Semne si simptome

06-05-2012
mitzubd
Nu este medic/terapeut
mitzubd
Cele mai comune simptome ale atacului de cord cuprind dureri sau disconfort resimtit in mijlocul pieptului, brate, umarul stang, coate, maxilare sau spate. Alte simptome includ dispneea (dificultatea de a respira) sau insuficienta respiratorie, starea de rau, voma, apatia sau lesinul, transpiratia rece, paliditatea.
4 comentarii
0
06-05-2012, ora 22:12
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Va doresc sanatate
cele bune,
0
27-07-2012, ora 21:39
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
ma numesc veronica si vreau sa va spun ca durerile pe care le-ati mentiomnat dv eu le am de mult adica de vreo 4 ani exact asa cum ati spus eu mam saturat deja nu stiu cum mai pot rezista mie tare frica cu toate ca am fost la un m, edic cardiolog si la un medic internist am facut 2 ekg si mia spus ca nu sunt probleme, dar din cauza simptomelor ma face sa ma gindesc numai acolo.dv ce spuneti ?
0
27-07-2012, ora 21:49
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
ma numesc veronica si vreau sa va spun ca durerile pe care le-ati mentiomnat dv eu le am de mult adica de vreo 4 ani exact asa cum ati spus eu mam saturat deja nu stiu cum mai pot rezista mie tare frica cu toate ca am fost la un m, edic cardiolog si la un medic internist am facut 2 ekg si mia spus ca nu sunt probleme, dar din cauza simptomelor ma face sa ma gindesc numai acolo.dv ce spuneti ?
mentionez ca nu am avut stari de lesin nici cu respiratia in acele momente, dar vreau sa va spun ca parca asi fi dorit sa fug cit de tare puteam adica merg repede prin casa si parca nu ma pot controla inma bate repede si ma tine citeodata 5min, 10 dar si 1, sau 2 ore imi aduc aminte ca au fost zile cind imi era asa toata ziua.Astept sami spuneti ceva ce poate fi am trecut mai de mult printr-un necaz mare cu una dintre fetitele mele si parca de atunci numai sunt eu
0
20-10-2012, ora 22:25
suparici17
Nu este medic/terapeut
suparici17
Si eu simt la fel. Durere taioasa in maxilar stanga, in umar stang, dar si in dreapta, dar mai putin, palpitatii la trezire. Uneori am si niste taieturi in piept, in stanga. Va dati seama ca am mers la cardiologie. Am facut 3 EKG-uri, o ecocardiograma. Toate bune. Si analize de sange. Bune si acelea. Taieturile in maxilar au aparut de cateva luni, durerea de umar stang de vreun an. Bineinteles ca gandul meu este ca fac infarct, mi-e frica sa nu mor in somn. Nu mai suport toate acestea. Ce sa mai fac? Sa repet consultul cardiologic? Pe ce cale sa o mai apuc?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea față de starea de sănătate crește riscul de boli cardiovasculare
  • Infarct miocardic sau stop cardio-respirator?
  • Tratamentul timpuriu al durerii în piept poate salva vieți
  • Temperatura scăzută poate fi un factor major pentru declanșarea infarctului
  • Celulele mușchiului cardiac ar putea fi regenerate
  • Bolile inflamatorii intestinale - asociate cu riscul mai mare de atac de cord (studiu)
  • Măsuri generale pentru tratamentul atacului de cord
  •