Sensibilitate la frig.

02-11-2011
dolce.ada
Nu este medic/terapeut
dolce.ada
Sunt fata am 21 de ani si de 2 ani si in fiecare iarna am probleme cu pielea de pe maini. Cand este foarte frig afara si dupa ce intru la caldura sau ma dau cu crema de maini (sau chair daca nu ies afara si ma dau o o crema obisnuita/pt piele sensibila) am urmatoarele simptome: mi se inrosesc mainile astfel incat parca am niste manusi, incepe sa se incalzeasca si sa arda, sa usturea dupa care mi se formeaza niste bubite albe care se tot maresc cu timpul. Dupa aproximativ jumatate de ora pielea isi revine compet.
E foarte stanjenitor daca sunt in public si foarte neplacut.
Tin sa mentionez ca acest lucru il patesc doar in zona de pe maini nu si in palma si nici altundeva.
Daca a-ti auzit la cunoscuti sau a=ti vazut asa ceva va rog din suflet sa imi spuneti.
3 comentarii
0
04-11-2011, ora 18:17
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Simptomele se cam potrivesc cu Sindromul Raynaud (Fenomenul Raynaud) care poate avea diverse cauze.
Cauta pe net si documenteaza-te si vorbeste despre asta cu doctorul tau.
Eu o sa iti spun doar de doua cauze - una este fumatul. Daca fumezi ar trebui sa te lasi urgent deoarece afecteaza circulatia sangelui, care la tine este deja defectuasa, determinand vasoconstrictie si nu se mai iriga bine cu sange extremitatile.
Al doilea motiv, din cauza ca ai aceste manifestari de 2 ani, m-as gandi daca nu cumva o infectie a determinat exacerbarea acestor manifestari pe un fond preexistent.
Ai cumva sinuzita? Se infunda nasul? E posibila o infectie cu stafilococ auriu.
M-am gandit la o infectie care ar determina o scadere a tensiunii (de ex streptococul o creste).
Ai putea sa faci un - exudat nazal cu antibiograma.
Ar fi bine sa faci si o - analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
O infectie vaginala cu e-coli deasemenea ar putea produce o scadere de tensiune si anemie prin deficit de fier. Ai ameteli?
Este bine sa fii sigura ca nu ai aceste infectii, in conditiile date.
Mergi la doctorul tau si discuta despre asta.
Vezi ce investigatii se pot face si intre timp sa iti ingrijesti mainile cu crema.
Poate ar trebui sa cauti si alta crema, care sa functioneze mai bine - sa nu se crape pielea, daca nu esti multumita de cea pe care o ai.
Citeste articole medicale despre - sindromul (sau factorul) Raynaud. Mai pot fi si alte cauze si vezi si care sunt optiunile de tratament.
Eventual mergi si la un doctor dermatolog.
0
05-11-2011, ora 22:23
dolce.ada
Nu este medic/terapeut
dolce.ada
Va multumesc din suflet pentru raspuns. Nu sunt fumatoare si am facut mult sport. E pentru prima oara cand aud de acest sindrom. M-am informat pe internet si trebuie sa recunosc ca tot de 2, 3 ani am probleme cu circulatia periferica mai ales la picioare.Acum 2 ani am avut streptococ hemolitic in gat insa am scapat de el. Recent mi-am facut exudat nazal si rezulatatul e pozitiv si anume stafilococul auriu.
Va multumesc inca o data pentru raspuns

O ultima intrebarea. Are vreo influenta daca incep sa iau ginkobiloba/ suplimente ce ajuta circulatia sanguina?
0
16-11-2011, ora 00:40
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poate ar fi bine sa faci intai tratamentul ca sa scapi de stafilococ. Eu cred ca o sa scapi si de aceste simptome si nu mai este nevoie de altceva.
Ti-a dat si antibiograma ca sa stii la ce antibiotic este sensibila bacteria? Altfel poti face un tratament gresit.
Sub 10 zile nu este eficient. Vorbeste cu doctorul.
Daca va trebui sa repeti analiza, sa astepti sa treaca 10 zile de la ultimul antibiotic administrat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ si sa ceri antibiograma, eventual si antifungigrama ( se pot dezvolta si ciuperci de la un tratament cu antibiotice).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sensibilitatea la frig (intoleranța la frig)
  •