senzatie de miscare a dintilor

15-02-2011
blackvelvet
Nu este medic/terapeut
blackvelvet
Buna,

Desi am 31 de ani, am frecvent impresia ca mi se clatina dintii. Nu e ceva foarte vizibil, dar am cam inceput sa imi pun semne de intrebare... sa nu fie ceva serios. Merg la dentist 1 data pe an si pana acum nu mi-a zis nimic. Poate sunt eu paranoica... dar nu vreau sa risc sa ajung cu proteza. A mai patit cineva? Ce-ar fi de facut?

Merci mult
6 comentarii
0
15-02-2011, ora 15:04
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
In mod normal, dintii au un grad de mobilitate: mic, dar exista.
Daca gradul de mobilitate creste, asta poate insemna un inceput de parodontopatie. Pt siguranta, consultati medicul stomatolog. Parodontopatia, cu cit e tratata mai din timp, cu atit rezultatele sint mai bune.
0
15-02-2011, ora 19:37
Anubis_69
Nu este medic/terapeut
Anubis_69
am si eu o intrebare legata de metadona.aveti careva cea mai mica idee sau stiti cumva cum pot prepara metadona pastila pt a mio injecta intravenos?va rog frumos spunetimi ca eu nu am nici cea mai mica idee. daca in caz ca aveti vreun raspuns pt mine va rog eu trimitetil -* va multumesc foarte mult si astept cu nerabdare respunsul dumneavoastra

(*modificat de administrator)
0
16-02-2011, ora 12:45
stigmata
Nu este medic/terapeut
stigmata
hei.,

eu n-am problema ta, ci una urata cu oasele, dar prietenii de pe forum mi-au recomandat piascledine 300 si am inteles ca e bun si pentru parodontoze, daca ai asa ceva. sper sa te ajute. mergi si tu la medic ca sa stii o treaba.

bafta multa
0
17-02-2011, ora 13:38
Gya_36
Nu este medic/terapeut
Gya_36
La stomatolog ar trebui sa te duci cam de 2 ori/an. Daca ti se misca dintii nu e bine, asa cum a zis si dr mai sus, poti avea parodontoza.
Piascledine nu te vindeca de parodontoza. Parodontoza nu se vindeca!
Piascledine este tratament suplimentar pe langa detartraje si ce mai face medicul.
0
23-02-2011, ora 12:02
blackvelvet
Nu este medic/terapeut
blackvelvet
Dati-mi va rog mai multe detalii de piascledine (pret, cum se ia, cu reteta sau fara, in cat tp se simte ca ajuta).
Pe net am gasit ca e din plantute (avocado si soia), asta ma incanta.

Multumesc frumos
0
23-02-2011, ora 17:45
Pan-dora
Nu este medic/terapeut
Pan-dora
piascledine 300 costa cam 52 ron de la help het, sensi blu, catena, in general il gasesti la orice farmacie si poti sa-l cumperi fara reteta. Cred ca doctorul decide cat timp trebuie sa-l iei si ce cantitate. eu spre exemplu iau o capsula pe zi si deja am aproape 6 luni si rezultatele s-au vazut de pe la 3-4 luni. cred ca depinde de cat de avansata este boala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  • Clătinarea dinților - ce trebuie să faci dacă ai dinți mobili (ca să nu cadă)
  •