Senzatie de presiune pe piept

06-06-2011
vali2
Nu este medic/terapeut
vali2
De cateva zile simt ca o presiune sau o greutate care ma apasa usor pe piept, dar uneori e foarte incomod. Nu am alte simptome. Ce ar putea fi? Multumesc.
9 comentarii
0
06-06-2011, ora 14:45
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Faceti un EKG, sa nu fie o problema cardiaca.
0
06-06-2011, ora 16:46
vali2
Nu este medic/terapeut
vali2
Am facut de curand si nu am avut nicio problema. Se poate sa fie de la presiuna atmosferica, ca eu sunt destul de sensibil?
0
06-06-2011, ora 17:12
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Sunt prea putine simptome pentru a putea pune un diagnostic corect. Nu stiu daca e de la presiune. Daca simtiti nevoia, se poate face o evaluare psihiatrica.
0
06-06-2011, ora 19:26
vali2
Nu este medic/terapeut
vali2
In ce consta asta?
0
06-06-2011, ora 21:31
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Este o discutie care urmareste sa vada stilul de viata si posibile disfunctionalitati ale acestuia, problemele de viata/stresurile cu care va confruntati si modul in care le faceti fata, daca pare a fi o problema de anxietate se elucideaza prezenta ei printr-un test/scala de anxietate, etc. Daca se decide ca simptomele sunt datorate sistemului nervos, dar sunt simptome usoare se poate recomanda un tratament din plante, daca sunt severe se dau indicatii de tratament medicamentos.
0
06-06-2011, ora 21:36
vali2
Nu este medic/terapeut
vali2
Da sunt de acord cu asa ceva, cand se poate cu cea mai mare placere. Multumesc.
0
07-06-2011, ora 10:51
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Cand doriti dvs puteti solicita aceasta evaluare.
0
07-06-2011, ora 14:57
vali2
Nu este medic/terapeut
vali2
Eu o solicit astazi dar nu stiu ce presupune asta din partea mea si cum va avea loc aceasta evaluare. Multumesc.
0
07-06-2011, ora 15:11
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Va programati la un medic psihiatru, la cine vreti dvs. Va pot vedea si eu, aici sunt datele mele de contact http://www.romedic.ro/carmen-vochescu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •