Sevraj de nicotina?

13-10-2008
Dafina
Nu este medic/terapeut
Dafina
Buna ziua. Am 38 de ani si am fost fumatoare 20 de ani. In vara aceasta am renuntat la fumat. Ajunsesem la 2 pachete de tigari pe zi. Imediat dupa ce am renuntat la fumat a inceput sa ma sacaie o durere in partea dreapta, sub coaste. De fapt nu e o durere, e o jena. Am senzatia ca ficatul e marit. Am mers la doctor si am facut o gramada analize pentru ficat si ecografii. Ficatul e in limite normale (nu e marit), LDL=121, 41mg/dl (usor marit), si betaglobulina: procent 16, 2%, cantitate 1.09g/dl (valori usor marite) iar in rest, toate analizele sunt in limite normale. In ciuda acestor analize, jena din partea dreapta continua, si am mai facut si un atac de panica.sau asa cred. Timp de 2 saptamani, pana mi-am facut toate analizele, am avut niste stari ciudate, de frica, eram ingrozita ca am o boala grava si ca am sa mor, incepeam sa plang din senin, aveam o tristete care ma macina, simteam ca imi arde capul, ma lua cand cu transpiratii, cand cu frisoane.ce sa mai, aveam o stare mai mult decat proasta. In ultima instanta, am vorbit cu sotul si copiii mei (am doua fete de 19 si 8 ani). Sotul meu spune ca am facut o depresie in urma renuntarii bruste la fumat, copiii m-au incurajat spunandu-mi ca sunt sanatoasa si ca-mi fac griji inutile. In urma discutiei cu familia, m-am mai linistit, ba chiar am inceput sa fac eu insami glume pe seama mea. Cat timp sunt in preajma sotului si a fetelor, parca mai uit de fricile astea, dar cum raman singura, tre' sa fac eforturi sa nu ma mai gandesc la boala si la moarte. Eu sunt casnica. Dimineata fata cea mare pleaca la facultate, sotul la serviciu, pe cea mica o duc la scoala...si raman singura vreo 4 ore. Am ajuns de ies din casa si ma plimb pe strazi pana la ora 12 cand tre' s-o iau pe cea mica de la scoala. Cred ca daca n-as mai simti durerea din dreptul ficatului, n-as mai avea frica asta...sau nu stiu...Daca cineva s-a confruntat cu vreo situatie asemanatoare, l-as ruga sa-mi spuna si mie. Sincer va spun, mi-e teama sa nu innebunesc. In speranta ca cineva care s-a confruntat cu asa ceva, imi va povesti cum a reusit sa depaseasca aceste trairi, va multumesc anticipat.
18 comentarii
0
22-10-2008, ora 11:48
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua Dafina!

Daca ai renuntat brusc la tigari suferi de sindrom de sevraj, toate simptomele fiind absolut normale.

Am sa te rog sa iti cumperi Nicorette Patch (plasturi trasdermici cu nicotinum), care actioneaza antagonizand receptorii nicotinici la nivelul sistemului nervos central si periferic. Actioneaza la nivelul ganglionilor simpatici, chemoreceptorilor aortei si corpilor carotidieni.

Terapia cu Nicorette Patch este cea mai eficienta pentru combaterea dependentei de nicotina. Daca vei compara acesti plasturi foloseste-i dupa cum urmeaza:

Plasture transdermic: Se administreaza 15 mg/zi timp de 12 sapt, apoi 10 mg/zi timp de 2 sapt., apoi 5 mg/zi timp de alte doua sapt. Dupa care iti vei lua Nicorette guma masticabila de 2 mg si vei "manca" una pe zi timp de 1 sapt. Apoi iti iei Nicorette comprimate de supt de 1 mg si vei suge unul pe zi timp de 2-3 zile. In final vei scapa de fumat bine mersi!

Schema terapeutica de sus este putin cam complicata dar f acceptabila pt ca poti renunta la fumat si prin tratament psihiatric cu Zyban insa pt al putea cumpara trebuie sa consulti un medic psihiatru sau cel putin internist; ai mai putea lua Champix, special facut pt scaparea de dependenta de nicotina, insa un nou studiu demonstreaza faptul ca substanta activa si anume vareniclina are ca efect secundar afectarea receptorilor serotoninergici si dopaminergici care duce intr-un final la depresie, simptome psihotice etc.

