senzaţii arsuri piele

07-05-2015
Ileana83
Nu este medic/terapeut
Ileana83
Buna ziua
Am apelat la acest forum pt ca am ajuns intr-o situaţie disperata.
Acum 4 ani de zile mi-am pus dantura, imediat ce mi-am pus-o a început sa ma usture gingiile foarte tare, senzaţia de a avea un ardei iute in gura tot timpul, am stat aşa câteva luni pana mia trecut de la sine.
După alte câteva luni a început sa ma doară capul(ceafa) foarte tare o durere aşa de puternica ca numi puteam tine gatul drept nici capul pe perna. De la aceea durere puternica a început sa ma furnice capul si pe coloana vertebrala din care s-au transformat in arsuri care le am pe spate pe umeri si alte senzaţii de arsura care le am pe alte parti ale corpului dar acelea mi se implimba nu sunt permanente.
Primul control acum 4 ani lam făcut la neurologie si nu mia găsit nimic reflexele erau bune ma trimis la psihiatrie am schimbat diferite tratamente care ma alinau un pic dar nimic pana la urma doamna doctorat de la psihiatrie ma trimis la aleorgolog si dermatolog nimic totul bine.
Acum 2 luni a început sa ma doară dantura si gingiile si mam dus so fac o radiografie, gandinduma ca e de la dantura, si mia găsit pungi de puroi la 5 dinţi cei îmbrăcaţi si mia dat toată dantura jos si mia scos puroiul chirurgical dar arsurile de pe corp nu miau dispărut si in plus acum ma ustura din nou gingiile.
Stomatologul a zis ca usturimile care le am nu provin de la dinţi pt ca toate focarele de infecţie au fost scoase.
Ieri am fost din nou la psihiatru si când stătea de vb cu mine a observat ca ochiul stâng îmi tresare si pleoapa este un pic mai lăsată decât celalalt ochii.
Mia dat tratament pentru 10 zile cu cymbalta unu pe zi si rivotril 2mg un sfert seara sa vadă daca îmi trec dar dansa crede ca poate fi neurologic.
Poate cineva sa ma ajute să-mi dea un sfat chiar nu mai stiu unde sa mai duc.
Va mulţumesc anticipat
21 comentarii
0
09-05-2015, ora 16:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
O radiografie la cervicala ati facut ?
0
09-05-2015, ora 16:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De cand aveti arsurile ati schimbat apa ? V-ati mutat in alta tara sau localitate ?
0
09-05-2015, ora 18:30
Ileana83
Nu este medic/terapeut
Ileana83
Din cauza la apa nu cred ca este pt ca am schimbat diferite localitatii si acele arsuri nu au disparut.
In schimb o radiografie cervicala nu am facut nu mia recomandat nici un medic.
Dar poate cervicala sa dea senzatii de arsuri pe spate si in pe tot corpul si usturimi la gingi?
Din cate stiu cervicala produce dureri iar eu am avut o singura data si de atunci am ramas cu aceste senzatii de arsurii, asta intamplanduse acum 4 Ani.
0
09-05-2015, ora 19:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Credeam ca ati ramas si cu durerile de cap.

Nu pot sa va spun decat ca am calatorit in Spania unde cred ca au apa cu mai mult clor in ea si am avut probleme cu aceste usturimi. De cand am revenit in tara simt ca incep sa imi revin.

Faceti o experienta si nu faceti dush cateva zile, vedeti daca dispar.

Ati dat Search Google usturimi gingii sa sapati pe diferite Forumuri sau in articole ? Un set de analize de sange ati facut ?

De ex cu o crema de galbenele care e cicatrizanta trec aceste arsuri ?

Luati alte medicamente, anticonceptionale, ceaiuri etc ?
0
09-05-2015, ora 19:47
Ileana83
Nu este medic/terapeut
Ileana83
Nu e de la apa am făcut analize de sânge am fost la alergologie dermatologie toate analizele sunt bune.
Aceste arsuri care le am sunt predominante pe spate dar in rest mi se implmba pe corp.
Am fost la o consultaţie la doamna doctor si a observat ca îmi tresare ochiul stâng si am pleoapa lăsată fata de celalalt ochii credeţi ca ar avea legătură cu aceste senzaţii care le am pe corp?
0
10-05-2015, ora 11:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu stiu. Nici doctorii nu cred ca stiu.

Pot fi efecte secundare de la medicamentele pe care le luati. Va rog cititi cu atentie prospectele.
0
12-05-2015, ora 22:10
Ileana83
Nu este medic/terapeut
Ileana83
Sa ma ajute cineva cu vreun sfat ma arde pielea foarte rau de parca miar pune cineva foc pe mine acum in momentul acesta o am pe picior e o senzatie foarte puternica de arsura dupa aceea imi trece si imi apare in alta parte
Nu iau nici un tratament ca sa fie o reactie alergica la el nu am luat anticonceptionale niciodata.
Aceste arsuri miau aparut de la aceea durere de ceafa.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat ceva unde sa ma mai duc, poate mai sunt persoane care au mai trecut prin asta si cum sau mai tratat.
Am vazut topucuri in forum cu aceasta problema si nu pot lua legatura cu ei dar daca citesc ii rog frumos sa ma contacteze.
0
13-05-2015, ora 08:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stimata doamna,

1. In zonele unde va ustura exista vreun semn ? Gen roseata, depigmentare a pielii, iritatie, bubite, mancarime etc.

2. Senzatia de arsura trece la crema de galbenele ?

Indicatii crema de galbenele

acţiune antiinflamatorie, decongestivă, antiseptică, antimicrobiană, imunostimulentă, cicatrizantă, grăbeşte vindecarea şi regenerarea ţesuturilor.
0
13-05-2015, ora 09:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
V-au spus doctorii ca aceste arsuri pot fi datorate neuropatiei diabetice ?

Ati facut analize recente pt diabet ?
0
13-05-2015, ora 11:38
Ileana83
Nu este medic/terapeut
Ileana83
Pe piele nu am nimic pielea este normala eu am decât senzaţiile de arsura.
Maine am programare la neurolog
0
13-05-2015, ora 14:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
analize diabet
0
13-05-2015, ora 18:39
Ileana83
Nu este medic/terapeut
Ileana83
Glicemia am facuto in ianuarie si o aveam 94 iar eu aceste arsuri le am de cativa ani
La ce mam documentat eu pe net sunt simptome de neuropatie periferica si din cate am inteles nu prea se trateaza
Dar ce ma intriga si mai mult e ochiul stang imi tresare involuntar si am pleoapa lasata mai jos decat celalalt ochii.
Saptamana trecuta am fost la psihiatru mam gandit ca e vb de anxietate dar mia zis ca trebuie sa ma duc la neurolog mia dat 10 zile sa iau cymbalta si un sfert de rivotril dar nu mia facut nimic.
Acum sa vad ce imi zice maine ca dupa aceea chiar nu stiu unde sa ma mai duc credeti-ma sunt disperata nu ma pot obisnui sa traiesc cu ele pur si simplu ma arde
0
14-05-2015, ora 18:33
Ileana83
Nu este medic/terapeut
Ileana83
In sfârşit un diagnostic durere neuropata cronica si spondiloza cervicala intercostala si nevralgie
Trebuie sa fac un rmn la cervicala si un tomograf
0
15-05-2015, ora 07:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu am avut in cateva randuri durere neuropata cronica cam de 3 ori in viata, un an de fiecare data.

In momentul in care incepeau durerile (in zona abdomenului dispersate apoi in tot corpul) luam 10 picaturi haldol, ma intindeam in pat si dupa 10-20 de minute mi se risipeau.

Ce tratament v-au dat ?
0
15-05-2015, ora 12:21
Ileana83
Nu este medic/terapeut
Ileana83
Eu ma chinui de ani de zile cu ele ce mau lasat sub tratament psihiatric dar ma gandesc ca erau antidepresive si durerile neuropate cu antidepresive se trateaza.
Mia dat dexamed injectabil 8mg una pe zi, miligamma injectabil una pe zi gabaran, cymbalta si lexotan, injectabil am 10 zile si celelalte 3luni
Am de facut rmn la cervicala si sdc(care nici nu stiu ce inseamna)dar nu le fac pt ca acum nu imi permit economic
Ma gandesc ca o sami treaca cu tratamentul.
Dar nu stiam ca cervicala poate da asa senzatii de arsura ca dureri nu am, am avut acum 4ani si de atunci am ramas cu aceste arsuri.
0
15-05-2015, ora 14:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca nu sunteti in Romania, cautati la farmacie Spray Reflex si dati o singura data. Vedeti daca trec.
0
22-05-2015, ora 19:45
Ileana83
Nu este medic/terapeut
Ileana83
Dupa cat timp isi face efectul gabaranu si cymbalta ?
Am o saptamana de cand il iau si nu prea vad nici un efect.
0
28-05-2015, ora 14:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Unele isi fac din primele zile, altele dupe 3-4 saptamani, maxim 6. Depinde de cat de repede raspunde organismul.
0
02-06-2015, ora 16:31
Ela777
Nu este medic/terapeut
Ela777
Buna ziua,
Am o mare rugaminte la Dvs.Tatal meu a facut in 2011 operatie extirpare fiere.In luna noiembrie 2014 au inceput durerile in urma operatiei si din cauza durerilor a slabit f mult.Toate se leaga una de alta, adica, a slabit si din cauza gandurilor negative si lipsei de mancare, ingrijorarii.Locuind in provincie in comuna, nu a avut la ce doctor sa se duca pt ca nu exista decat la 6-7km de casa.L-am adus noi, copiii, in Bucuresti la destui medici gastroenterologila spitale, policlinici cu plata, dar l-au sfidat din cauza varstei 84 ani.Oare nu au si ei parinti?!A facut si o tomografie computerizata abdominal+pelvis, toate organele, cica, sunt bune, doar o inflamatie mica pe colon, probabil si din cauza constipatului frecvent.
Descrie ca o senzatie de foc ce ii arde corpul si este mereu stresat din cauza starii.In ceea ce privesc talpile ziua ii sunt sloi precum gheata, iar noaptea, ard.Nimic nu-l calmeaza interior a luat : xanax 0, 25mg, pastile sunatoare, distonocalm, extraveral.
Intrebarea mea este: este ceva neurologic aceasta stare?pt ca tomografia abdominala+pelvis a iesit bine cu exceptia colon inflamat pe acea mica portiune.Ce anume poate sa mai ia macar sa-i amelioreze pana il mutam la noi in Bucuresti peste 2 saptamani.Trebuie sa mentionez ca este hipertensiv.Ce poate sa-i dea aceste stari ciudate in corp...talpi...??!
Mii de multumiri si speranta ca o sa-mi raspundeti!
0
02-06-2015, ora 19:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Vorbiti cu un medic neuropsihiatru.
0
03-12-2016, ora 12:13
Ileana83
Nu este medic/terapeut
Ileana83
Buna ziua
Revin din nou, dupa 1 an jumate in care nu am mai avut nimic, acele senzatii de arsuri au reaparut.
Acum 1 an jumate am avut niste probleme familiare unde am fost nevoita sa fac niste perfuzii de vitamina b1, b6, calciu si vit c pt ca nu mancam aceste simptome pur si simplu au disparut ca prin farmec asa cum au aparut.
Poate sa dea lipsa de vit b si calciu aceste simptome?
Sau socul din cauza la problemele familiare le au facut sa dispara?
Problema este ca a aparut din nou oare daca as face acele perfuzii ar disparea?chiar nu stiu ce sa fac, ca daca nu am lipsa de vitamine si calciu in corp sa nu.le iau degeaba!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Un nou tip de grefe de piele pentru vindecarea mai rapidă a arsurilor
  • Dispozitivul pentru printarea 3D a grefelor de piele
  •