Senzatie de nod in gat! Va rog, am nevoie de ajutor !!

11-02-2012
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
Buna ziua ! Am 32 de ani si de ceva ani am niste arsuri care urca pana sus in piept ! Au fost perioade lungi cand nu le-am mai simtit, deci nu a fost ceva constant. In ultimele luni simt uneori pe langa acidul care urca si mancare care ajunge inapoi in gat ! Arsurile nu sunt in fiecare zi, noaptea ma lasa sa dorm, nu am probleme, dar ce ma sperie foarte, foarte tare este ca de ceva luni este ca simt ceva in gat care ma scoate din minti, nu stiu cum sa descriu, simt ca am gatul incarcat, este ceva care ma face sa inghit tot timpul avand impresia ca o sa coboare in jos dar imediat urca inapoi ca si cum s-ar plimba de jos in sus atunci cand inghit !! nu ma doare in gat dar ma sperie foarte tare, am avut perioade cand nu l-am mai simtit dar acum de vreo 2 sapt a revenit, ma sperie ingrozitor cu atat mai mult avind in vedere ca taticul meu a decedat acum un an din cauza unui cancer esofagian !! stiu ca ar trebui sa fac o endoscopie dar nu as putea s-o suport, stiu sigur ca as lesina pt ca am mai avut situatii cand de frica unor investigatii mai complicate am lesinat !!
Sunt f speriata !! ce probabilitate am sa fac aceeai boala cu a tatalui meu ? care sa fie problema mea ? ce pot sa fac ? multumesc !!
12 comentarii
0
11-02-2012, ora 14:27
tudy88
Nu este medic/terapeut
tudy88
poate sa fie un reflux gastro esofagian... daca nu poti sa faci endoscopie(nici eu nu am facuto), macar un tranzit baritat
0
11-02-2012, ora 14:31
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poate ai hernie hiatala. Dar fara investigatii nu ai cum sa afli exact.
Trebuie sa gandesti eficient si sa-ti spui: mai bine investigatia asta din timp, decat mai multe in cazul in care am ceva si nu ma tratez din timp.
Deci nu e cazul sa intri in panica, dar nici n-o sa te linistesti pana nu-ti spune un medic ce e. Consulta un gastroenterolog.
Sanatate!
0
11-02-2012, ora 23:51
laurasa
Nu este medic/terapeut
laurasa
cel mai bine ar fi sa faci o gastroscopie.nu este asa de rau cum se aude.si eu am simtit destul de mult un nod in git, dar de fapt nu mi-au gasit decit o gastrita cronica.nu te speria.poate sa nu fie nimic.si cred ca poti sa ceri sa te sedeze mai bine, asa cum am facut si eu.succes!numai bine!
0
12-02-2012, ora 15:10
diadis
Nu este medic/terapeut
diadis
Buna ziua!
As vrea sa ma lamuseasca cineva in legatura cu afectiunile tiroidei!
Probele Tsh, anti Tpo, Ft4 au iesit nomale, doar Tiroglobulina a iesit putin marita, adica 80, iar normal este pana la 78. Mentionez ca la ecografie s-a vazut un nodul care nu depaseste 1cm, iar alte simptome nu am.
Ce poate sa insemne asta?
Va multumesc.
0
12-02-2012, ora 15:34
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Tiroglobulina.
Mergi cu rezultatele la endocrinolog. E posibil sa fie unul din acei noduli care se retrag de la sine, se face eco la jumatate de an. Dar poate tiroglobulina da niste semne ce trebuie luate in seama, poate iti da tratament de scurta durata.
Sanatate!
0
12-02-2012, ora 16:40
diadis
Nu este medic/terapeut
diadis
Am fost la endocrinolog si a zis ca trebuie sa merg la operatie ca sa nu se malignizeze nodulul in timp, dar mie mi s-a parut prea transant, mai ales ca valoarea tiroglobulinei nu e asa de crescuta (80). As vrea sa stiu ce poate sa insemne aceasta valoare? Ce afectiuni ale tiroidei pot sa fie, pt. ca medicul nu mi-a explicat f. clar.
0
15-02-2012, ora 18:48
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
va multumesc mult pt sfaturi ! am uitat sa mentionez faptul ca acest dod in gat apare in special imediat dupa ce mananc ! ma trezesc dimineata si nu-l simt, imediat dupa ce mananc, parca ultima imbucatura ramane acolo si aceasta senzatie ramane toata ziua, cum ca am ceva blocat in gat ! stiu ca tb sa ajung la medic dar sunt f f speriata sa nu imi spuna ca am ceva grav asa cum s-a intamplat si cu tatal meu !!
0
15-08-2012, ora 17:24
dan grig
Nu este medic/terapeut
dan grig
Buna ziua,

