Senzatie curenti prin corp

12-10-2015
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Buna seara,

Nici nu stiu cu ce sa incep...sau mai bine zis..cum sa incep. Un scurt istoric: scolioza dorso lombara dexteroconveza, hipotiroida, spasmofilie manifesta, nevralgie arnold bilaterala, in urma Rmn ului cervical mi s-a spus ca nu am spondililoza, insa muschii gatului in loc sa fie fibra sunt 'aţa' si sunt mereu incordati. Mai nou vitamina D a iesit 18 ( in loc de 30-50). In prezent iau ca si tratament: eutyrox dimineata, o pastila Osteogen Complex si doua comprimate Vigantoletten 1000. Ce ma deranjeaza si nu gasesc raspuns prin doctori( asta ma dispera): momente cand am senzatie de fiori, senzatie piele de gaina, curenti fini prin picioare ( special gambe), brate, cap..chiar si in dreptul inimii am cateodata, senzatie de scuÅ•t circuit la cap, piscaturi pe fata si mancarimi, durere la 'creier'( descriu exact asa cum simt), parestezii cap, mana...scalp sensibil la atingere( dureros), am observat astazi ca mi-au aparut mici brobonele pe fata si gat. Am sensibilitate la caldura mare si frig, maini si picioare reci. Simptomele apar pe ambele parti ale corpului. Aceste simptom nu le am in permanemta si nu in fiecare zi, dar ma dispera..nu le.consider normale si medicii imi spun ca nu am nimic..ca e de la stres ( dar apar simptomele si cand sunt linistita si chiar fericita. Mentionez ca sunt fff sedentara, nu practic niciun sport...decat foarte rar merg pe jos ( cu masina in fiecare zi la serviciu). Ce ma sfatuiti, va rog frumos..o parere..un medic foarte bun la care sa apelez...indiferent de cost...efectiv imi afecteaza viata. Poate fi vreo lipsa de vitamine? Oxigenarea deficitara a creierului?

Multumesc,
Gabriela
14 comentarii
0
14-10-2015, ora 00:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Va rog sa faceti si un test de anxietate pe net si sa scrieti aici rezultatul.
0
16-10-2015, ora 15:58
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Un examen RMN cerebral ati efectuat? Dr. Macsuta
0
16-10-2015, ora 16:52
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Buna ziua,

Nu am facut un Rmn cerebral ( m-am gandit si la.aceasta varianata, dar sunt un pic claustrofoba si imi e teama). Credeti ca simptomele pot fi si din cauza unor carente de vitamina B? Aceste stari nu le.am tot.timpul..azi de exemplu.nu am avut..pana acum.

Multumesc,
Gabriela
0
16-10-2015, ora 18:43
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Dna clara_P, nu inteleg de ce sunteti asa revoltata incat sa imi scrieti un mesaj privat in care sa imi reprosati faptul ca am indraznit sa mai adresez o intrebare domnului doctor care a avut amabilitatea de a raspunde la subiectul postat. Deasemenea, nu cred ca v-am presat pe dvostra personal cu vreo intrebare incat sa imi reprosati ca nu v-am multumit pentru faptul ca v-ati facut timp sa imi raspundeti ( desi...daca imi aduc bine aminte am multumit). Lumea, asa bolnava cum este, mai are si serviciu si nu am stat tot timpul sa urmaresc daca mi s-a trimis vreun mesaj privat...de la dvoastra sau nu. Nu va obliga nimeni sa raspundeti la postarile noastre iar daca si eu am dat un sfat..am facut-o cu drag si pentru ca am vrut si nici nu am bagat deseama daca mi s-a multumit sau nu. In plus, apelez la acest forum pentru a primi raspuns de la persoanele abilitate si competente care pot da un sfat concret la problemele noastre, nu la persoane care.indeamna la teste de anxietate pe internet.MULTUMESC
0
16-10-2015, ora 19:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Aveti dreptate. De ce as fi eu revoltata ca cineva sufera si se duce pe la n-spe mii de cabinete si doctori cand tineri cu aceleasi simptome inteleg ca pot fi somatizari de anxietate, citesc pe net despre asta, merg la medic, iau tratament si le trec toate din prima zi de tratament. Tineri sub 20 de ani, care e adevarat ca nu au serviciu si au mai mult timp sa se documenteze si sa se informeze.
Din partea mea puteti sa scrieti inca 10 topicuri pe aceeasi tema. Nu ma mai bag. Rezolvati dv mai bine cum stiti.
E inutil sa va mai explic cum in anxietate neuronii care sunt imprastiati in tot corpul se constrictioneaza si dau si dureri si arsuri si ameteli si de toate. Si mai inutil e sa va explic ca eu ma confrunt cu astfel de boli de la 16 ani, adica de 21 de ani si ca nu v-am dat raspunsul din burta si nici pe ghicite.
Va urez sa va insanatositi in cel mai scurt timp si sa nu mai suferiti atat.
Daca nu mi-ar pasa, nu as scrie pe forum.
0
17-10-2015, ora 00:02
mir2211
Nu este medic/terapeut
mir2211
Gabriela, eu sufar de anxietate din tinerete si ca si tine la debutul bolii m ar fi suparat intentiile Clarei dar din Pacate Clara are dreptate.Si Stevens da sfaturi bune, nu camedicii nu le ar da, dar ei nu traiesc durerile noastre.
0
17-10-2015, ora 09:28
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Buna ziua,

