senzatie de corp strain in gat

29-05-2009
iulius caesar
Nu este medic/terapeut
iulius caesar
Buna ziua.
De cateva saptamani simt o jena in gat, ca si cum as avea un corp strain, precizez ca exact inainte am avut o gripa foarte puternica (nu stiu daca are legatura). Dimineata am o tuse cu expectoratii, dar este mai de mult. Nu simt durere in gat decat uneori, mai ales daca tusesc dupa amiaza, simt nevoia sa imi dreg glasul, ma jeneaza cand inghit, dar nu as putea spune ca este o durere. Simt o uscaciune, beau cam 2-3 litri de ceai pe zi nu atat de sete, cat pentru a ameliora senzatia de uscat.
Ce poate fi? Am incercat sa reduc tigarile, fac inhalatie cu ceai de musetel o data pe zi: durerea imi cedeaza in cateva minute, dar senzatia aceea de corp strain nu trece. Am avut o raguseala puternica, nu a trecut nici acum de tot, chiar daca s-a diminuat foarte mult. Nu am febra. Imi puteti da un sfat? Va multumesc.
50 comentarii 12 Înainte ›
0
31-05-2009, ora 20:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incercati sa adaugati in ceai cateva picaturi de INHALANT.
sa puati Vit A uleioasa sau ulei de catina si cate 5 pic din 4 in 4 ore sa puneti in nas!( treptat ajung in faringe!
Bioparox sprei cate 2 puf din 4 in 4 ore!
0
01-06-2009, ora 09:34
iulius caesar
Nu este medic/terapeut
iulius caesar
Multumesc mult. Chiar azi voi lua.
Deocamdata am continuat cu ceai si fara nicio tigara, ca mi-a fost rusine sa ma vait de probleme si sa spun ca fumez. Simt o oarecare ameliorare a uscaciunii din gat (credeti ca are legatura sau ca lasatul tigarilor ajuta?).
0
01-06-2009, ora 14:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. fumatul este daunator pe bune.. nu ca asa ne place noua, medicilor, sa zicem!
0
09-06-2009, ora 17:27
iulius caesar
Nu este medic/terapeut
iulius caesar
Oleeeee, 9 sau 10 zile de cand nu fumez (eu eram la doua pachete pe zi de cativa ani)!!! Ma simt super!!! Sper sa o tin tot asa!!! Senzatia aceea de corp strain a cedat mult, ca si durerea pe care o simteam din cand in cand la fel, iau bioparox, cu toate ca e cat se poate de gretos. Nu am reusit in schimb sa iau picaturile, fiindca am uitat cand am fost la farmacie si apoi nu am mai avut timp.
Multumesc mult pentru sfaturi.
Spunet-le tuturor sa se lase de fumat, ca nu e chiar asa greu!
0
18-06-2009, ora 19:59
daniela oprea
Nu este medic/terapeut
daniela oprea
aceleasi simtome am si eu.nu ma pot aptine cateodata sa fumez o tigara, la o cafea, cu o prietena.bafta!daniela
0
26-06-2009, ora 17:11
iulius caesar
Nu este medic/terapeut
iulius caesar
Buna ziua din nou M-am lasat de fumat am inhalat bioparox 7 zile ceai vitamina A de cateva zile am luat tantum verde. Problema e ca acum simt o usturime in gat cam in dreptul marului lui adam nu stiu cum sa spun cand vorbesc cand mananc sau imediat dupa masa iar uneori depinde de ce miscari fac cu gatul o durere si o usturime cam tot pe acolo dar nu intotdeauna in acelasi loc poate fi putin intr-o parte sau mai sus ori mai jos. O usoara jena la inghitire dar asta nici nu imi mai dau seama cum trebuie sa fie. Saptamana viitoare ajung in Bucuresti si fac un control dar sincer nu voi avea foarte mult timp si nici nu stiu exact unde sa ma programez. Unde ma sfatuiti sa cer programare la clinica. Imi e foarte frica de ceva grav. O doamna in tren acum cateva zile ii povestea unei alte doamne cu lux de amanute despre sotul ei operat de cancer in gat glotic sau asa ceva mort la scurta vreme. Sunt paralizata de frica. Va rog credeti ca pot avea ceva grav Uneori vocea imi trebuie mult in meseria mea. Sunt disperata.
0
26-06-2009, ora 17:39
velcu alexandra
Nu este medic/terapeut
velcu alexandra
Buna ziua.Nu stiu ce sa fac simt ceva ca o flegma in gat.Oare am puroi in gat De ceva timp saliva mea este groasa..adica este mai solida..cand elimin acea flegma din gat este de cul galbena cateodata iar cateodata de culoare alba.Dumneavoastra ce credeti ca ar putea fi Va multumesc.O zi buna.
0
26-06-2009, ora 17:58
daniela oprea
Nu este medic/terapeut
daniela oprea
nu te ingrijora simti usturime cred ca din cauza sprayului bioparox care incearca sa distruga bacteriile iar gatul tau sufera.acelasi lucru simt si eu.ia cate o lingurita de miere sa vezi ca te simti bine dupa.in timp iti va trece insa fereste/te sa mai fumezi zic asta pentru ca mie mi s/a intamplat la fel la inceput mi./a trecut apoi m/am reapucat de fumat si aveam aceleasi simtome.il simteam parca iritat.nu te ingrijora
0
05-02-2010, ora 17:03
ana maria8
Nu este medic/terapeut
ana maria8
Buna ziua,
Am si eu o problema cam ciudata, de 3 sapt traiesc cu o senzatie de corp strain in gat.
Am facut radiografie torace, ekg, tranzit baritat, ecografie si totul e ok.
Cit timp poate sta un corp strain-ac de cusut respectiv in organism?
Ce simptome creeza un ac inghitit?
0
07-02-2010, ora 08:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cu siguranta nu ai nici un ac in gat!
se vede la radiografie metalul
2. mergi la ORL sa fada ce fel de mucoasa ai la faringe. ( daca e uscata.. sau hipertrofica) difera tratamentul !
3. pana ajungi la ORL.
Valeriana 3 tab pe zi de baut
si Tantum verde tab de supt!
0
11-02-2010, ora 21:41
ana maria8
Nu este medic/terapeut
ana maria8
Buna seara, multumesc pt raspuns.
Intre timp am facut si o endoscopie digestiva superioara, unde am descoperit ca am hernie gastrica transhiatala, esofagita de reflux si pangastrita eritematoasa.
Astea ar explica sezatia pe care o am mereu de nod in gat, dureri in piept, greutate la inghitire, etc.
In schimb, dupa endoscopie m-au trimis la ORL, pentru ca spun ei, ca la nivelul sinusului piriform drept, se evidentiaza un striu sanguinole de 4 mm si o zona de cca 6/4 mm cu aspect elevat de culoare violacee-mic hematom?-mucoasa este friabila la acest nivel si sangereaza la atingere(am incheiat citatul).
Medicul orlst dupa ce m-a consultat, mi-a zis ca aiurea ca un medic endoscopist sa spuna ca la un examen ORL cu oglinda medicii pot vedea mai bine decit la endoscop, si in fine ca e doar o iritatie a faringelui.Mi-a dat tratament -ampicilina, aulin si tantum verde.
Acum nu stiu unde as putea sa mai merg pentru un consult, sa stiu daca este sau nu un hematom, sau altceva grav, sau nu e decit o iritatie?
0
12-02-2010, ora 13:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum faci tratamentul de la ORL si cel gastric/
peste 10 ziel mergi la ORL.. sa vada cu oglinda
si peste 3 saptamani poti repeta endoscopia !
0
20-02-2010, ora 01:01
iuliaip
Nu este medic/terapeut
iuliaip
problema mea este urmatoarea. sunt fumatoare de 5-6 tigari pe zi, acum vreo saptamana a inceput o senzatie de gust metalic in gura, apoi am observat ca aveam limba incarcata. am facut gargara cu bicarbonat de sodiu, gustul metalic a disparut, doar ca am ramas cu senzatia ca am ceva pe limba sau in gat. problema este ca locuiesc in suedia, am fost la dr., s-a uitat in gat si a zis ca nu am nimic. si acum, dupa o saptamana persista senzatia de gat uscat si de ceva pe limba. sunt si insarcinata in 5 sapt, deci este exclus sa iau antibitic. ce ma sfatuiti sa mai incerc?

va rog frumos sa imi dati un raspuns cat se poate de repede... din cauza sarcinii cred ca sunt si panicata si am numai ganduri rele.si nu pot ajunge la un doctor din romania. aici totul este tratat cu superficialitate... poate ca suntem straini.
0
25-02-2012, ora 18:06
CrisElena
Nu este medic/terapeut
CrisElena
Am de doua zile senzatia de corp strain in gat, inghit intr-una si nu imi trece deloc. De asemenea mi se pare ca mie umflata si amigdalida stanga, dar nu ma doare, nu fac febra.Mentionez ca am avut probleme si cu urechile, nu stiu daca are vreo legatura. Va rog spuneti-mi ce sa fac.
0
26-02-2012, ora 21:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
are legatura si gatul si nasul cu urechiele..si probelma poate fi de la o problema gastrica si un tregim alimentar incorect
incepi cu un consult ORL..si trebie sa ajungi sila gastrologie neaparat
0
27-02-2012, ora 22:28
CrisElena
Nu este medic/terapeut
CrisElena
Am fost la spital, dar nu la ORL iar doamna doctor care ma consultat mi-a spus ca e de la lipsa de calciu, mi-a pus o perfuzie si mia zis sa iau calciu. Dar senzatia nu mi-a disparut si mie frica sa nu fie alta cauza.
Va multumesc pentru raspuns!
0
28-02-2012, ora 02:12
Madalin Andrei
Nu este medic/terapeut
Madalin Andrei
Ceao...Sunt Madalin am 18 ani si am si eu o problema:

1.Fumez(un pachet pe zii)
2.De la marul lui Adam 5cm in jos simt un fel de flegma ce este lipita de gat si de fiecare data cand inghit in sec simt ca se duce ceva dulce in stomac dar in cantitate foarte mica.Daca fac asa de multe ori se duce putin in stomac, dar, tot mai ramane.
3.La piramida nazala.nu stiu ma simt ca si cum ar fii ceva ce ma strange(inauntru) si respir si putin mai greu pe nas.
4.Eu vreau sa ma fac cataret si asta pentru mine e ceva foarte grav.Va rog sa imi spuneti daca are legatura ceea ce am, cu corzile vocale.
5.Sunt in Italia
6.Va rog mult sa ma ajutati sun foarte ALARMAT.

Va multumesc...Sanatate
0
28-02-2012, ora 07:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
frica, alarmarea, teama de boala.. este o boala separata care tine de mintal
in rest fara un Consult ORL.. care sa vada, nasul, gatul, corzile vocale.. nu poate sa te ajute nimeni asa virtual..
0
08-03-2012, ora 11:41
alexandra.tudor
Nu este medic/terapeut
alexandra.tudor
Buna Ziua!
Totul a inceput din luna August 2011 cand am avut o mica raceala, insemnand tuse si dureri de cap, respiratie greoaie. Dupa o saptamana a trecut, dar tusea a persistat aproape 2 luni incontinuu. Am luat siropuri de tuse, pastile, nimic. Intr-un final, s-a linistit, dar am ramas cu un nod in gat. Nu tot timpul, apare mai ales noaptea/dimineata + senzatia ca nu pot respira, nu pot inspira si expira pana la capat. La fel, am luat siropuri pentru gat, dar nimic. Mai apare aceasta senzatie si la efort, de exemplu urcat scari in graba, dar si cand beau alcool.
Mentionez ca nu am niciun fel de problema medicala, poate putin lipsa de calciu..
Care ar putea fi cauza acestor simptome? Ideea este ca mi se intampla in mod regulat noaptea si ma trezesc pentru ca abia pot respira. Si dimineata imi trece dupa aproximativ 2 ore de cand m-am trezit si nu mai am nimic toata ziua...

