Severe dureri articulare - 25 ani

20-03-2011
adelinaana
Nu este medic/terapeut
adelinaana
Buna seara,

Ma numesc Adelina, sunt din Timisoara si sunt noua pe acest forum :).

Inca din adolescenta am avut unele probleme cu articulatiile insa primul semnal de alarma a fost tras la 19 ani, cand incercand sa ma ridic din pozitia sezut am simtit ca mi s-a blocat genunchiul. A doua zi era foarte umflat, drept urmare am ajuns la urgente, nu mi-am pus un diagnostic exact... mi-au recomandat doar sa fac inot (si intr-un nici un caz fitness).
Anii au trecut, acum am 26 e ani si prblema care a aparut la genunchi o am la toate inchetiturile, pe langa asta de multe ori cand merg ma inteapa atat de tare in talpa incat abia pot sa calc pe picior, am crampe musculare si inteparile pe care le simt in incheieturi (chiar si in momentul acesta) sunt acute.
As dori sa stiu daca aceste simptome indica ceva si daca ar trebui sa ma ingrijore sau nu?

Va multumesc!
3 comentarii
0
20-03-2011, ora 22:23
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Deci eu banuiesc ca ai artroza si poate si osteoporoza(primul semn sunt intepaturile in talpa) saui poate ai reumatism poliarticular. Sa nu crezi ca daca esti tanara nu poti sa ai asa ceva, si eu sunt tanara si le am pe ambele, artroza o sa de mica, eu zic sa mergi la un ortoped sa vezi ce zice. Mergi la clinica de ortopedie din spate de la spitalul judetean. Daca poti sa mergi la domnul dr Patrascu. Poti sa iti faci si un aslo inainte. Sanatate!
0
21-03-2011, ora 16:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este greu de crezut ca ati putea avea artroza la 26 ani fara traumatisme articulare majore sau suprasolicitare sportiva.
Mai curand poate fi vorba despre o afectiune de tip inflamator-reumatologic.
Prin urmare, este necesara o consultatie clinica la reumatolog (nu analize, ci consultatie clinica).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-03-2011, ora 08:50
adelinaana
Nu este medic/terapeut
adelinaana
Va multumesc amadurora pentru raspunsuri. Voi urma sfatul domnului dr. Uscatu, cu atat mai mult cu cat ma deranjeaza si soldul si imi vine greu sa calc pe picior. Sper sa nimersc la un medic bun... O zi frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Există legătură între durerile articulare și vreme?
  • Dureri la articulațiile degetelor - ce ar putea fi? (diagnostic diferențial)
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • Prevenirea și tratamentul durerilor articulare
  • Preparate topice pentru ameliorarea durerilor articulare
  • Dureri articulare generalizate cronice (persistente, nu trec)
  • Dureri articulații - durerea în mai multe articulații
  •