semne si simtome

26-03-2011
utilizator_89498
Nu este medic/terapeut
utilizator_89498
De cca un an am niste mancarimi in zona capului{ pielea capului} se definesc ca niste pete rosii, ma mananca mai ales cand trenspir si formeaza coji la baza lor. pe de alta parte, de cateva saptamani bune am o durere usturatoare la inchietura maini stangi.o durere ca o arsura. Mi-am dat cu tot felul de unguente, dar nu cedeaza! Va rog respectos...am 40 ani si ma tem sa nu am o CBP {ciroza biliara primitiva}..Acufene sufar din 2004.la urechea stanga. Cu ceva timp in urma am fost descoperit si cu un ficat marit anul 2004. Va rog respectos daca din aceste simptome pot sa ma gandesc si la asa ceva tinan-d cont de puritul capilar, de durerea inchieturilor si de acufene. Va multumesc mult!
1 comentarii
0
30-03-2011, ora 02:54
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua. Ciroza biliara primitiva este mai frecventa la femei, pruritul este generalizat, pe piele nu se vede nimic inainte sa apara icterul, se poate exclude foarte simplu prin analize de sange (in CBP creste fosfataza alcalina si gamma GT). Deci, aproape sigur ca nu este CBP. Ficatul marit este probabil steatohepatita, de la mancare grasa si/sau alcool, daca s-au exclus alte cauze (de ex. hepatita virala B sau C). Regimul alimentar (si renuntarea la alcool, daca este cazul) ajuta. Pentru problema cu pielea capului (este probabil dermatita seboreica) si incheietura (probabil dermatita atopica sau de contact), mergeti la dermatolog, exista tratamente eficiente. Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.