Senzatie de arsura la mameloane cu ingrosarea mameloanelor si mancarimi

09-04-2018
Nooman
Nu este medic/terapeut
Nooman
Buna ziua,

Am 28 de ani si de 1 an ma confrunt cu o problema extrem de ciudata. Prin februarie, anul trecut, am observat sa pielea de pe mameloane se usca si am fost la ecografie sa vad ce am. In urma ecografiei, mi s-a pus diagnosticul de mastoza fibrochistica la ambii sani si mi-a zis sa iau Evening Primrose si sa ma dau cu diclofenac gel in fiecare zi. Dupa 2 luni, mi s-au umflat sanii foarte tare si ma dureau groaznic, insa la mameloane nu mai tin minte sa fi observat ceva ciudat. Am continuat sa ma dau cu diclofenac si sa iau Evening Primrose si dupa vreo luna s-au mai desumflat. Dupa ce s-au desumflat, a inceput sa ma manance mamelonul stang grav si ma scarpinam mereu. Apoi odata cand am fost la mare si am facut topless, am observat ca mamelonul avea o adancitura cam mare pe unde trebuie sa iasa laptele (nu stiu termenul)! Nu stiu de ce dar probabil ca de la caldura isi schimbase forma si se vedea aceasta modificare mult mai bine! Incepand de atunci am inceput sa ma panichez si am cautat pe net ca sa identific de unde sunt simptomele astea. Si asa am gasit toate simptomele pe care le aveam la Boala Paget. N-am stiut totusi unde sa ma duc si ma gandeam ca poate POATE am doar o problema dermatologica. Pana acum 4 luni cand a inceput sa ma manance si mamelonul stang si a inceput sa se ingroase si sa arate destul de deformat! Mentionez ca am trecut si printr-o perioada extrem de stresanta si la fiecare suparare, ma ardeau mameloanele grav grav grav, parca pune cineva fierul incins pe ele. Asa ca am mai fost prin martie de abia la Donna si am mai facut o ecografie... unde stupoare, nu a gasit nimic si mi-a spus ca nici mastoza fibrochistica n-as avea. I-am spus doamnei doctor de problema cu mameloanele si mi-a zis ca dupa ea nu e boala Paget. Am fost si la dermatolog prin februarie unde mi-a dat sa iau o crema pentru piele sensibila si sa port doar haine din bumbac, sa nu folosesc parfumuri prin zona, detergenti, etc. Nu s-a ameliorat nimic! Deci imi vine sa innebunesc, unde sa ma duc ca nu stiu ce am si mereu ma gandesc ca am cancer. Am citit ca boala asta nu se vede mereu la ecografie si cateodata e nevoie de biopsie sau citologie ca sa se vada celulele canceroase. Ce imi recomandati sa fac? Unde sa ma duc?
2 comentarii
0
10-04-2018, ora 23:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Luati vreun medicament care sa va produca asa ceva? Amumite medicamente dau asemenea reactii.
0
13-04-2018, ora 11:52
Nooman
Nu este medic/terapeut
Nooman
Nu iau nici un medicament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.