In concluzie cel mai bine ar fi sa urmezi schema terapeutica de sus exact cum este listata, dar fi atenta sa cumperi exact ce ti-am zis ca sunt mai multe tipuri; spre exemplu pe langa plasturi transdermici mai exista si un sistem terapeutic trasdermal care se administreaza total diferit, deci ai multa grija!

Numai Bine!
0
22-10-2008, ora 11:49
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Scuze pt eventualele greseli gramaticale, m-am grabit cand ti-am scris ceea ce ti-am scris mai sus!
0
23-10-2008, ora 09:25
Dafina
Nu este medic/terapeut
Dafina
Buna ziua, Niculae Nicusor!
multumesc mult pentru sfaturi. Deja au trecut 2 luni si ceva de cand am renuntat la fumat. Am senzatia ca mi-e mai greu acum, decat la inceput. Eu n-am folosit nici un produs care sa contina nicotina. Cand dorinta de a fuma este foarte mare, fumez cate o tigara fara nicotina (mi le-a recomandat farmacista). Au un gust cumplit, si vreo 3-4 zile dupa asta nu-mi mai trebuiesc tigari. Nu stiu daca are rost acum, dupa 2 luni si ceva, sa-mi administrez nicotina...Pe de alta parte, tratamentul cu Zyban trebuie inceput inainte de a te lasa de fumat, iar in Champix nu prea am incredere. In ce sens n-am incredere? Desi da cel mai mare procent de nefumatori in urma folosirii lui, Champix-ul provoaca depresie (au fost raporate cazuri de tentative de suicid, in urma folosirii Champix-ului), ori dupa depresia si atacul de panica pe care le-am facut, asta-mi mai lipsea...alta depresie. Imi e foarte greu. Fac mari eforturi sa nu mai bag in seama gandurile negre care stau la panda la tot pasul. Medicul de familie nu e foarte comunicativ, iar cand deschid subiectul asta pur si simplu il evita. ( doctorita mea de familie e fumatoare inraita :))... ) Sotul meu glumeste, spunand ca eu am fost cel mai receptiv telespectator al campaniilor antifumat. In fine..problema e ca mi-este cumplit de teama sa nu fac un nou atac...oh, Doamne...e infiorator gandul asta. Si multe alte ganduri...si tot fac eforturi sa ma gandesc la altceva, si gandurile iar revin...si tot asa. Si, sincer vorbind, nici pe la psihiatru n-as vrea sa ajung.Deci...sa incep shema de mai sus, acum, la 2 luni si ceva de cand organismul meu n-a mai intrat in contact cu nicotina? Inca o data iti multumesc din tot sufletul pentru sfaturi.
0
23-10-2008, ora 10:39
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua,

Inca odata imi dau seama cat de proaste (scuza-mi expresia) sunt farmacistele din ziua de azi.
Starile pe care le ai tu sunt absolut normale in Sindromul de Sevraj, sunt oameni care l-a intreruperea brusca au niste stari atat de grave incat se sinucid sau raman cu dizabilitati psihice sau motorii (in urma tentativei nereusite de a se sinucide) toata viata. Acest sindrom poate tine foarte mult, tocmai deaceea ar fi perfect daca ai face shema de mai sus cu Nicorette Pach, exact cum ti-am spus. Sunt sansa de 100% sa nu mai simti nici macar un impuls minim de a fuma!

Tinand cont ca ai spus ca nu ai mai intrat in contact cu nicotina, ai putea incepe tratamentul nu de la 15 mg, ci de la 10 mg si continui cum este listat mai sus.

Numai Bine si daca mai ai vreo nelamurire imi poti adreva orice intrebare (scz ca te-am tutuit, chiar nu stiu de ce am facut-o, de obicei in 99, 99% din cazuri vb cu dvs, dar pe tine parca te cunosc de o viata) :)
0
23-10-2008, ora 14:32
Dafina
Nu este medic/terapeut
Dafina
Buna, Nicusor