Am scris acum ceva timp in urma despre aceasta senzatie de nod in gat.
Eu am facut ceva investigatii in privinta acestei probleme(endoscopie-6 investigatii endoscopice, colonoscopie).
Am fost diagnosticat cu hernie hiatala, esofagita de reflux.
M-am operat acum 2 ani, in speranta ca aceste simptome vor dispare la un moment dat.
Acum ma confrunt cu acceasi senzatie de nod in gat, care ma obliga sa ragai pentru a detensiona aceasta tensiune.
Acest lucru se intimpla zilnic constant.
Ca stare generala: resimt aceasta tensiune la nivelul intregului sistem digestiv : senzatie de nod in gat(pot inghiti mancarea), tulburari digestive(alternanta in cadrul aceluiasi scaun -constipatie/diaree), flatulatie accentuata zilnica, ragaieli, scaun la 3-4 zile.
Senzatia pe care o resimt este aceea de eliminare continua de gaze/aer si pe gura si pe cealalta parte, o tensiune continua interna, relaxare abdominala doar dupa scaun.
Dupa eliminarea scaunului, intr-un interval de 2-3 ore, ragai foarte mult.
Incerc sa explic cat mai simplu aceste simptome(pe care le am cam de 9 ani)
Am varsta de 36 de ani.
Senzatia pe care o am este de tensiune a intregului sistem digestiv, resimt ca aceste manifestari sunt legate, incepand de la senzatia de nod in gat, la flatulatie intensa, urat mirositoare, scaune explozive.
Pentru senzatia de nod in gat am facut : dozarile hormonale -de 2 ori (cu rezultate favorabile), ecografie tiroidiana (de 2 ori-rezultat:numeroase formatiuni nodulare de dimensiuni mici).
Pentru sistem digestiv: endoscopie digestiva-6 investigatii
colonoscopie- facuta acum 10 ani, fara rezultate negative, cativa hemoroizi

Deci sunt operat si simptome am in continuare, cea mai suparatoare fiind aceea de nod in gat.
Pot considera aceste manifestari de natura neuro-vegetativa si, ce e de facut?
Multumesc.
0
15-08-2012, ora 20:02
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Dan,

Poate fi si psihic si sigur ai si ceva sindrom de colon iritabil, din ce descrii. Cauta pe net ce inseamna si te vei lamuri.
Teste pentru intolerante/alergii alimentare ai facut? Pentru lactoza, fructoza, gluten, etc? Balonarea accentuata poate fi semn pentru asa ceva. Ecografiile abdominale arata ceva la colecist, pancreas?
0
16-08-2012, ora 09:43
dan grig
Nu este medic/terapeut
dan grig
Multumesc pentru raspuns,

Am toate analizele facute : ecografia abdominala a iesit ok, mici depuneri pe la colecist, in rest ok, pancreas fara probleme.In decursul anilor(afectiunea dateaza de 9-10 ani )am facut mai multe seturi de investigatii, ca orice om caruia i se declanseaza manifestari de genul acesta care nu trec de pe o zii pe alta.
In final am ajuns la operatie, dupa ce la investigarea endoscopica a aparut acea hernie hiatala complicata cu o esofagita de reflux de grad A( esofagul endoscopic prezenta zone cu mici sangerari, de aceea au indicat operatia, hernia hiatala fiind de dimensiune mica) Mi-au aplicat o tehnica antireflux, si mi-au redat elasticitatea sfincterului esofagian inferior -dupa spusele medicilor nu voi mai avea reflux esofagian.
Ce vreau eu sa accentuez este faptul ca, in momentul de fata, nu am reflux cu resturi alimentare(practic asta insemnand reflux gastro -esofagian) ci resimt constant o tensiune in zona abdominala si in zona gatului, tensiune care se mai domoleste in momentul in care ragai sau am flatulatie. Practic acest fenomen este constant, zilnic, foarte des, foarte jenant, extrem de stresant, ca un mecanism automat.
La ultima ecografie tiroidiana, medicul care m-a investigat si caruia i-am spus de aceasta senzatie de nod in gat, mi-a comunicat ca, in zona gatului, in momentul in care inghit, se observa o perturbare a deglutitiei.(mi-a recomandat sa caut un medic in afara tarii)
Pentru Teodora care mi-a raspuns am dat toate aceste amanunte, pentru a intelege in primul rand natura simptomelor mele. In momentul de fata sunt impacat cu aceasta situatie (dupa atitia ani ) dar dezamagit de faptul ca nu gasesc o solutie pozitiva, ca m-am pricopsit cu o asemenea boala destul de tanar -26 de ani.(am fost si la psiholog, si la psihiatru, practic am consultat medici din toata sfera medicala cu impact asupra problemei mele( gastroenterologie, psihiatrie, psihologie, endocrinologie chiar si homeopatie).Analizele de sange au iesit in parametrii normali.
La psihiatrie diagnosticul a fost de tulburare neuro vegetativa anxioasa.
La psiholog: sindrom de adaptare la stres.
La gastroenterologie: sindrom colon iritabil.
La endoscopie: esofagita de reflux grad A, hernie hiatala -3mm, gastrita antrala
La endocrinologie : mici formatiuni nodulare, numeroase(dozarile hormonale au iesit ok)
Undeva intre aceste zone exista si diagnosticul. Initial am refuzat sa accept varianta unui diagnostic de natura psihica.Acum, dupa ani, cred ca se adevereste din fiecare cite ceva. Totusi, nu am gasit un remediu.
Voi incera si acele teste pentru intolerante.
Multumesc.
0
16-08-2012, ora 15:33
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Am citit cu atentie ce ai scris. Si raman la parerea ca analize pentru depistarea intolerantelor alimentare ar fi foarte indicate pentru tine. Cand se rezolva digestia, dispar treptat SCI si anxietatea si mai ales balonarea excesiva. Chiar sunt curioasa daca o sa iasa ceva la aceste analize. Depistare HP ai facut la endoscopii, analize din sange sau scaun? Fa si asta, la fel de importanta.
Oricum, indiferent de rezultat, poti gasi niste probiotice care sa te ajute.
Numai Bine!
0
17-08-2012, ora 10:03
dan grig
Nu este medic/terapeut
dan grig
Am facut analize pentru depistare HP la endoscopie, si analizele din sange, scaun.Rezultatul a fost - fara prezenta HP la endoscopie, iar la celelalte analize, fara probleme.
Voi incerca testele pentru intoleranta.
Va multumesc pentru sfaturi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •