Senzație de sufocare si mucus in gat

15-05-2018
Utilizator_198480
Nu este medic/terapeut
Utilizator_198480
Bună ziua...de acum o lună mi-au apărut aceste simptome despre care am să vă povestesc...deci înainte de Paște m-am simțit balonată îmi era rău și aveam senzații de sufocare. Acum 2 săptămâni am făcut niște investigații și am aflat că am helicobacter pylori. Mi s-a prescris tratamentul: Ospamox 1000 mg 2x pe zi, Levofloxacină 1x pe zi Nexium 1x pe zi și Zir Fos 1x pe zi, dar încă am cele simptome de sufocare și ceva în zona dinspre nas spre gât simt că am ceva ca un mucus și mă deranjează...vă rog să îmi spuneți ce ar trebui să fac? Am.uitat să menționez că îmi simt gâtul inflamat
7 comentarii
0
16-05-2018, ora 14:36
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Cat timp ati luat tratamentul (Levofloxacina in special)?
De cat timp aveti senzatia asta in gat? Simtiti de la inceput mucusul cum coboara in gat sau a aparut dupa inceperea tratamentului? Senzatia de sufocare se datoreaza mucusului (ca si cum va blocheaza) sau o simtiti ca o lipsa de aer fara legatura cu gatul? E continua sau apare la efort sau in alte conditii?

Poate fi o faringita fara legatura cu Helocobacter sau cu tratamentul sau poate fi o reactie adversa la tratament.

E necesar control ORL.
0
16-05-2018, ora 21:30
Utilizator_198480
Nu este medic/terapeut
Utilizator_198480
10 zile am luat tratamentul și aceste simptome au apărut la 3 zile de la administrare...dar mă deranjează mai mult mucusul care nu mă prea lasă să respir și îmi simt gâtul inflamat mă mai și înec cu mâncarea.din ce am citit eu cred că am făcut o reacție adversă la Levofloxacină...
0
17-05-2018, ora 08:26
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Posibil. In cazul asta ar trebui sa treaca dupa terminarea administrarii.
0
17-05-2018, ora 09:29
Utilizator_198480
Nu este medic/terapeut
Utilizator_198480
Tratamentul l-am terminat ieri...dar acum a început să mă doară gâtul și acea senzație încet încet pare să dispară
0
17-05-2018, ora 13:42
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Atunci e aproape sigur de la antibiotic. Va lasa pana maine.
Posibil sa se fi suprapus si o faringita caz in care mai persista durerea maxim 7 zile.
0
19-05-2018, ora 13:46
Utilizator_198480
Nu este medic/terapeut
Utilizator_198480
Gâtul a încetat să mă mai doară, însă acea senzație de mucus care mai exact este undeva în cerul gurii nu mă lasă și mă deranjează când stau întinsă în pat
0
17-07-2018, ora 01:55
Cristian Roman
Nu este medic/terapeut
Cristian Roman
Buna.ar putea sa ma ajute cineva si eu am mucus un gat si nul pot elimina ma chinui de 3 saptamani cu ceaiuri calde dar nici o schimbare un sfat mier fii de folos!Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.