Nu m-au deranjat sfaturile Clarei_p, si nu contest ca simptomele mele pot fi produse si de o anxietate ( am suferit si eu de o depresie destul de puternica acum 2 ani si pot sa spun ca m-a marcat destul de mult...nemaitrecand pana atunci prin asa ceva..atacuri de panica, ganduri de toate felurile.dar o mare parte s-a dovedit a fi produsa de hipotiroida pe care am descoperit-o atunci si spasmofilie). Repet..nu m-au deranjat sfaturile..de aceea este forum, ca fiecare sa vina cu un sfat si cu experientele sale, m-a deranjat si mi s-a parut deplasat modul in caremi s-a reprosat prin mesaj privat faptul ca am mai adresat o intrebare suplimentara dlui doctor si faptul ca nu i-as fi multumit pentru raspuns avand in vedere ca nu e nimeni platit sa imi raspunda mie..exact asa... De ce nu a scris acel mesaj pe forum si nu privat? Sa il vada toata lumea.

Multumesc,
Gabriela
0
17-10-2015, ora 14:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Unde am scris eu ca m-a deranjat ca ai adresat o intrebare suplimentara domnului dr. ???
Eu ti-am raspuns pe alte topicuri sa faci testul de anxietate si nu ai raspuns. Uite am facut, a iesit sau nu a iesit.
Eu sufar cand va vad ca trece timpul, mergeti pe la n doctori adiacenti fara sa mergeti la cel indicat si suferiti in toata aceasta perioada.
Si nici nu judec pe nimeni ca a trebuit sa refuz ani intregi tratament pentru depresie, neputand accepta ca am o afectiune psihica.
Din pacate astea vin si pleaca in episoade in cazurile cele mai fericite. In cazuri nefericite avem pe forum copii bolnavi liniar cu anii. Peste 10-15 ani. Cu toate ca iau medicatie si fac psihoterapie.
Sunteti un caz fericit.
0
17-10-2015, ora 14:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dati cautare Simptome ale anxietatii pe Google si alegeti site-úl despresuflet.ro
Acolo sunt listate aproape toate simptomele de anxietate la nivelul fiecarui organ.
0
17-10-2015, ora 14:42
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Nu sunt un caz chiar asa fericit pentru ca inca ma resimt, m-a marcat si mai am momente de depresie si anxietate pe care incerc sa le depasesc si sa le fac fata. Nu sunt nici eu multumita cand vad ca umblu pe la n doctori si toti ridica din umeri si nu aflu niciun raspuns...ba am spasmofilie..ba am deficit de vitamine..ba musculatura mai stiu eu cum...o sa ma indrept catre un psihiatru sa vad ce parere are si gata...nu ma gandeam vreodata ca simptomele mele pot avea legatura cu psihicul..asa cum nici cand ma trezeam noaptea cu limba amortita nu ma gandeam ca este de la calciu de asta am reactionat si mai sceptic.

O zi frumoasa
0
26-10-2015, ora 11:54
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Cand ati facut ultima oara un cosnult neurologic?
Dr. Macsuta
0
26-10-2015, ora 13:32
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Buna ziua dl doctor,

Ultima oara am fost chiar saptamana trecuta. Mi s-a dat ca si tratament Al Nerv sa iau 10 zile si daca ma simt bine cu el sa continui pana la 30 zile. Mi s- a spus ca sinptomenele ar trebui sa dispara si deasemenea trebuie sa fac kinetoterapie pt ca musculatura gatului este aproape atrofiata. Sincer, de cand am inceput sa fac exercitii fizice..acasa deocamdata am observat ca simptomele au disparut. Am o saptamana de cand nu am mai avut acele senzatii. Acum..nu stiu ce sa zic. Nu am inceput incs sa iau tratamentul

O zi frumoasa
0
07-12-2015, ora 14:45
Ela777
Nu este medic/terapeut
Ela777
Buna ZIUA!Va rog din tot sufletul ajutati-ne pt ca numai stim incotro sa mergem.Va detaliez situatia.Atat eu cat si familia mea suntem disperati din cauza problemelor de sanatate a tatalui nostru.Va rog sa-mi spuneti DE CE se intampla ceea ce o sa va spun si unde sa mai mergem cu el.Inca de anul trecut din luna noiembrie, tatalui meu simte continuu pana la ora actuala ca-i arde pielea pe el din cap pana in picioare, senzatie continuua zi si noapte de fierbinteala la nivelul pielii fara urme, furnicaturicu senzatia, dupa cum descrie el, de parca ar merge niste furnici pe tot corpul, amorteli maini, picioare corp.Totul a incepul intr-o zi cand i s-a umflat degetul mare de la picior cu mont cu tot, de se umflase rau pana la glezna.Dupa masaje cu fel de fel i s-a desumflat talpa, degetele de la picioare.De atunci a inceput totul.Seara are senzatia ca sta cu picioarele ca pe jaratec asa sunt de fierbinti, iar ziua sunt inghetate, indiferent de vreme, chiar si vara.Trebuie sa mentionez ca a facut toate analizele si tomografie computerizata amdomen+pelvis+cap si toate sunt perfecte chiar si la varsta de 84 ani cat are acum.A facut ecografie, analize ale sangelui si totul este perfect.Zilele trecute a f si la psihiatrie de a descris starile crezand ca este pe fond nervos, dar cat pe fond nervos?din noiembrie anul trecut?Exclus, m-am gandit eu!plus ca sufera de insomnii de ani si ani, doarme 2-3 ore pe noapte cu patile.Dl dr psihiatru ia dat pt somn genodorm, exraveral, xanax si pt senzatiile descrise seroxat.Cel mai rau este ca nu stim ce sa mai facem, cum sa-l ajutam pt ca ni se rupe sufletul de el cat se chinuie zi si noapte cu aceasta senzatie de fierbinteala, amorteli, furnicaturi in tot corpul.Toate aceste stari din corp ii da stari de iritabilitate maxima, normal cu asa ceva in tot corpul si de un an intreg.A slabit f rau si de durere, mahnire ca nu rezolva nimic.Nu fumeaza, nu bea alcool, nici excitante cum ar fi cafea, cola, ceai negru etc, nu consuma.Nu mananca gras, nu carne porc decat pui, legume.Este hipertensiv ia cloridina, dar pe acest fond cu de toate starile ii creste si tensiunea destul.Va rog din suflet sa-mi dati un sfat, un indiciu ce poate sa fie si ce se mai poate face, daca mai este vreo speranta macar de ameliorare.S-a facut un an si o luna de cand se chinuie asa.Viata lui este un calvar, iar a noastra la fel ca nu avem putere sa-i amelioram macar un picut starile.Chiar nu exista un diagnostic, un leac?Doctorii nu prea il baga in seama din cauza ca daca are 84 ani trebuie aruncat la gunoi, oare acei doctori care judeca omul dupa varsta, nu au parinti?Tatal meu este un om puternic chiar daca trece prin asa ceva, altul ar fi cedat de f mult timp.Tatal meu este fara speranta.Noi suntem fara speranta de atatea incercari si asteptare intr-o minune.VA ROG F MULT DATI-MI UN SFAT, O PARERE, O DIRECTIE INCOTRO SA O MAI LUAM CU TATAL NOSTRU MACAR SPRE AMELIORARE.Mii de multumiri si speranta ca o sa-mi raspundeti!
0
07-12-2015, ora 15:14
Ela777
Nu este medic/terapeut
Ela777
Chiar acum m-am interesat telefonic la clinica la care profesati d-le Dr.Macsuta si trebuie sa vin la Dvs cu tatal meu pt consult.Pana atunci va rog f mult sa-mi spuneti, daca vreti si puteti, aici, pe forum, daca din descrierea mea ar fi vorba de parestezii de natura neurologica si daca exista sansa de a se reface tatal meu cat de cat sau macar ameliorari.Mii de multumiri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Informații noi despre modul în care mintea ne influențează corpul
  •