Senzatii de fiori slabiciune in muschi

07-06-2010
The jack
Nu este medic/terapeut
The jack
Totul a inceput acum 4 luni cu o senzatie de slabiciune in mana stanga, nu mai aveam forta sa strang mana in pumn, iar apoi simteam cum se propaga niste curenti (fiori) incepand din talpa piciorului apoi prin genunchi, un tonus muscular crescut, ( senzatia de tremur interior), discrete fasciculatii ale unor grupe de muschi...
Ca analize am facut un rmn. la cap, encefalograma si au iesit ok.Medicul mi-a recomandat sa iau magne b6, si anxiar cate 3 jumatati de pastila pe zi.. ( acum iau decat o jum. seara). Simptomele s-au mai ameliorat dar nu de tot cu unele reveniri. Am incercat sa intrerup magne-ul b6 ( luam 2 pastile pe zi), dar vad ca tonusul muscular, senzatia de fiori incepe sa apara din nou...
Medicul mi-a zis ca am sindrom anxios. Ma gandesc ca in 4 luni de zile nu trebuia sa-mi treaca aceste semne, senzatii? Ar putea fi ceva mai complicat sau ce anume sa fie?
1 comentarii
0
11-07-2021, ora 04:06
Alex david
Nu este medic/terapeut
Alex david
Buna am aceasi problema, si din pacate am facut si un AVC dar acum sunt bine si nu am nici o problema pe plan fizic.. tot ce pot sa iti spun eu e ca toate simptomele astea sunt distonie neurovegetativa si puntin cu ceva anxietate, ma reintorc 2 luni nu puteam vb nu imi gaseam cuvintele in cap nu puteam sa scriu si greu cu cititul dezechilibru in casa pe strada tot timpul ametit dureri de cap amortire a membrelor dupa dureri de spate si de umar gatul incordat tot timpul ochi aposi si cu durere dupa tot episodul asta am facut in AVC minor neurologii nu stiu de ce am facut un AVC la 28 de ani am facut toate analizele in germania si am fost ok.. neurologii miau pus diagnosticul de distonie neurovegetativa si anxieatate plus atac de panica.. am inceput sa iau vitamina b6 si b12 cu Distonoplant simptomele au mai disparut .. incearca..multa sanatate numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.