Senzatie de contractie stomacala si scurgeri albe gelatinoase

05-06-2012
pcristian43
Nu este medic/terapeut
pcristian43
Buna ziua, de ceva vreme am probleme foarte mari cu stomacul, de fiecare data cand stau drept sau in anumite pozitii simt cum imi vine din stomac in gat o anume flegma alba cu mici basicute incoloroe ce par a avea aer in ele cateodata e mai aderenta basicutele cu aer acelea nemai fiind asa dese. Aceasta flegma ajunge de obicei pana in nas, se simte iritanta, acra si da senzatie de arsura, de altfel simt mereu de la stomac pana in zona faringelui o uscatura si arsura puternica de mentionat este ca pare a fi gelatinoasa, sunt cazuri cand o scot incolora, dar tot gelatinoasa este, de asemenea simt si niste contractii ale stomacului cam aproximativ din minut in minut, cand iau ceaiuri calmante de stomac se mai raresc spasmele, insa tot persista, intrebarea mea este, pot avea helicobacter pylori sau este o gastrita? Am fost la doctor mai demult mi s-a precizat ca am o gastrita, insa sunt nelamurit de unde am secretiile, spasmul este de obicei in partea de sus a stomacului.
7 comentarii
0
05-06-2012, ora 13:23
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Trebuie sa-ti refaci analizele: eco abdomen, depistare HP din sange si chiar endoscopia, e cea mai importanta si cea mai clara metoda de investigare a stomacului. Poate ai si HP, poate ai hernie hiatala, sau reflux gastro-esofagian, sau la colecist ceva, sau ceva numai la nivel ORL, dar de la distanta e greu de spus. Si chiar daca iti ameliorezi starea, cauza poate ramane. Mergi la un gastroenterolog.
Sanatate!
0
07-06-2012, ora 08:34
pcristian43
Nu este medic/terapeut
pcristian43
nu stiu cat de important e dar eu mananc putin o cana de lapte, doua sau cativa biscuiti pe zi, poate si asta sa fie cauza?
0
07-06-2012, ora 12:46
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Dar vrei sa te sinucizi? De ce nu poti manca normal?
0
07-06-2012, ora 18:47
pcristian43
Nu este medic/terapeut
pcristian43
dupa cum am zis am nod in gat cand mananc(sper sa fi precizat, daca nu imi cer scuze) si nu stiu daca e de la mancat putin sau alte cauze
0
08-06-2012, ora 00:40
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Si n-ai fost la ORL pentru control?
0
08-06-2012, ora 10:47
pcristian43
Nu este medic/terapeut
pcristian43
doctorul a zis ca e de la o hiperaciditate gastrica
0
08-06-2012, ora 11:11
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Si de asta nu mananci?
Pai ajungi la spital din cauza anemiei pana sa ajungi cu stomacul in sine, , , ,
'Mergi cat mai curand sa-ti faci endoscopie ca nu-i asa de neplacuta si vezi daca n-ai hernie hiatala. Si, in orice caz, sa-ti dea antiacide potrivite ptr ce ai. Cum sa stai asa fara sa cauti sa vezi ce ai de fapt?
Si daca tot persista senzatia de nod, dupa investigatii si tratament, vezi sa nu fie pe fond psihic. Sunt destule persoane care au fobia asta a mancarii, a inghititului si atunci e mai eficient sa mergi la un psiholog/psihiatru sa te invete cum sa iti "educi" aceasta senzatie. Dar pentru inceput trebuie sa elimini posibilitatea unei cauze pur fizice.
Cere tu sa faci endoscopie chiar daca medicul spune ca e hiperaciditate si atat. Din afara, nici expertii nu pot 100% intui ce-i in stomac. Si nici analiza cu bariu nu are aceeasi acuiratete.
Sa auzim de bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.