fii atent, ca de maine incep. Ca am senzatia ca ma lasa si vointa si puterile sa mai stau fara sa tigari. In seara asta ma duc sa-mi cumpar plasturi. Iti multumesc ca te intereseaza. (nu e nici o suparare ca m-ai tutuit, poate suntem apropiati de varsta, sau poate, vorba ta, asa ai simtit ). Te tin la curent. Tu ai fost fumator?
0
23-10-2008, ora 15:59
lkenoby
Nu este medic/terapeut
lkenoby
Buna ziua Dafina
Am vazut ce ai scris in mesajul postat de tine si vreau sa-ti spun ca te inteleg perfect.Am 39 de ani si m-am lasat de 3 saptamini de fumat (dupa 20 de ani) de la 2-3 pachete pe zi la O ;-)
Sincer ieri am fost la urgenta atit imi este de rau si toata lumea a zis ca e sevraj si ca fiziologic nu am nimik doar tulburari neurovegetative cauzate de panica.
Ametesc, am un nod in git si parca nu pot respira, mi-e rau si am o stare de panica, de sfirsit iminent. Tensiunea a scazut fata de normal, iar in starile de panica urca, asa ca oscilatiile astea sunt si mai rele.
Stresul este maxim si asa in viata de zi cu zi iar asta vine ca o chestie in plus
Am luat calciu, magneziu, vitamine de 3 saptamini si nu prea ajuta.
Ciudat este ca nu imi doresc sa fumez deloc.cred ca am fost intoxicat de prea multe tigari, deci nu ma chinuie deloc dorinta.dar daca nu ma simt mai bine si nu ajung la normalitate sa pot muncii si gindii eu ma apuc iar de fumat;-)
Solutia care o da toata lumea e...stai calm linistit, nu te enerva, gindestete la altceva sau.drogheaza-te cu antidepresive si relaxante.
Nu stiu ce sa fac si cum sa fac sa fie bine si sincer sunt cam disperat mai ales ca acum ar trebuii sa pot muncii maxim.
0
23-10-2008, ora 16:45
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Placerea a fost de partea mea! Nu am fost, nu sunt si nici nu voi fi in viitor fumator. Nu am nici un viciu din fericire!

Iti multumesc ca ai incredere in sfaturile mele, dar te rog fa exact cum ti-am spus in schema:


15 mg/zi timp de 12 sapt., apoi 10 mg/zi timp de 2 sapt., apoi 5 mg/zi timp de alte doua sapt. (de preferat dimineata sa iti aplici plasturele). Dupa care iti vei lua Nicorette guma masticabila de 2 mg si vei "manca" una pe zi timp de 1 sapt. Apoi iti iei Nicorette comprimate de supt de 1 mg si vei suge unul pe zi timp de 2-3 zile (de preferat dimineata sa manaci guma). In final vei scapa de fumat bine mersi!

Insa cum ti-am mai spus poti incepe direct de la 10 mg pt ca a trecut mai mult timp de cand te-ai lasat!
In cazul in care te simti in continuare anxioasa fa-ti in fiecare zi cate 2 cani de ceai de sunatoare (una dimineata si una seara pe care le vei bea dupa masa) - Hypericum Perforatum (sunatoarea) are efecte anxiolitice si antidepresive f puternice, suficient de puternice pt ati regla metabolismul si activitatea neurotransmitatorilor dereglati de incetarea "administratii" tigarilor.

Am 21 de ani, imi cer inca odata scuze ca am indraznit sa te tutuiesc!

MULT SUCCES si ai INCREDERE in DUMNEZEU ca te va BINECUVANTA cu o viata fara tutun.
0
23-10-2008, ora 16:52
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Dnule lkenoby, schema terapeutica este valabila si pt dvs. Chiar daca nu mai simtiti nevoia fizica de a fuma, functia psihica este f afectata de lipsa nicotinei care avea intr-un fel un efect pozitiv asupra neurotransmitatorilor (serotonina, noradrenalina si dopamina). Asa ca ar trebui sa luati ori 2 cps de Remotiv pe zi (contin sunatoare) ori 2 cani de ceai de sunatoare dimineata si seara plus daca doriti neaparat un relaxant puteti lua XANAX, Calmepam sau Calmogen!

Numai Bine...
0
23-10-2008, ora 17:54
Dafina
Nu este medic/terapeut
Dafina
Draga Ikenoby,

trebuie sa fim puternici, nu? Ce usor e de zis...:(...si totusi, trebuie)..Sotul meu are un amic care s-a lasat de fumat de vreun an. Si acesta povestea ca in prima luna nu mai vedea bine. Nu mai putea iesi cu masina in trafic, deoarece i se incetosa privirea. A mers tipul la oftalmologie...n-avea nimic. A mers la farmacie si si-a luat Nicorette. A zis ca la prima guma, i s-a limpezit vederea. Deci simptomele de sevraj sunt diferite de la persoana la persoana. Eu, spre exemplu, m-am lasat de fumat pe 14 august. Ei, bine din data de 15 august si pana acum, cand iti scriu, am inceput sa am o jena in partea dreapta, in zona ficatului. Nu ma doare, doar ma sacaie. Am mers la medic, am facut o gramada analize si ecografii. Am facut si radiografie la stomac. N-am absolut nimic...si totusi, jena din dreapta zi de zi. Am intrebat medicul de familie daca senzatia respectiva ar putea fi din cauza renuntarii la nicotina (am citit undeva ca 80% din nicotina e metabolizata de ficat). Doctorita mi-a zis canu aia e cauza - doctorita mea nu discuta despre tigari, e fumatoare inraita...:)) - si ca mai facem investigatii. Nu mai zic ca ma confrut iar cu insomnii, le-am avut vreo 2 sapt. dupa ce m-am lasat de tigari si de vreo saptamana iar nu dorm...ma trezesc noaptea si stau pe ganduri (dar ce ganduri :( ), atipesc, iar ma trezesc si tot asa. Drept este ca dimineata nu sunt obosita.cand fumam, desi dormeam toata noaptea, ma trezeam obosita. Ce sa mai zic? Mie mi-a fost tare frica sa nu ma ingras, renuntand la tigari...si multumesc lui Dumnezeu, ca nu m-am ingrasat decat vreo 2 kg. Am noroc ca sunt inalta si nu se observa cele 2 kg in plus. Dar am o prietena care s-a ingrasat 16 kg in prima luna cand a incercat sa renunte la tigari...si cand s-a vazut in oglinda, s-a luat inapoi de tigari. Mare prostie. Si eu ma confrunt cu scaderea tensiunii..ca, drept sa-ti spun, daca nu mai fumez, nu mai beau nici cafea. Eu zic sa incercam schema lui Nicusor ssa vedem cum ne e. Si sa incercam orice, numai sa nu ne mai apucam de fumat. Nu? Daca n-am murit de tigari, n-o sa murim nici de lipsa lor, nu? Iti doresc sanatate si multa putere si voinata.ca ai nevoie. Tine-ma la curent. Pa pa.
0
25-10-2008, ora 21:03
lkenoby
Nu este medic/terapeut
lkenoby
Draga Dafina,
Numele meu e Dragos. Nu stiu cum sa spun dar azi mi-am petrecut jumate de zi pe internet pt a cauta solutii. Inclin sa cred ca ne simtim asa nu doar din lipsa tigarilor. Am identificat asa: lipsa tigari +atac de panica+ hipotensiune+lipsa magneziu sau cadere de calciu sau de glicemie.
Din experienta pe care o am pina acum nu prea am incredere in medici pt ca asa cum observam in ziua de azi nimeni nu-si prea da interesul si toata lumea isi face treaba superficial, in fuga si pt bani, asa ca ma apuc sa studiez si o sa incep sa-mi fac si analize desi le am pe cele de asta vara (cele obligatorii) si care erau destul de bune.
Nu stiu daca o scadere de 20%a tensiunii este justificata cind te lasi de tigari.
Eu cafea am baut doar in ultimul an, iar alcool aproape inexistent in toata viata mea dar de fumat am fumat pt 3 oameni;-) iar nervi si stress iar pt 3 si o tin asa de ani de zile.
M-am odihnit vre-o 3 zile acum dar nu ajuta dupa cum ti-ai imaginat, am inceput sa iau procalm pe baza de sunatoare(1 pastila pe zi) iar doctorita a zis sa iau si aspacardin( dar inca nu am facut-o)
miine incerc cu 1 doza de magneziu pt ca pt mine cel mai deranjant simptom este ameteala si nodul din git care declanseaza un atac de panica+ ca parca incep sa devin leguma si nu pot gindii.sunt in ceata.
Am citit ca la tine se manifesta altfel.apropo... sigur ficatul nu doare punctual.doar fierea si ar trebuii sa vezi daca ea este ok plus ca toxinele cred ca pe acolo se elimina(respectiv nicotina)nu stiu exact dar trebuie cautat pe net.
Atacul de panica il poti controla din vointa cit de cit. Apropo hai incearca ceva. in momentul cind simti jena in partea dreapta pitigate cu mina in partea stinga si mutati atentia la durearea pe care ti-o produci tu si care nu are nici o cauza fiziologica iar tu stii asta;-).Dupa citva timp poate vei vedea ca vei uita de durerea din partea dreapta
Multumesc de incurajari si tie iti doresc toate cele bune si in principal multa sanatate.
Sa ma tii la curent cu evolutia ta.
Ceau
0
25-10-2008, ora 21:22
lkenoby
Nu este medic/terapeut
lkenoby
Buna seara domnule Niculae Nicusor,
Multumesc de schema de tratament, nu vreau sa mint ca miine imi cumpar nicorette pt ca nu o voi face dar o pastrez ca o solutie pt saptaminile viitoare.Am eu o reticenta la substante introduse in organism;-)
Am in intrebare insa.din modul de administare a tratamentului rezulta ca in 4 luni si ceva organismul se reechilibreaza teoretic la lipsa de nicotina.Dafina are deja 2 luni si ceva.eu am 3 saptamini.amindoi nu am mai ingerat nicotina, nu ar trebuii ca reechilibrarea sa fie mai rapida? chiar daca sevrajul ar fii mai puternic decit daca mai luam doze de nicotina.

Multumesc
Cu respect,
Dragos
0
26-10-2008, ora 01:36
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna Seara Dnule Dragos,

Apreciez foarte mult sinceritatea de care ati dat dovada, insa credeti-ma ca analizand de-a lungul timpului destul de multa documentatie (DSM-IV TR, tratate si studii) de psihiatrie, schema terapeutica de mai sus este perfecta pentru "eliminarea" dependentei de tutun (practic de nicotina) - (schema este completa 95 %, restul de 5 la suta fiind reprezentati de injumatatirea pe parcursul a inca 4-5 zile a gumei de mestecat de 1 mg pentru ca eventuala rezistenta a organismului sau chiar si tolerabilitate sa fie inlaturata, dar pana ajungeti dvs la guma de mestecat de 1 mg mai este destul de mult timp).

Teoretic reechilibrarea ar trebui sa fie mai rapida, insa practica in cazul amandurora va fi grea, de ce? Pt. simplul fapt ca receptorii nicotinici din creier au fost privati de nicotina (substanta care ai stimuleaza) timp de mai mult de 2 luni in cazul Dnei Dafina si 3 sapt. in cazul dvs (cel putin asa mi-ati spus dvs.). Acest lucru determina un sindrom de sevraj destul de puternic cu f multe simptome bizare la nivelul unor organe, altele decat creierul: dureri de ficat care se muta, scartaieturi la nivelul gleznelor, vajaituri in cap, ameteli, tremuraturi, hipotensiune, lipotimii, manarimi, cefalee, stari de moleseala, nervozitate, stari depresive chiar si halucinatii sau in cazuri grave unele simptome psihotice (in special la cei care fumeaza multe pachete de tigari pe zi si inceteaza fumatul brusc).

Aceasta schema ar trebui initiata exact in prima zi cand ai renuntat la fumat. In cazul in care nu faci acest lucru si renunti nemaifumand o perioada (2 sapt- maxim 3 luni)se intampla ceea ce v-am relatat mai sus. Cand incepi schema terapeutica cu Nicorette dupa acel interval receptorii practic sunt atat de "insetati" de nicotina (exact ca un om care a fost privat de mancare 3 zile, ca mai apoi sa poata sa manace si face acest lucru, dar manaca exact ca un gurmand (in cantitati asemanatoare cu cele ingerate de o persoana bulimica) incat persoana pare ca nici nu s-a lasat de fumat, organismul reactionand ca si cand nu ar fi fost privat niciodata de nicotina si persoana incepe sa aiba o stare euforica sau in unele cazuri disforica (dar f rare) etc. etc. etc. Din acest motiv, reechilibrarea se face la fel ca cineva care a inceput schema in prima zi dupa incetarea fumatului si tot din acest motiv se incepe cu plasturi transdermici de 15 mg.

Conform studiilor, daca aceasta schema nu este urmata in totalitate asa cum a fost conceputa este mai bine sa nu se inceapa tratamentul pt ca este o pierdere de timp si bani.

Numai Bine! Daca mai aveti vreo nelamurire va rog sa o expuneti!

P.S. In cazul in care am facut greseli gramaticale sau de orice alt tip va rog sa ma scuzati (v-am scris acest mesaj la ora 1:36 AM).
0
26-10-2008, ora 09:56
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Am facut o greseala: simptomele care apartin sindromului de sevraj sunt bizare la nivelul altor organe (ficat, plamani, laringe, faringe, stomac, splina etc), la nivelul creierului simptomele "bizare" nu au nimic de bizar in ele, sunt normale datorita dezechilibrului provocat de receptorii nicoticini, dar si imptomele de la nivelul celorlalte organe sunt oarecum normale tinand cont ca si ele sunt coordonate tot de creier (subconstient).

P.S. In concluzie, stati linistiti nu suferiti neaparat de o boala organica, sunt doar niste "boli" neexistente provocate de creier pt a va determina sa va reapucati de fumat!
0
26-10-2008, ora 13:54
Dafina
Nu este medic/terapeut
Dafina
Buna Dragos...sambata dimineata un medic mi-a confirmat ca pseudo-durerile de ficat sunt mai mult de natura psihoemotionala, pe fondul renuntarii la nicotina. Asa cum am zis am facut nenumarate ecografii si analize de sange. In afara de betaglobuline, care au iesit putin marite( 16, 2%, 1.09g/dl, valorile normale fiind de 8, 5-13, 5%), restul analizelor sunt ok. Mi-era teama de ficat, pentru ca era exclus sa fie colecistul, eu fiind operata de piatra la bila, acum vreo 5 ani. Buuunnn. Am mers la farmacie sa-mi cumpar plasturi. "Desteapta" de farmacista mi-a zis ca eu chiar cred ca plasturii astia au vreun efect?...am ramas interzisa. I-am spus ca o sa ma mai gandesc. Si am iesit din farmacie - fara sa mai cumpar, evident. Pana acasa am avut o senzatie de mare tristete...care usor, usor tindea sa devina disperare. Era ora pranzului si spre seara trebuia sa merg la o petrecere, la care, 90% din participanti erau fumatori. Ma gandeam: Doamne, ce fac eu diseara? O sa rezist tentatiei, in mijlocul atator fumatori? Sa nu merg era exclus. Am ajuns acasa, mi-am facut un dus, m-am adunat putin si mi-am facut o strategie. Stiam ca undeva in geanta mea am niste pastile de guma Nicorette. Mi le-a dat un prieten care a incercat sa renunte la tigari si n-a reusit. Eu nu luasem niciodata Nicorette. In fine, am plecat. Tot drumul m-am gandit la cum o sa ma descurc sa rezist tentatiei de a fuma. Pe drum sotul meu a aprins o tigara. Desi geamul pe partea lui era deschis la maxim, aveam senzatia ca tot fumul vine spre mine. Iar m-a napadit sentimentul de tristete, de lipsa... de disperare. Aproape mi-au dat lacrimile. Atunci am luat o guma Nicorette. Citisem despre gumele astea cum se mesteca, cum elibereaza nicotina...si cum tre' sa-ti scada pofta de tigara. Cred ca in 5 minute.maxim 5 minute.starea mea s-a imbunatatit uimitor. Am uitat pur si simplu de tigara, de tristete, de disperare, de tot. Era incredibil. In cateva minute, am trecut de la o stare la alta. In vreo 20 de minute am ajuns la petrecere. Harmalaie mare, fumaraie, zgomot, muzica la maxim...Am rams acolo vreo 6-7 ore. N-am simtit nici macar o clipa nevoia sa fumez. Efectul gumei a fost miraculos. Nu-mi vine nici acum sa cred ca am reusit sa trec peste chestia asta. Maine precis imi cumpar plasturi. Si incerc schema recomandata de Nicusor. Mi-am cumparat si eu o cutie cu Magne B6 si beau cam 3 ceaiuri de sunatoare pe zi. Astazi, m-am trezit pe la orele 10.30. Am dormit cam 6 ore. Ma simt odihnita, ma simt bine.si NU doresc sa fumez. Mi-e bine. Vedem ce-o sa fie de maine, cu plasturii. Dar am mare incredere. O sa te tin la curent.
0
26-10-2008, ora 14:06
Dafina
Nu este medic/terapeut
Dafina
Draga Nicusor, n-am gasit decat plasturi de 15 mg. Farmacista era nelamurita, nu stia daca exista si plasturi de 10 sau de 5 mg. Era "aeriana" rau. Cred ca am avut ghinion sa nimeresc asa o farmacista nepriceputa. De-aia vreau sa te intreb: exista si plasturi de 10 mg si de 5 mg? Guma Nicorette pe care am mestecat-o aseara era de 2mg. Ei bine, au trecut cam 20 de ore de cand am mestecat-o si nici acum nu simt nevoia sa fumez. Oare m-as descurca doar cu pastile de guma?
0
26-10-2008, ora 18:15
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna,

Chiar ma miram daca farmacista nu comenta nimic si sp ca are tot ce iti trebuie.
Exista urmatoarele tipuri de Nicorette:

Guma masticabila: 2 mg si 4 mg;
Comprimate de supt: 1 mg si 2 mg;
Comprimate masticabile: 4 mg;
Comprimate sublinguale: 2 mg;
Sistem terapeutic transdermal: 7 mg, 14 mg si 21 de mg;
Plasture transdermic: 5mg/16 h, 10 mg/16 h si 15 mg/16 h.

Deci dupa cum vezi exista o varietate f mare de Nicorette, nu au nici un motiv de mirare farmacistele.

Nu te poti descurca doar cu guma masticabila pentru ca ar fi ca si cum ai fuma. Trebuie sa urmezi indeaproape schema pentru a scadea cantitatea; numai asa organismul scapa de dependenta.

Cumparati deocamdata plasturi de 15 mg si lipeste ti unul la 16 h (de preferat intr-o zona fara par si curatata inainte) timp de 12 saptamani, apoi mai vb, ok?

ATENTIE!!!! Aplica plasturele transdermic odata pe zi la 16 ore sau macar la 12 (sa zicem ca il aplici de dimineata la 10, inlocuieste-l la 22). Alterneaza locurile de aplicare pentru a preveni o eventuala iritatie cutanata. Inceteaza cu fumatul, chiar si cel pasiv (sau macar evita sa stai in locuri cu fumatori). Aplica plasturele imediat dupa ce l-ai scos din ambalaj!

Numai Bine!
0
02-11-2008, ora 17:23
lkenoby
Nu este medic/terapeut
lkenoby
Draga Dafina,
Cum e cu tratamentul? Cum te simti?
0
04-11-2008, ora 11:02
Dafina
Nu este medic/terapeut
Dafina
Sunt ok...:)..n-am folosit plasturi. Am vorbit cu un medic si mi-a zis ca e in regula daca reusesc sa ma descurc cu guma Nicorette. Mi-a zis sa nu iau zilnic, decat chiar in momentul cand nu mai pot controla dorinta de a fuma. Un lucru extraordinar este faptul ca, psihic ma simt excelent. Poate ca m-au ajutat si pastilele de MagneB6...nush ce sa zic, dar uite..ieri, spre exemplu.am avut o zi superstresanta si pe la orele 16 am primit si o veste care m-a intristat foarte rau, pe la orele 17 am avut o discutie in contradictoriu cu o ruda apropiata, pe la orele 18 deja simteam ca m-au coplesit toate problemele, eram nervoasa, nu ma mai puteam concentra...mai aveam putin si cred ca deveneam chiar agresiva...:))). Atunci am mestecat un Nicorette.si avut un efectul asteptat. M-am calmat, deja incepusem sa vad problemele mai clar...si pana pe la orele 20 chiar si rezolvasem o parte din probleme...:))). Am adormit binedispusa si m-am trezit azi dimi binedispusa. Pe mine ma ajuta extraordinar de mult guma asta. Tu cum esti? Rezisti? Trebuie sa rezisti. Tre' sa-ti dovedesti tie insuti ca nu esti sclavul tutunului si ca n-o sa-ti controleze tutunul viata. Doar n-o sa fie o amarata de planta mai puternica decat noi. Tine-ma la curent. Pa pa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Avantajele renunțării la fumat
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Țigara electronică – o soluție pentru a renunța la fumat?
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Pachetele „vorbitoare” de țigări ar putea descuraja fumatul
  • Imaginile grafice de pe cutiile de țigări au impact asupra creierului
  • Renunțarea la fumat, bruscă sau graduală?
  • Faza luteală a menstruației poate ajuta femeile care doresc să renunțe la fumat
  • Cum se manifestă sevrajul nicotinic?
  •