Serotonina, Dopamina si Noradrenalina - tratarea depresiei...

480 comentarii 1 2 ..... 8910 ..... 15 16 Înainte ›
0
12-09-2011, ora 13:40
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@Mr.Nick

Desi ne-am abatut de la tema deschisa de tine ma bucur ca ai clarificat lucruri importante cu care sunt intru totul de acord.Nu mai insist asupra psihotropelor aici, dar fac o statistica cu afectiunile din aceasta sfera, cu durata tratamentului, raport risc-beneficii la tratament si netratament, efecte secundare, vindecare...etc.Daca in momentul asta cele 924 subiecte deschise ar fi fost concentrate in maximum 10, lucrurile ar sta mult mai simplu, acelasi subiect e dezbatut sub n denumiri si aici pierdem toti, ca-n parlament invirtindu-ne in cerc.

@okto
Nu e bine ca-ti acord atentie, dar ca sa vezi cit de repede uiti ce consumi, pe topicul, , medicamente antidepresive?, , spui in data de07-09.2011, , iau Litiu, , desigur poti sa iei cit iti da medicul daca asta a considerat, dar nu face declaratii contradictorii.Sper ca familia ta iti este alaturi si-a observat ca ai o problema de personalitate care din nefericire n-o abordezi corect.Ai renuntat la ideea sa mai fii psihiatru?o decizie buna, sincer, ai fi fost tentat sa-ti prescrii tu tie retete in genul:dimineata, antidepresiv, la prinz anxiolitic si seara un neuroleptic plus somnifer.Pacat de inteligenta si tineretea ta.Povestea aportului de Li, am aprofundat-o din dorinta de cunoastere stimabile, nu te eschiva ca ti-a fost bine cu Mg doar iluzoriu, poate ai o simpla carenta de vitamine si minerale usor rezolvabila.
Desigur ca intotdeauna nu ma astept la o reactie pozitiva.
0
12-09-2011, ora 13:52
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@k.v.:

Nu ati citit bine, mai cititi o data, okto ii facea un comentariu lui Costy2007, care e cel caruia ii prescrisese medicul litiu:

"Nu tuturor celor care i-au litiu le este afectată tiroida, iar cei cărora le-a fost afectată au luat litiu pe perioade destul de mari. Dacă tot l-ai cumpărat, nu strică să iei o dată atunci când devii agitat şi iritat să vezi dacă îţi face bine sau nu."
Si in urmatorul post s-a corectat gramatical: "iau litiu", nu declara ca ia el insusi Li.

@Mr. Nick:

Observ ca ai un ego foarte mare. :)
Evenimentele recente din Libia si rasturnarea regimului Gaddafi nu inseamna ca o sa inceapa un al treilea razboi mondial. Aceasta este intr-adevar o afirmatie paranoica.
6
12-09-2011, ora 14:10
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
@Okto :)♥
@K.V. :)♥
@the_eye, evenimentele din Egipt, Siria şi Libia "sunt picătura care a umplut paharul cu apă", şi nu o spun eu, ci analişti politici foarte reputaţi. Cine are minte să ia aminte!
Doamne-ajută să fie doar o paranoia de-a mea, dar nu este. Vă veţi convinge!
Mulţumesc pentru observaţia ego-ului meu. O fi mare, o fi mic; o fi existent, o fi inexistent. Numai Dumnezeu ştie. Cert este că dv. nu-l puteţi măsura, nici în unităţi, nici în grade :)♥

Pup şi îmbrăţişez, pe toţi, na.
Dacă voi nu mă vreţi, eu vă vreu :)))
O zi minunată,
Nick
0
12-09-2011, ora 14:22
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@the-eye
Ma bucur ca-l intelegi tu pe okto, are nevoie de asta, dar uneori nu are coerenta in exprimare si asa cum zice si d.na dr carmenvochescu pe topicul deschis de okto, , Maladaptive drydreaming, , citez:"Nu am inteles nimic din ce ai scris.Iti sugerez sa te odihnesti bine si dupa ceea sa formulezi clar intrebarile, daca ai unele reale..Si ce parere am eu despre tianeptina?.Am o parere, dar nu inteleg de unde curiozitate ta?E pur stintifica sau vrei sa arati ca ai auzit si tu despre aceste medicamente?.Nu imi este clar deloc.Cred ca trebuie sa-ti mai limpezesti mintea un pic.Apoi daca ai o problema medicala, reala, suparatoare, mai stam de vorba.Daca, nu, crede-ma ca am si eu atitea de facut in viata mea reala.."Sunt multe de spus, concluzia este ca acum nu-i facem o caracterizare lui okto, care are clar o problema de personalitate, dar nu-l mai da ex ca fiind stii tu ce, ca nu vreau sa ma apuc sa scriu un roman despre... Bogdan?In ce consta claritatea lui in gindire?are nevoie de indrumare si un bun sfatuitor, el la rindul lui nu are deocamdata cum sa dea sfaturi pertinente, dar eu personal sper sa revina la cea mai buna stare.

@Mr.Nick
5HTP-ul stimuleaza producerea Serotoninei sau vine cu aport de Serotonina?asta nu am elucidat eu.
Alexandru Lapusneanu:, , Daca voi nu ma vreti, eu va vreau
Daca voi nu ma iubiti, eu va iubesc!..ca sa completez
0
12-09-2011, ora 14:46
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@Mr. Nick:
:)))) Citatul ala din "Alexandru Lapusneanu" e foarte tare! Si noi te vrem, Nick! ;)

@k.v.:

Nu inteleg ce aveti cu okto, de-l atacati atat. Nu cred ca sufera de nici o tulburare de personalitate, faptul ca a facut un topic pe care a spus ca viseaza prea mult cu ochii deschisi nu inseamna nimic, dupa cum se observa si psihiatrii ii spun ca nu are o problema reala. Pur si simplu unii oameni au de la Doamne-Doamne un temperament melancolic, care ii face sa fie niste visatori. Acesti oameni nu sunt bolnavi, ci foarte normali. Poate okto a avut cel mult o usoara depresie datorata oboselii acumulate, pe care dupa cum el insusi a declarat, a depasit-o.

@okto:

Spuneai ca vrei sa dai la medicina... sper ca ai si facut-o asta-vara! Cred ca ai inteligenta necesara pentru a deveni medic. Sper ca ai si puterea de munca. Orice facultate ai ales, iti urez mult succes! Anii de facultate sunt minunati, asa ca profita din plin de perioada vietii care urmeaza!
0
12-09-2011, ora 14:50
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Am uitat... Nick, pariu pe-o lada de bere ca nu vine nici un razboi mondial in perioada imediat urmatoare din cazua situatiei politice din Africa de Nord? Si nu-mi spune, te rog frumos, ca nu bei bere!...
0
12-09-2011, ora 15:31
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
The_Eye, mulţumesc mult, dar, sincer, chiar nu are rost pentru că nu voi înceta să ofer sprijin, atât cât se poate prin câteva rânduri, celor care trec prin ceva asemănător cu ce-am traversat eu. Am dat la Farmacie pentru că durează mai puţin şi pot, după ce termin, să fac un doctorat în chimie farmaceutică sau în neuroştiinţe şi să am venituri şi din urma unei farmacii (asta pentru neliniştea d-nei KV, acum că nici măcar de-o reţetă n-o să mai am nevoie să-mi eliberez medicamentele de care vorbea :)) ). Că nu o să mă pot ocupa de pacienţi nu înseamnă că nu o să pot să-i ajut cu un sfat pe un forum sau să mă implic în diverse campanii de combatere a afecţiunilor psihice sau a discriminării celor care au astfel de probleme.

Cât despre atiutdinea unora de a mă denigra pentru că aş suferi de cine ştie ce tulburare de personalitate... Chiar nu-mi pasă. Eu ştiu ce pot, ce urmează să fac şi cu ajutorul lui Dumnezeu sper să ajut cât mai mulţi oameni în suferinţă, chiar dacă durează 5+2 ani până îmi desăvârşesc studiile. Ù©(-̮̮̃"¢Ìƒ)Û¶
0
12-09-2011, ora 15:31
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@the-eye
Cind cineva se duce la cabinete de psihiatrie si solicita psihotrope mai de nimeni stiute, isi pune singur un diagnostic nu mi se pare de neglijat.El este cel care a inceput taraboiul pe forum sa demonstreze cita stiinta are si cind te adresezi cuiva in genul(in acest caz e vb de cum i-a vorbit lui Mr.Nick):, "ca tare, , documentat, , esti in privinta 5-htp-ului...Cum dracu ai accesat, , accidental, , topicul?asa se baga domnul okto in seama cu cei care ar putea sa-i fie parinti.La virsta lui de 19 ani, , , a sarit calul, , de multe ori si alaturi de un alt aventurier al forumului pe care a trebuit sa-l reclam, unde te vede si vine si se ia de tine in loc sa se ocupe de ce trebuie.Nu ma impresioneaza cunostintele lui, desi apreciez tinerii studiosi, dar el are o fixatie, nu gindeste liber, e rigid ca un om deja obosit, insa presupun ca are cine sa se ocupe cu al indruma in viata.Cu acestea fiind zise sper ca se incheie aici discutia pe aceasta tema si dezvoltam o alta care are legatura cu topicul.
0
13-09-2011, ora 00:10
Ionica2011
Nu este medic/terapeut
Ionica2011
Mr Nick nu m-am mai asteptat ca la mai bine de 1 luna sa mai imi raspunzi.Dar sa stii ca nu te judec fiindca si eu sunt in situatii cand pana nu sunt in clar ce am de zis, mai bine nu zic nimic sa nu incurc omul.
Da de vreu an de zile merg pe 150% la tot ceea ce fac mai ales in ultima jumate de an, de aceea si timpul meu e foarte scurt cat apuc sa stau pe Internet.
Da atunci am avut o situatie conflictuala mai aparte, adaugat si la vremea proasta.Stii, uneori sunt momente cand nu ai vorbi foarte multe cuvinte, dar ai vorbi cu cineva.
Domnul sa te ajute!Numai bine!
6
13-09-2011, ora 07:23
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
" @Mr.Nick
5HTP-ul stimuleaza producerea Serotoninei sau vine cu aport de Serotonina?asta nu am elucidat eu.
Alexandru Lapusneanu:, , Daca voi nu ma vreti, eu va vreau
Daca voi nu ma iubiti, eu va iubesc!..ca sa completez "