Multumesc mult!
O zi buna!
0
08-03-2012, ora 12:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebui e sa incepi cu un consult la Gastrologie
refluxul gastric ( in poziitie culcat).. poate afceta mucoasa faringiana si provoca laringospazm.. cu acel senzatii care le descrii
0
08-03-2012, ora 19:57
CrisElena
Nu este medic/terapeut
CrisElena
Am si eu senzatia neplacuta de nod in gat, am fost si am facut o ecografie pt tiroida, iar rezultatul este acesta:
LTD 14, 5/18, 6/28 mm
LTS 13, 7/17, 6/26 mm
La niv LTS- mica imag chistica3, 6/1, 4/ 4mm
La niv LTD- imag. chistica2, 7/1, 3/3, 6mm

Nu am inteles nimic, ce am sau daca am ceva. Insa senzatia se nod in gat tot nu a disparut.
Va rog sa imi explicati, daca puteti.
O seara buna!
0
09-03-2012, ora 08:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.senzatia de nod in gat.. poate fi de la o faringita ( consult ORL)
2.deasemenea un reflux gastric poate irita gura esofagului si da aciasi senzatie de nod in gat ( consult gastrologie)
3. e nevoie si de consult la endocrine.
0
18-04-2012, ora 16:58
lucluc
Nu este medic/terapeut
lucluc
Buna ziua domnule doctor! Am 44 de ani si am senzatia de nod in gat de aproape 5 luni.Totul a inceput cand am inceput sa iau feerfolgama avand o sideremie de 33 si o hemoglobina de 9, 7. Am fost la orl- totul normal, exudat bacteriologic si micologic fara probleme, la endocrinologie ecograful nu arata modificari ale glandei tiroide si nici noduli. Nodul a disparut pentru scurt timp cand am luat la prescrierea medicului de familie medazepam dar endocrinologul mi -a prescris vagostabil fara rezultat. Am luat si calciu 2 luni cate 10 zile cu toate ca am calciul total bun. Probleme digestive nu am, nu am reflux gastric, nu eructez. Intrebarea mea este: chiar daca nu am simptome gastrice si nodul din gat dispare noaptea revenind a doua zi, este indicata o endoscopie digestiva superioara sau este o alta cauza?
0
18-04-2012, ora 19:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi doar o contractie musculara locala
LUati Valeriana tab 3 pe zi
Vit A ulieoasa cate 5 pic cu putina miere de albini.. dpa fiecare masa
REnuntati la bauturile acidulate, fructe citrice, iute, acru. pana la vindecare
0
21-07-2012, ora 22:11
iulyfig
Nu este medic/terapeut
iulyfig
Buna seara,

Am o problema legata de un puf de vatelina pe care l-am aspirat noaptea in somn (m-am trezit cand a ajuns in gat), iar de o saptamana este in aceeasi pozitie si simt gatul inflamat si daca vorbesc mai mult incep sa ragusesc usor.
Musculite am mai inghitit dar dupa cateva zile a disparut senzatia de corp strain in gat, dar acum persista.

Ce as putea face?

Multumesc mult!
0
22-07-2012, ora 23:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa faci un consult ORL
0
23-07-2012, ora 07:40
iulyfig
Nu este medic/terapeut
iulyfig
Multumesc mult!
0
25-07-2012, ora 10:28
mihador
Nu este medic/terapeut
mihador
Buna ziua.Acum cateva zile cred ca am inghitit un os de peste, am senzatia de corp strain in gat iar in anumite pozitii chiar ma doare si am inceput sa am o tuse neplacuta.Ce imi recomandati?Este prima oara cand ma confrunt cu asa ceva.
0
25-07-2012, ora 14:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa ajungi urgent la ORL.. ca sa scoata corpul strain
0
10-12-2012, ora 21:35
beatricec
Nu este medic/terapeut
beatricec
Buna ziua,

Sunt F, 24 ani. Azi am inceput sa simt de dimineata o jena la inghitire. Am crezut ca o fi vreo coaja de la pop-corn(pe care il mancasem cu o seara inainte).
Seara cand ajung acasa si ma uit in oglinda...am vazut la nivelul valului palatin, cumva pe lateral stanga, in spatele amigdalelor, o chestie maronie-roscata. Am crezut ca este coaja de pop corn si am incercat sa o scot cu un betisor de urechi, dar nu vroia sa iasa, asa ca am apucat-o cu o penseta si am scos-o. Cand am analizat-o mai bine, era de fapt o bucata de carne, cu forma unui sambure de pepene, exact de marimea unui sambure de pepene. Mi-a sangerat in locul din care am scos chestia asta si am pus gheata.

Este prima oara cand se intampla asa ceva si nu imi dau seama ce este. Ma puteti ajuta? Arata ca un sambure dar era carne rosie.
Adaugă un comentariu / răspuns
50 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.