Senzatii ciudate: ca niste mici intepaturi in zona centrala si catre inimia... o stare de emotie

02-12-2008
cristi_k1
Nu este medic/terapeut
cristi_k1
Am 21 de ani si de doua saptamani fac tratament cu calciu, magneziu si vitamina D3 dupa ce am fost diagnosticat cu spasmofilie marcata. Aveam o senzatie de nod in gat si respiratie sacadata. Timp de doua zile am luat si medazepam. De cateva zile am o senzatie foarte ciudata in piept.ca niste mici intepaturi in zona centrala si catre inimia... o stare de emotie (presiune pe piept) si dureri de spate. Sunt trecatoare si de abia sesizabile dar destul de enervante. Ar trebui sa imi fac probleme ca ar putea fi ceva mai grav sau sunt tot simptome ale spasmofiliei? Am sa ma duc sa imi fac niste analize la endocrionlog (tiroida), plamani si eventual un EKG. Dar as dori niste sfaturi pana atunci. Si daca imi poate zice cineva cam cat dureaza tratamentul acesta cu calciu pana incep sa se simta ameliorari ale simptomelor. De respiratia sacadata si nodul in gat aproape ca am scapat dar au aparut simptomele acestea.
3 comentarii
0
14-12-2008, ora 01:35
s.adriana28
Nu este medic/terapeut
s.adriana28
se datoreaza spasmofiliei, sint atacuri de panica, consuma multe lactate, oua, ai facut analizele endocrinologice?trebuie sa nu lasi aceste simptome sa te afecteze, nu e nimic grav, trebuie sa ai o gindire pozitiva, iar in legatura cu tratamentul pe care il urmezi ar trebui sa sti ca trebuie sa il faci cel putin de 2 ori pe an in cure de 10 zile.
0
06-04-2009, ora 21:02
AlexaT
Nu este medic/terapeut
AlexaT
am si eu aceeasi problema! SPASMOFILIA! acum o sap am ajuns la urgente unde am fost diagnosticata! inafara de contracturi musculare si lesin (inca nu am ajuns la performanta asta) am toate simptomele: parestezii (maini, picioare, imi amorteste fata - pe partea stanga) dificultati de respiratie, nod in gat, ameteala, palpitatii! am facut 3 zile intravenos Ca, dar am fost la cardiolog si mi-a sugerat sa intrerup si mi-a prescris Magnerot 2cp/zi timp de o luna!stiu ca, Ca si Mg se iau separat, diferiti medici imi spun sa iau in acelasi timp, si pur si simplu iau 2 Mg pe zi + Ca la interval de cateva ore in speranta, sa nu se pape unu pe altu :( dar parca tot nu e ok! in cazul meu s-au adunat: fumat, 3in1, stress, o operatie de scoatere a maselei de minte (stress mare), emotie, anxietate, mancat aiurea! cum trece un simptom apare altul. e groaznic! ma sperii, ma gandesc la tot felul de lucruri negative si sincer inafara de parintii mei care ma roaga sa fiu mai optimista, toata lumea spune ca exagerez si e doar in capul meu! Doamne! am facut EKG e ok, urmeaza sa merg sa fac un control la plamani, analize, plus la endocrine! mereu ti-e frica sa nu cumva sa fie altceva, sa nu mori, sa nu patesti ceva!multi spun ca, crizele sunt inofensive, dar sistemul nostru nervos cedeaza si mai facem alta minune! o zi imi e bine, a doua tre sa se intample ceva! oare cat mai putem suporta? asa ca va sugerez sa papati Ca, Mg si vitamine, ca eu nu am ascultat si-mi pare rau acum! e pacat ! se poate preveni atat de usor!!! Cam cat tine criza asta?macar pana la o ameliorare ?
0
16-04-2009, ora 12:28
Sue-Cea-Creata
Nu este medic/terapeut
Sue-Cea-Creata
Hello everybody! Spasmofilia nu e o boala grava din care se moare, insa simptomele ei sunt tare neplacute.E prietena mea de ceva timp, si m-am obisnuit cu ea. :))) Momentan iau magne B6, dar cel mai bun sfat pe care pot sa vi-l dau e sa nu va panicati, psihicul influenteaza f mult fizicul!
am si eu crize destul de des, dar incerc sa gandesc pozitiv..Numai bine tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  •