Senzatia de greata | Forumul Medical ROmedic

Senzatia de greata

09-09-2015
andrrra_
Nu este medic/terapeut
andrrra_
Buna, tuturor. Am o problema mult mai serioasa de ceva vreme. Am 17 ani, cand eram foarte micuta, imi placea sa o ajut pe mama la bucatarie, cateodata sa mai spal si cateva farfurii. Dar de un an, simt o repulsie totala fata de bucatarie. Cand iau ceva din frigider, trebuie sa apuc alimentul cu foarte multe servetele, deoarece este umed, iar mie mi se face foarte scarba. Cand vad ca se sterge masa cu prosopul mi se face pur si simplu rau, nici nu ating prosoapele de bucatarie fiindca imi este greata de ele, sigur ca nu sunt murdare, dar pentru mine sunt scarboase.Sau atunci cand se spala farfuriile, ma ingrozesc.Nici nu ma mai asez pe scaun la bucatarie, iau masa in alta camera, simt ca nu pot, sau cand imi atinge fata de masa picioarele, ma ridic repede, mi se face scarba. Si la robinetul din bucatarie daca este ud, fug repede la baie si ma spal bine, sau atunci cand ma atinge cineva dupa ce se spala pe maini, simt ca este ud si imi displace.
2 comentarii
0
09-09-2015, ora 19:14
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Alexandra, din ceea ce descrii tu, se pare ca suferi de tulburare obsesiv compulsiva, prescurtat TOC.

http://forum.romedic.ro/prod/GRUP_SUPORT_PENTRU_TOC_2014_085460.html/179

Aici poti discuta cu persoane care au probleme asemanatoare cu a ta.Si eu am avut o forma ceva mai diferita de TOC, printre multe alte probleme.Ideea e ca ce ai tu, e un comportament invatat in timp, tu nici nu ti-ai dat seama ca treptat ai dobandit aceste obsesii si compulsii, care iti creeaza anxietate.

p.s. Sa nu te sperii, ca nu esti pe moarte, nu se moare din TOC. :)) TOC-ul, in cazul tau, nu e altceva decat un mod gresit de gandire.Psihoterapia cred ca te-ar ajuta foarte mult.
0
10-09-2015, ora 10:14
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Tine tot de tulburarea de comportament alimentar despre care ai mai povestit pe un alt topic Alexandra. Are la baza probabil gandurile anxioase ce nu sunt clar constientizate iar un prim pas spre reducerea anxietatilor tale ar fi sa afli dorintele ce stau in spatele lor.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: