Senzatie de usturime in zona genitala

26-03-2009
sori20
Nu este medic/terapeut
sori20
Buna. Am o problema foarte delicata. Se poate sa am iritati genitale de la incompatibilitate cu prietenul meu? Nu ne protejam cu prezervativ. Senzatia de usturime a reaparut si luna aceasta, dupa 3 tratamente cu ovule si crema, in lunile anterioare. Rh-ul are alta importanta, sau doar in cazul sarcinii. Va multumesc.
2 comentarii
0
26-03-2009, ora 23:33
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Rh-ul nu are importanta decat in cazul sarcinii. O eventuala incompatibilitate de Rh nu se manifesta prin usturimi.

2. Statistic, urmatoarele trei cauze ale usturimilor sunt mai frecvente: candidoza, uscaciunea vaginala si herpesul. Mergeti la doctorul dv pentru a vedea, mai precis, care e cauza in cazul dv.
0
27-03-2009, ora 08:33
sori20
Nu este medic/terapeut
sori20
Multumesc pentru raspuns. Acum 3 saptamani am fost la medic ginecolog. Mi-a spus ca dupa secretie, pare sa fie candida. Mi-a recoltat si secretie. Din analiza nu a iesit candida, ci E-coli. Mi-a recomandat Colposeptine tb vaginale. Am urmat tratamentul, m-am simtit bine o saptamana, apoi sintomele au reaparut. In ultimul timp nici nu ma umezesc normal, in timpul actului sexual, dar am presupus ca din cauza infectiei. Voi merge iar la medicul ginecolog, insa sunt foarte dezamagita, am fost la 2 medici si nu am rezolvat nimic, iar consultatiile sunt foarte scumpe.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.