Sărut mâna!
Stimată dnă K.V., 5-htp-ul nu stimulează producerea serotoninei. Odată ingerat prin alimente (rar), prin suplimente alimentare(frecvent) sau transformat enzimatic din L-triptofan, el, indirect, aduce un aport de serotonină, pentru că este decarboxilat în serotonină, serotonină care mai departe se transformă, în momente de necesitate, la lăsarea serii, a întunericului, strict în funcţie de particularităţile ritmului circadian/nictemeral al fiecărei persoane în parte, în melatonină, adică în neurohormonul somnului :-)
Bine spus: dacă voi nu mă iubiţi, eu vă iubesc!
Cu respect,
Nick
6
13-09-2011, ora 07:43
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
" @Mr. Nick:
:)))) Citatul ala din "Alexandru Lapusneanu" e foarte tare! Si noi te vrem, Nick! ;)
Am uitat... Nick, pariu pe-o lada de bere ca nu vine nici un razboi mondial in perioada imediat urmatoare din cazua situatiei politice din Africa de Nord? Si nu-mi spune, te rog frumos, ca nu bei bere!... "

Sărut mâna!
Stimată dnă the_eye, am observat cât de mult mă vreţi.
Oricum ar fi, trebuie să ştiţi că unul dintre motto-urile vieţii mele este şi acesta: "Când nu mă vreţi, dar aveţi nevoie de mine, eu rămân. Când mă vreţi, dar nu mai aveţi nevoie de mine, eu trebuie să plec". Vă las pe dv. să înţelegeţi ce semnificaţie are acest motto, pentru mine, în contextul Romedicului.
Cu privire la situaţia politică din Africa de Nord, eu nu am spus că de acolo o să vină cel de-al treilea război mondial, ci am spus doar că situaţia de acolo este picătura care a umplut paharul cu apă. Acum, bineînţeles, paharul cu apă poate să se mai golească, nu? ;) Cel de-al treilea război mondial oricum va fi, pentru că fără el nu ar mai putea francmasoneria să facă noua ordine mondială, şi nu spun eu asta, repet, ci marii analişti politici ai acestei planete, dânşi nefiind deloc paranoici. Mă rog, să schimbăm subiectul, pentru că ne-am abătut exagerat de mult de la subiectul iniţial al acestui topic.
Nu-mi plac pariurile, dar tare mult m-aş bucura să aveţi dreptate. Să dea Dumnezeu să nu fie niciun război. Amin.
NU, nu beau bere, nu-mi place. În toată existenţa mea nu cred că am băut mai mult de 10 guri de bere şi mai mult de 50 ml de alcool, per ansamblu :)
Cu respect,
Nick
6
13-09-2011, ora 07:56
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
" Cât despre atiutdinea unora de a mă denigra pentru că aş suferi de cine ştie ce tulburare de personalitate... Chiar nu-mi pasă. Eu ştiu ce pot, ce urmează să fac şi cu ajutorul lui Dumnezeu sper să ajut cât mai mulţi oameni în suferinţă, chiar dacă durează 5+2 ani până îmi desăvârşesc studiile. Ù©(-̮̮̃"¢Ìƒ)Û¶ "

