Sex anal

19-12-2015
Stefania11
Nu este medic/terapeut
Stefania11
Buna ziua am 16 ani, sunt virgina, iar acum apoximativ doua luni am facut sex anal cu prietenul meu. Acesta a ejaculat in mine. Ceea ce ma ingrijoreaza este ca dupa acest act sexula nu mi-a aparul mestruatia. Am facut doua teste de sarcina iar acestea au iesit negative.Vreau sa va intreb daca intarziera este cauzata datorita acestui act sexual ?
Este doar ceva temporal sau trebuie neaparat un contro la medicul ginecolog ?
Multumesc anticipat.
3 comentarii
0
20-12-2015, ora 20:20
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Sexul anal presupune existenta unor riscuri, cum ar fi infectiile. Anusul contine bacterii si alte organisme care nu trebuie sa ajunga in alta parte (vagin, gura etc.). Asta face ca, pentru a face sex anal, sa se recomande o igiena foarte buna a anusului, care se poate obtine doar cu ajutorul clismei, utilizarea prezervativului de catre partener, si, in nici un caz, introducerea penisului in alte orificii decat anusul. In timpul actului sexual anal este posibil sa se fi scurs "ceva" de acolo in vagin (este foarte usor) si asta sa fi provocat o infectie care sa fi intarziat ciclul menstrual. Este recomandat sa faci niste investigatii medicale (analize) pentru a afla care este cauza acestor intarzieri ale ciclului.
Pe de alta parte, este cel putin neobisnuit ca ai ales sa-ti incepi viata sexuala in felul acesta...
Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
20-12-2015, ora 23:56
Stefania11
Nu este medic/terapeut
Stefania11
Am inteles domnule psiholog Pescaru ! Am inca o intrebare cum este posibil sa se scurga "ceva" in vagin daca eu sunt virgina ? Este posibil ?
0
21-12-2015, ora 13:10
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Da, este posibil, si chiar probabil. Himenul este o membrana perforata, altfel, de exemplu, nu s-ar putea scurge in afara sangele de la menstruatie. Daca iti doresti o viata sexuala implinita si lipsita de probleme iti recomand cu caldura educatie sexuala (informeaza-te corect asupra vietii sexuale, masurilor contraceptive etc.)

Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.