.20. Glicemia s-a situat la 70 (limita inferioara).
La examenul coproparazitologic doar Antigen Giardia-lamblia-elisa a iesit 0.12 medicul situand acestea in valori normale.
Desi am modificat nutritia, balonarea persista, in ultimele zile bolboroselile acelea (probabil hidro-aerice cum se numesc) s-au intensificat putin.
Ceea ce s-a pastrat constant este faptul ca se observa mancare nedigerata in scaun si de asemenea in urma spalarii unele cojite mici maronii (indiferent de mancarea ingerata). Culoarea scaunului de-a lungul perioadei s-a modificat, de la culoare inchisa (chiar verzui), lucioase, catre culoare deschisa (maro deschis - portocaliu). In ultimele zile, incercand sa suplimentez posibilele deficiente in vitamine si minerale, am observat in scaun capsula gelatinoasa intreaga nedigerata, impreuna cu aparitia unor crampe si a gazelor.
Nu stiu de la ce anume pe interiorul bratelor imi aparusera (in prezent au disparut) doua trei semne de psoriazis (cunosc pentru ca am mai avut o data datorita unei infectii cu streptococ pe care am tratat-o injectabil la recomandarea medicului). Probabil prezenta unei infectii in organism insa nu stiu care sa fie cauza.
Un alt semn ce l-am observat este ca pe mana stanga si pe antebrat, in exact aceleasi locuri apar si dispar puncte albe sub piele. Aparitia si disparitia este conditionata de miscare. Probabil este o problema de circulatie sanguina?
Alte simptome sunt oboseala generala, de obicei in timpul pranzului instalandu-se puternic, avand nevoie de un efort destul de mare pentru a ma mentine alert; nervozitate accentuata, anxietate, senzatii rare si scurte ca durata de mancarime in zone diferite.

Ce credeti ca poate fi? Paraziti (din cate am citit acestia pot cauza marea majoritate a simptomelor si semnelor descrise de mine)? Vreau sa stiu posibilele cauze inainte de-a arunca banii pe fereastra, pentru ca mi s-a intamplat anterior sa-mi fie recomandat un consult psihiatric cum ca n-as avea nimic fizic. Eu insa imi cunosc corpul foarte bine si stiu cum functioneaza si cat de mult ma oboseste aceasta situatie continua.
1 comentarii
0
15-07-2009, ora 11:28
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Tratamentul cu cortizon suprima boala de piele care are rolul de curati organismul de toxine puternice si astfel boale initiala se introduce din nou in corp de unde va reaparea intr-o forma mult mai feroce si cu totul altfel. Prin primul tratament exact asta ai facut si acum primesti raplata.
Cortizonul este un hormon produs si de corp dar care luat din afara (cel artificial este asemantor dar nu identic) distruge sistemul imunitar si suprima simptomele.
Ca mai toti oamenii, in ciuda dietelor (gresite) se pare ca te hranesti gresit.
Consulta un doctor homeopat cu experienta si invata sa mananci cu adevara sanatos: www.leacuri.net
Ce ai tu este pt. un homeopat rutina zilnica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.