Salve!
Stimate drule/dle Okto, eu nu vă denigrez deloc, deşi dv. mă denigraţi pe mine. Când v-am spus că suferiţi de o tulburare de personalitate, nu am precizat că natura tulburării este psihiatrică. De fapt, este psihologică! (vă reamintesc că în trecut aţi suferit de tulburare de personalitate narcisistă, şi nu puteţi nega, pentru că eu nu fac afirmaţii nefondate).
Mă bucur că ştiţi ce puteţi. Vă doresc mult succes la facultate. Să dea Dumnezeu să ajungeţi un medic ilustru, cu conştiinţă, ca să-mi permit şi eu să vin la un consult la dv., pe la vârsta de 65-70 de ani :))), dacă mă primiţi, evident.
Să vă ajute Dumnezeu să ajutaţi cât mai mulţi oameni în suferinţă!
Cu respect,
Nick
6
13-09-2011, ora 08:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
" Mr Nick nu m-am mai asteptat ca la mai bine de 1 luna sa mai imi raspunzi.Dar sa stii ca nu te judec fiindca si eu sunt in situatii cand pana nu sunt in clar ce am de zis, mai bine nu zic nimic sa nu incurc omul.
Da de vreu an de zile merg pe 150% la tot ceea ce fac mai ales in ultima jumate de an, de aceea si timpul meu e foarte scurt cat apuc sa stau pe Internet.
Da atunci am avut o situatie conflictuala mai aparte, adaugat si la vremea proasta.Stii, uneori sunt momente cand nu ai vorbi foarte multe cuvinte, dar ai vorbi cu cineva.
Domnul sa te ajute!Numai bine! "

Salve!
Stimate dle Ionica2011, v-am răspuns cu întârziere pentru că am avut de oferit foarte multe răspunsuri. Să ştiţi că 2 persoane de pe acest forum au primit un răspuns de la mine după 1 an şi 2 luni de aşteptare, şi nicio secundă nu au încetat să creadă că-l vor primi :) Fiecare primeşte un răspuns după cum am eu disponibilitate şi după cum şi când ÎNGĂDUIE Dumnezeu. Unii oameni, poate, trebuie să primească un răspuns mai întârziat, ca între timp să mai înveţe ceva, nu ştiu, necunoscute sunt căile Domnului.
Ţineţi cont de ce v-am scris!
Cu respect, dorindu-vă toate cele bune,
Nick
0
13-09-2011, ora 18:09
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
@okto
cred ca stimatei doamne/domnisoare kv i sa pus pata pe tine!!!
0
13-09-2011, ora 21:00
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
O să-i treacă cândva :)). Deja devine simpatică.
0
14-10-2011, ora 08:03
antorares
Nu este medic/terapeut
antorares
Mr Nik, ajuta-ma!Sufar de 22 de ani de depresie.Singura perioada din viata mea cand nu am luat nenorocitele de pastile a fost pana in urma cu 4 luni(adica de cand am ramas insarcinata in 2005 si pana in iulie 2011).Asa a vrut Bunul Dumnezeu in care mi-am pus speranta, dupa ce am facut ginecomastie din cauza antidepresivelor.In toata aceasta perioada am avut si am un duhovnic bun de manastire.Am respectat cat am putut sfaturile sfintiei sale, dar din pacate a fost stramutat departe de noi si in postul Sf Marii nu am avut spovedania.Parintele ne certa pe mine si pe sotul meu ca ne ferim sa mai facem copii.Mie personal din cauza problemelor de sanatate pe care le avusesem imi era frica sa mai am copii.Nu am facut ascultare de duhovnic si am cazut.Am trecut printr-un deces in familie, mi-am pierdut serviciul iar acum ma zbat cu saracia si cu boala.Intre timp am mers la parintele, m-am spovedit si i-am spus problemele care au aparut.Mi-a dat dezlegare sa ma protejez pt o eventuala sarcina deoarece am revenit la pastile, cu care ma lupt din rasputeri sa scap.Am cautat cu disperare un psihiatru care sa ma ajute sa scap de benzodiazepine, dar din nefericire toti mi-au prescris tratamente cu aceleasi benzodiazepine si antidepresive in plus.Am vazut postarea ta din 2009 cu privire la 5-htp, l-theanina si dl-fenilalanina etc.Am inteles care este mecanismul si pt prima data in vata mea am inteles ce se intamla in creierul meu.Sunt tehnician dentar si am facut 1 an de biochimie, deci termenii imi sunt usor cunuscuti.De cand am vazut postarea ta referitoare la acesti aminoacizi, cu mari eforturi am ajuns sa iau doar seara 0, 25 mg de prazolex.Starea mea generala este execrabila.Noroc cu pravila de rugaciune.Am facut comanda de 5-htp si de i-theanina, iar in 2-3 zile le voi avea.Cum sa fac conversia pe ele, ajuta-ma te rog si mai aprinde-ti o candela in cer !!! Aseara m-am dus la un alt psihiatru si l-am rugat sa ma ajute, dar m-am trezit cu o reteta in brate din nou.Nu mai vreau sa ma droghez, mentionez ca acesti 6 ani au fost cei mai buni ani din viata mea.Nu am trait, , anesteziata" desi am avut incercari grele(am stat cu copilul in spital pana la varsta de 2 ani, dupa ce medicul de familie i-a facut diteperul peste rosu in gat.Nemaiputand sa manance a facut distrofie si rahitism.Marele si Bunul Dumnezeu l-a vindecat cu sfanta euharistie, dar pana la 3 ani eu i-am dat sa manance cu seringa.In toata aceasta prioada am mai facut o facultate la zi si am avut si servici, fara prea mare ajutor din partea oamenilor, doar de la Dumnezeu.)De aceea te roaga sufletul meu, ajuta-ma si spune-mi crezi ca pot sa iau direct 5-htp si l-theanina in loc de prazolex?Nu dorm decat 5 ore pe noapte si am palpitatii.De fapt, acesta a fost motivul pt care am ajuns din nou la psihiatru, palpitatiile.Azi este praznicul Cuvioasei Parechieva de la Iasi si cred ca nu ma va lasa! Astept raspunsul tau ca pe pronia cereasca.Dupa ce duc copilul la gradinita voi mege la sf slujba si ma voi ruga ca Bunul Dumnezeu, pt rugaciunile si mijlocirile Pracuvioasei sa ma ajute sa ma fac bine si sa-mi cresc copilul in voia Sa cea sfanta, amin!
0
14-10-2011, ora 10:51
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@antorares

Pana va raspunde Mr Nick, as vrea sa va spun ca s-ar putea ca palpitatiile (posibil aritmia) de care povestiti sa nu fie de sorginte psihiatrica. Poate ca ar trebui sa va faceti niste investigatii la inima inainte de orice alt diagnostic. Uitati aici raspunsul unui medic la intrebarea unei persoane despre cauzele palpitatiilor:

http://www.ziaruldeiasi.ro/ghidul-pentru-sanatate/palpitatiile-pot-fi-semnul-unei-probleme-cardiace-serioase~ni5nfn

Stresul si faptul ca faceti eforturi si nu va odihniti suficient (5 ore pe noapte sunt prea putine) pot fi cauzele palpitatiilor. In acest caz, nu de medicatie psihiatrica aveti nevoie.

Sanatatate!

PS: Faptul ca ati facut o facultate la zi, ati avut un serviciu si ati avut grija si de familie arata mai degraba o stare buna a sanatatii psihice. Depresivii nu prea isi pot urmari si atinge obiectivele si nu fac fata bine presiunii. Parerea mea. Acum sa vedem ce va spune si Mr. Nick.
0
14-10-2011, ora 12:00
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Mr Nick, ti-am trimis o intrebare pe privat. Stiu ca nu suntem chiar cei mai buni prieteni, dar sper sa imi poti raspunde totusi. Nu este legat de psihiatrie, nici macar de medicina, dar sper sa ma poti ajuta cu un sfat/informatie. Multumesc frumos anticipat! :)
0
14-10-2011, ora 14:13
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@antorares

Pina intra Mr.Nick mai conversam sa focalizam atentia aici sa puteti primi raspuns in timp util.Imi exprim o parere personala, acest 5-HTP poate fi benefic in multe cazuri poate si dvs, dar vine cu un aport de Serotonina si nu puteti sti daca chiar aveti deficit, eu personal am tratat pe cineva din familie de o depresie majora severa cu tinctura 5-HTP+Griffonia+Valeriana+Melissa deci toate aceste componente in aceeasi tincura, rezultatul a fost exceptional, recunosc s-a nimerit ca asa face si psihiatria numai ca acolo-i alta poveste.Puteti sa luati Triftofan care se converteste in Serotonina, dar asta realizind-o corpul insusi beneficiul este mai mare plus L-Theanina care se gaseste si-n ceaiul verde ce intradevar, , trezeste, , creierul.O depresie oricit de profunda ar fi daca a durat 22 de ani este nu tratata ci alimentata si adincita, orice situatie de durere si neputinta sufleteasca se poate stabiliza in maxim o luna, deci medicatia ce rol a avut?atunci ce sa vorbim de boli mai grave daca depresia dureaza ani si ani de zile.

Va doresc sa va gasiti echilibrul, puterea si optimismul
0
14-10-2011, ora 14:17
antorares
Nu este medic/terapeut
antorares
Multumesc frumos pt raspuns, parerea mea este aceeasi cu a dv.Am fost deja la cardiolog si cred ca de acolo mi se trege totul.Dl doctor mi-a prescris pe langa metoprolol si calmepam, adica benzodiazepina care da dependenta si la intreruperea brusca, sevraj.Eu, ca omul de buna creinta, am ascultat sfatul medicului si n-am verificat, drept pentru care dupa 2 sapt de tensiune 8, la sfatul medicului de familie am intrerupt brusc si s-a instalat sevrajul.In urma EKG a rezultat ca nu sunt probleme cu inima.Palpitatiile au aparut dupa ce am dat o spaga sa-mi pastrez locul de munca, dupa care am fost concediata.Am sacrificat banii de concediu ai familiei, m-am imprumutat pana peste cap si asta a declansat totul.Iata conjunctura ce m-a determinat sa ajung la cardiolog cu palpitatii, iar din aproape in aroape la psihiatru.Traim in Romania unde cei care vor sa munceasca sunt, , ciudati", oamenii cinstiti sunt, , prosti"si uite asa ajungi la psihiatrie.Eu ma incapatanez sa cred ca Bunul Dumnezeu nu ma va lasa si ma va scoate intarita din incercarea asta.Cel mai mult ma doare ca iau o parte consistenta din bugetul familiei si sunt nevoita sa-mi privez copilul pana si de o revista, ca sa ma pot trata.De aceea trebuie sa stiu ce-i de facut pt a scapa de dependenta.Multumesc frumos pt raspuns, astept si raspunsul lui mr.Nick!
0
14-10-2011, ora 20:26
antorares
Nu este medic/terapeut
antorares
Hai, Mr. Nick raspunde, te rog !!! Luni am pastilele si trebuie sa stiu ce am de facut.Cu cat se aduna mai multe nopti de nesomn(nu pentru ca nu am timp de somn, ci pentru ca nu pot dormi) cu atat organismul meu face fata mai greu situatiei. Copilul meu are nevoie de mine.Repet, nu am pe nimeni care sa ma suplineasca, nici soacra, nici mama.
5
14-10-2011, ora 20:53
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Dnelor @antorares şi the_eye, vă răspund în maxim o oră. Mai aveţi puţintică răbdare, vă rog.
Mulţumesc pentru înţelegere!
Cu iubire,
Mr. Nick
0
14-10-2011, ora 21:26
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@antorares

Luati Melatonina o sa va regleze somnul si nu numai.Chiar daca poate fi evitat sub 40 de ani in aceste circumstante deja avem nevoie de un stimul din afara.Puteti lua o perioada scurta pina vedeti ca ati realizat starea de somn dorita, 10-14 zile.

Un gind bun
6
14-10-2011, ora 22:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă antorares, m-a impresionat povestea dv. Suferinţa nu v-a ocolit, dar să ştiţi că fiecare lacrimă pe care aţi vărsat-o, v-a motivat să mergeţi mai departe, pentru că nădejdea şi credinţa în Dumnezeu au fost şi sunt mobilul care conduc paşii unui om către depăşirea oricărui obstacol, cu ajutorul Lui.
Cine v-a pus diagnosticul de depresie?
Care au fost simptomele în urma cărora aţi primit acest diagnostic şi care sunt simptomele cu care vă confruntaţi în acest moment?
Puteţi renunţa la Prazolex şi puteţi să luaţi 5-htp + L-teanină, astfel: Spargeţi în două comprimatul de Prazolex de 0, 25 mg, pentru a obţine două părţi egale de 0, 125 mg. Luaţi sâmbătă seara o parte de 0, 125 mg. Spargeţi în două partea rămasă de 0, 125 mg de Prazolex, pentru a obţine 2 părţi de aproximativ 0, 0625 mg. Luaţi duminică seara o parte de 0, 0625 mg de Prazolex. Încercaţi să spargeţi în două, cu ajutorul unui cuţit sau cu ajutorul unei lame de ras, partea rămasă de 0, 0625 mg, pentru a obţine două părţi cât de cât egale de 0, 03125 mg, ochiometric. Luaţi luni seara o parte de 0, 03125 mg şi încheiaţi astfel orice tangenţă cu Prazolexul. Marţi luaţi o capsulă de L-teanină, cu 30 de minute înainte de micul dejun şi cu 30 de minute înainte de prânz, pe stomacul gol, iar seara, cu 30 de minute înainte de cină, luaţi o capsulă de 5-htp de maxim 50 mg, pe stomacul gol. Miercuri luaţi la fel L-teanina, dar seara măriţi cantitatea de 5-htp la două capsule, adică la o doză de maxim 100 mg. Joi şi vineri faceţi la fel, dar de sâmbătă adăugaţi în schema dv. terapeutică şi tinctura de talpa gâştii, omega 3-ul superconcentrat şi sleep optimizer-ul, pe care să vi le administraţi astfel, în contextul folosirii L-teaninei şi 5-htp-ului:
- L-teanină, o capsulă, administrată cu 30 de minute înainte de micul dejun, pe stomacul gol. O gelulă de omega 3 superconcentrat administrată în timpul micului dejun. O linguriţă de tinctură de talpa gâştei diluată în 50 ml de apă şi administrată după micul dejun.
----------*
- L-teanină, o capsulă, administrată cu 30 de minute înainte de masa de prânz, pe stomacul gol. O linguriţă de tinctură de talpa gâştei diluată în 50 ml de apă şi administrată după micul dejun.
- O capsulă de 5-htp de 50 mg administrată cu 30 de minute înainte de cină, pe stomacul gol, adică până în maxim ora 18:30-19. O linguriţă de tinctură de talpa gâştei diluată în 50 ml de apă administrată după cină. O capsulă de Sleep Optimizer (numai una, repet, nu două, cum se recomandă în prospectul însoţitor) administrată cu 30 de minute înainte de culcare, adică la minim 2 ore după cină, în jurul orei 21-21:30.
----------*
(Această schemă terapeutică ar trebui pusă în practică timp de minim 3 luni de zile, în regim zilnic!).
_

ATENÈšIE!
â–ª Deşi produsele de mai sus sunt suplimente alimentare şi se pot recomanda, cumpăra şi achiziţiona fără consult şi prescripţie medicală, eu nu am dreptul să vi le recomand;
â–ª Informaţiile prezentate de către mine în cadrul acestui posting nu constituie şi nici nu substituie un diagnostic şi o prescripţie medicală autorizată, ci constituie cel mult o sugestie terapeutică pe care o puteţi pune în practică doar cu acordul medicului dv. curant, sau fără acordul medicului dv. curant, dar pe propria răspundere;
â–ª Tratamentul dv. este condus de către medicul dv. curant, NU de către mine.
Mulţumesc pentru înţelegere!
_

Pentru liniştea dv. sufletească vă rog să accesaţi topicul de mai jos, pentru a înţelege mai bine de ce suferiţi:
http://forum.romedic.ro/prod/Psihoterapie_pentru_trup_si_suflet, __din_perspectiva_medico-spirituala:_suferinta_!_059479.html

Vă doresc din tot sufletul însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune, cu iubire şi respect,
Mr. Nick

(*modificat de administrator)
6
14-10-2011, ora 22:07
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă the_eye, eu vă consider o bună prietenă ♥
Vă voi răspunde la mesajul privat!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire şi respect,
Mr. Nick
_
6
14-10-2011, ora 22:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă K.V., şi dv. vă voi răspunde la mesajele private, dar vă rog să mai aveţi puţintică răbdare. Am de răspuns la 59 de mesaje private! Muţumesc pentru înţelegerea de care ştiu că veţi da o dovadă de necontestat.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune, cu iubire şi respect,
Mr. Nick
0
14-10-2011, ora 22:25
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Mr. Nick, nu ma grabesc, multumesc mult! Cand ai tu ceva timp si esti disponibil, nu vreau sa aplic nici o presiune.
Pana atunci ma mai informez eu de pe net.
0
15-10-2011, ora 01:15
antorares
Nu este medic/terapeut
antorares
Mr. Nick, multumesc din tot sufletul pt promptitudine! Sa incep cu inceputul:diagnosticul de depresie mi-a fost pus la varsta de 16 ani, adica acum 22 de ani.in urma unor dureri groaznice de cap, ce-i drept profund justificate, deoarece veneau pe fondul unui climat familial negativ(am trait intr-o familie cu un tata alcoolic, astfel incat din 8 ore de somn pe noapte dormeam 4-5-6, in scandaluri, etc.Am suportat asta pana la 16 ani)Mama a urmat, , firul epic" cu mine.Adica:camera de garda, analize la sange, tratament intensiv la orelist (eram banuita de sinuzita) iar in final NPI. In toata aceasta perioada nu aveam tabloul clinic al depresiei, dar la noi acasa era mult mai rau ca la nebuni.Dupa ce am fost, , indopata" cu antidepresive, neuroleptice, sedative etc, au inceput sa vina si gandurile.Am invatat sa traiesc cu asta.Eram drogata, dar in urma unui soc anafilactic de la haloperidol am capatat mare frica de aceste medicamente si am inceput sa citesc mai atent prospectele.N-am inteles eu mare lucru, dar mi-a fost clar ca sunt periculoase.Trebuia sa scap cu orice pret de acasa, asa ca m-am casatorit cu colegul de banca din liceu la 19 ani.Dar, ce ghinioin!Era mai alcoolic ca tata.Am stat impreuna 3 ani, in timpul facultatii cand problemele mele s-au agravat si a trebuit sa aleg intre viata si el.Ne-am despartit, am facut tratament cu anafranil, prozac, mianserin etc, prescrise de dna doctor Magureanu Sanda.Bunicii mei mi-au luat un apartament si a urmat o perioada binecuvantata de liniste cu antidepresive.La un an l-am cunoscut pe actualul sot cu care sunt de 13 ani.Un om deosebit de iubitor si bun, darul pe care l-am cerut in genunchi, cu lacrimi in ochi de la Bunul Dumnezeu.EL m-a inteles si m-a ajutat sa lupt cu boala si cu mine insa-mi.Ne iubim si acum ca in prima zi, Dupa 9 ani de casnicie a venit copilul.Dumnezeu mi l-a dat cand am descoperit ca am facut ginecomastie de la medicamente si L-am rugat sa-mi ia boala si sa-mi dea un copil.Atunci am nimerit la Medsana pe Dna Doctor Lidia Nica Udangiu. In perioada aceea luam jumatate de pastila de lexotan seara, iar dansa mi-a aplicat o sedinta de psihoterapie si am renuntat la pasile in cateva zile.Dumnezeu a cautat momentul cel mai prielnic pt ca cel mic sa se nasca perfect sanatos.De atunci si pana acum patru luni nici paracetamol nu prea luam cand eram racita.In ultima perioada s-au strans multe si am obosit.M-am dus iar la Dna Doctor Nica, dar mi-a pus in brate o reteta(un antidepresiv si 2 anxiolitice cu diagnosticul, tulburare depresiva)Am incercat sa-l iau dar ma transform in leguma si repet, nu are cine sa ma suplineasca cu cel mic, bani de bona nu am, iar serviciul sotului este singura forma de venit) SIMPTOMELE PE CARE LE AM SUNT:INSOMNIE, ATACURI DE PANICA, SUFOCARE, NOD IN GAT SI O TERIBILA FRICA PE CARE CU GREU O INVING ACATISTELE, PSALTIREA, ADICA PRAVILA DE RUGACIUNE.Cam asta e pe scurt, , frumoasa mea poveste".Cum sa ies din ea nici eu nu stiu.Nu ma plang de greutatea crucii, poate mai spal niste pacate, dar cand ma uit la copil si la sot mi se umple inima de durere.Ei merita mult mai mult.Cu prazolexul nu stiu cum voi termina deoarece abia inchi ochii 4-5 ore din 24 cu 0, 25 de mg.Ma gandeam sa fac conversia pina la 5-htp cu extraveral luat in loc de prazolex.Sau poate voi ajunge iar la chimicalele clasice.Am nevoie de sfaturi, medicii vor multi bani, iar eu abia am de paine.Dumnezeu sa ajute familia mea, amin!
0
15-10-2011, ora 08:13
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@Mr.Nick

