Senzatie de greata in fiecare seara | Forumul Medical ROmedic

Senzatie de greata in fiecare seara

09-07-2016
Lidiaj
Nu este medic/terapeut
Lidiaj
Buna. De Pasti am avut senzatie de greata vreo 6 zile, nu stiu insa de la ce..Nu puteam vomita, nu ma simteam bine, nu puteam manca nimic...A 5-a zi am luat pastile, mi-a trecut peste 1 zi...dar tot ma simteam rau...Acum in fiecare seara imi este rau, imi vine sa vomit, dar nu vomit. Trebuie sa ma frec la maini (de acele galme) si sa adorm, uneori chiar si a doua zi imi este rau..Nu am fost la medic..Am mers la farmacie si de cateva zile iau vitamine, dar as vrea sa stiu de ce imi este rau in fiecare seara..Urmeaza sa calatoresc si nu as vrea sa imi fie mereu seara rau. Multumesc frumos pentru raspuns!
4 comentarii
0
10-07-2016, ora 00:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Set complet analize de sange la medicul de familie si ecografie abdominala.
0
13-07-2016, ora 15:45
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Greata este un simptom foarte comun. Apare in foarte multe afectiuni, mai frecvent din sfera digestiva, dar nu numai. Sau in timpul sarcinii.
Vitaminele nu ajuta (poate doar placebo).

De Pasti, greata a aparut dupa ce ati exagerat cu mancarea? Sau exista posibilitatea ca mancarea sa nu fi fost buna?

Nu am inteles de cate zile persista greata. Cat dureaza un episod? Aveti si alte simptome gen dureri abdominale sau in partea dreapta sub coaste? Scaunele sunt normale?
0
14-07-2016, ora 09:51
Lidiaj
Nu este medic/terapeut
Lidiaj
drakos, nu cred ca am exagerat cu mancarea, numai ca eu cred ca am mancat prea multa ciocolata, si sunt copil(nu poate fi sarcina), am 14 ani. pai de atunci, de Pasti, mi-a fost rau cam in fiecare seara (adica imi venea sa vomit si ma durea burta), insa nu vomitam. ma mai durea cateodata in partea dreapta sub coaste.
Cat dureaza un episod? Pai seara cand imi era rau ma frecam mereu ma maini, si uneori dimineata imi trecea, alteori statea toata ziua in pat.
0
14-07-2016, ora 14:21
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Greata si durere in hipocondrul drept (sub coaste) - simptomele par a arata o afectiune biliara (vezica biliara se afla in acea parte, sub ficat).
Ar putea fi o diskinezie biliara, litiaza biliara, colecistita, dar uneori si o apendicita se poate manifesta asa.

Trebuie sa te vada un gastroenterolog.
Vorbeste cu parintii sa te duca la medicul de familie sau sa te programeze direct la un gastroenterolog in privat.

Nu mai amana vizita la medic! Majoritatea afectiunilor se agraveaza in timp.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: