Senzatie cronica de dres gatul si saliva gelatinoasa

11-12-2010
magicspace
Nu este medic/terapeut
magicspace
Buna ziua. Am 28 de ani si sunt fumator (5 tigari/zi). In 2008 dupa un tratament de traheobronsita prin noiembrie apoi prin decembrie un tratament de helicobacter, am inceput sa am senzatia de gat uscat, uneori senzatie de aer rece, tuse uscata cu o senzatie ciudata in gat care ma face sa-mi dreg gatul.. Dupa alte 6 luni a inceput sa dispara senzatia de gat uscat si tuse, in schimb cand imi dregeam vocea vedeam ca scuip niste bilute gelatinoase incolore, uneori cu bule de aer in interior si cateodata erau prinse ca un sirag 15-30mm in special seara mai ales daca beau o bere rece (acu nustiu care e factoru:din cauza ca e rece, ca are alcool sau ca are acid mult.. si beau doar o singura bere pe saptamana doar vara cate 2-3). Episoadele se repeta aproape in fiecare zi in special dimineata cand ma trezesc simt ca trebuie sa elimin acea saliva gelatinoasa iar uneori vascoasa... Cateodata ma trezesc dimineata cu gatu iritat probabil din cauza ca nu o elimin toata si se lipeste in gat... Nu am tuse.nu am dificultati la inghitire si nici dureri in gat iar acea gelatina de multe ori o simt direct in gura scand imi dreg vocea sau saliva uneori vascoasa. O zi poate sa ma lase apoi doua sa ma supere dimineata si seara in special. Am facut exudat, examen de sputa, control si raza la plamani.. Totul a iesit ok... La plamani doctoru a spus ca poate sa fie un reflux gastro-esofagian ... Am fost la medic de familie pt trimitere dar in schimb era in concediu iar doctorul (trecut de 65 de ani) care tinea locul a spus ca nu are legatura simtomele mele cu refluxul gastro ci mai degraba ar putea fi o faringita cronica si n-am ce sa fac decat sa mai iau un SIROP de gat din cand in cand (cred ca nu avea chef de semnat trimiteri sau retete).. Nustiu care din cele 2 diagnostice sa aleg.. macar sa le primesc de la un medic de specialitate (ORL-ist sau gastroenterolog).. macar sa stiu de ce sa ma imbolnavesc deoarece de 2 ani incoace m-am crezut bolnav cu plamanii. Fac putin haz de necaz :).. Ma simt prost sa ma apuc noaptea sa'mi dreg gatu cand altii incearca sa doarma iar la servici deranjez colegii, deci as dori o mini reteta de la un doctor ..
Multumesc mult.
1 comentarii
0
11-12-2010, ora 09:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ai ambele diagnostice.. si faringita si refluxul..
numai ca Faringita este din cauza refluxului.
daca tratezi numai faringita.. NU obtii nici un rezultat
1. tre sa repeti investigatiile la Gastrolgie
2. Regim strict fara acru, acidulate si fructe citrice
TRebuie sa stii probleme gastrice.. o sa teurmareasca Toata viata.. asa ca ai grija la alimentatie mereu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.