Mie la mesaje poti sa nu-mi raspunzi niciodata, important este sa le raspunzi celor careu au nevoie urgent de asta, deci daca le-ai putea lua in aceasta ordine si nu in ceea in care le-ai primit ar fi bine.La ultimul mesaj aveam nevoie de parerea ta, dar asteptarea in gol nu aduce nimic bun, nu e vorba de rabdare, la mine e din belsug, ci de prioritati.Aici uite ex d.nei @antorares, chiar vroia un mesaj de la tine si bine ai facut ca ai venit cu raspunsuri, desigur ar fi culmea ca cineva sa aiba pretentii asupra timpului tau din viata ta pe care sa ti-l dedici asa cum crezi.
0
15-10-2011, ora 08:57
antorares
Nu este medic/terapeut
antorares
Mr. Nick, tocmai am intrat pe topicul pe care mi l-ai recomandat.N-asi fi crezut in ruptul capului ca Dumnezeu lucreaza si pe aceasta cale(internetul), pt ca mie personal nu-mi place deloc calculatorul.Recunosc, fac parte din alta era.Referitor la sfaturile de pe topicul mai sus mentionat, eu si familia maea suntem crestini ortodocsi-practicantiMergem de 4-5 ani in fiecare duminica la sf liturghie, de 2 ani in fiecare vineri la sf maslu, tinem toate posturile, ne spovedim de cel putin 4 ori pe an, cum putem noi mai bine la acelasi duhovnic, am lut sf euharistie atunci cand mi-a expirat canonul, etc)Am gresit, am recunoscut si in prima mea postare(m-am ferit sa fac copii), dar m-am spovedit sincer, si cand am inteles care este voia Lui Dumnezeu, eram cu boala asta pe cap.Sunt convinsa ca din cauza asta a ingadui Dumnezeu sa sufar.Acum mi-i foame sa ma las in voia lui si vreau din tot sufletul sa mai fac un copil.Dar cum cu pastilele astea pe cap?De aceea vreau un tratament naturist, ca sa ma pun pe picioare si sa pot renunta la el fara probleme.La mine in oras nu exista medic psihiatru care sa agreeze medicina naturista.Ce ma fac? Am avut o noapte crunta cu mari ispite de a incepe un tratament cu medicamente alopate.Cand am simtit ca nu mai pot am luat 1 extraveral.Oare cum sa ies din asta?AJUTOOOR!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
480 comentarii 1 2 ..... 8910 ..... 15 16 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul