senzatie de scaun permanenta

17-04-2007
marc
Nu este medic/terapeut
marc
in urma cu cateva luni am avut diaree acuta, in preajma unui examen pe care nu l-am putut sustine din aceasta cauza. De atunci am senzatie permanenta de scaun la serviciu, facultate si peste tot. Sunt disperat!!! Mentionez ca am scaun normal in fiecare dimineata si cum am plecat d-acasa apare senzatia de scaun. la serviciu mi-e rusine sa merg la toaleta sau in cele mai critice momente merg dar fac foarte putin si cand ajung acasa ma linistesc si nu am probleme. Va rog sa ma ajutati cu un sfat caci nu stiu ce sa mai fac nu pot pleca nicaieri si sunt foarte stresat. Sunt fumator si ma abtin toata ziua sa nu fumez de teama scaunului.
8 comentarii
0
18-04-2007, ora 00:00
einstenoa2005
Nu este medic/terapeut
einstenoa2005
eu cred ca ai hemoroizi si ar fi bine sa te duci la gastro sa vezi.
0
06-06-2007, ora 00:00
golancut24
Nu este medic/terapeut
golancut24
Si eu am aceeasi problema ca si tine simt mereu senzatia de a merge la toaleta si de multe ori fac dar devin stresata si mie frica.te inteleg perfect momentan iau niste medcamnet care ma fac sa ma simt mai bine, , dar cam am devenit dependenta de el.Daca ai gasit vreao solutie la problema ta scrie mi si mie poate vorbind ne tratam.
0
19-10-2007, ora 00:00
george1979
Nu este medic/terapeut
george1979
am si eu aceeasi problema si nu gasesc leac! voi aveti ceva vesti??
0
29-01-2008, ora 00:00
iuliandaniel
Nu este medic/terapeut
iuliandaniel
Boala se numeste COLON IRITABIL
0
16-04-2014, ora 19:53
albanezul
Nu este medic/terapeut
albanezul
Pot fii mai multe cauze..ce duc la aceasta senzatie de scaun..
pe langa hemoroizi..care manifesta si o senzatie de mancarime la inceput...mai poate fi si o disclocare a unui inel din vertebra ce apasa pe un nerv!
0
30-09-2015, ora 15:53
Victor132
Nu este medic/terapeut
Victor132
@marc salut daca ati rezolvat problema sau daca ati mai diminuat-o lasa-ti va rog un contact : mail, facebook, messenger orice va rog
0
08-01-2016, ora 22:33
vlad 96
Nu este medic/terapeut
vlad 96
Fiul meu, 19 ani, are pb cu scaunul;a ajuns sa stea si 4-5ore la toaleta, sustinind ca are mereu senzaa ca nu a terminat.In disperare a facut colonoscopie care a fost ok, dar a cerut si biopsia segmentelor de colon analizate.Rezultat microscopic:la 5 framente de mucoasa colonica-usor edem si rdusa crestere a populatiei limfocitare, iar unul, hiperplazie de celule caliciforme.Concluzie: colonopatie reactiva nespecifica.Mentionez ca pb a aparut cam de 2 ani, de cand baiatul a adoptat un regim alimentar foarte sumar:lactate, fibre, fructe si legume.Va rog, ajutati-ma, toata viata lui a ajns sa se desfasoare in jurul toaletei!...Medicii incearca sa-l convinga ca pb e doar de alimentatie, dar el e convins ca are altceva. Ce pot face?
0
26-09-2016, ora 22:54
PAndrei
Nu este medic/terapeut
PAndrei
Ce a mai facut baiatul e mai bine ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  • Diareea în timpul sarcinii
  • Tipuri de scaun - cum recunoști diareea și constipația (scala formei scaunului Bristol, BSFS)
  •