Senzatii de asfixiere

03-04-2012
cristina 64
Nu este medic/terapeut
cristina 64
Am fost racita si la un moment dat cand tuseam am simtit ca ma sufoc. Nu mai puteam sa trag deloc aer. M-am chinuit asa ceva timp si apoi am reiceput se respir. Am fost la doctor si mi-a spus ca e de la plamani si daca mai patesc sa folosesc Ventolin. La urmatoarea criza, dupa 2 zile, am folosit Ventolin dar nu m-a ajutat cu nimic. Apoi doctorul mi-a spus ca pot folosi Symbicort dar chiar si cu acest spray daca tusesc ma sufoc. Ma gandesc daca poate fi de la laringe sau faringe? Unde sa ma duc sa aflu ce sa fac? Si intr-o criza ce pot sa folosesc? Mi-e teama ca o data o sa mor asfixiata pentru ca nu o sa mai pot respira. Ce ma sfatuiti sa fac? Exista medicamente de urgenta pentru asa situatii? Precizez ca senzatia este ca atunci cand te ineci dar este extrem de puternica. Cand te ineci poti sa respiri, mai greu dar se poate. Eu practic nu pot trage deloc aer. Mi-e frica sa dorm, sa mananc, mi-e frica si sa inghit saliva. Crizele au aparut acum doua saptamani si pana atunci nu am avut nimic. Va rog spuneti-mi ce sa fac si daca exista vreun medicament in caz de asfixiere care sa destinda gatul, sa pot respira.
1 comentarii
0
19-10-2019, ora 22:13
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Mergeți la pneumologie pentru consult și spirometrie care va evalua funcția pulmonară. Dacă iese normală este posibil ca aceste crize să fie de natură psihică, un fel de atacuri de panică care să inducă bronhospasm sever, caz în care ar fi necesară medicație de la un medic psihiatru. Dar vedeți rezultatele de la pneumologie mai întâi, este posibil să aveți un astm bronșic necontrolat terapeutic. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  •