sex oral

06-09-2015
click80
Nu este medic/terapeut
click80
ma simt mai mult atras de sex-ul oral decat normal !! imi place sa-i fac sex oral partenerei de sex...sunt 'anormal' ?
P.S. nu pot spune ca fac sex, doar dragoste !
3 comentarii
0
27-09-2015, ora 18:24
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
De ce nu ar fi "normal"?

Sexul considerat "normal" include penetrarea, felatia/cunnilingusul si sexul anal.
Totul depinde de preferinte si de contextul cultural la care te raportezi. Putem spune ca normale sunt si fetisurile sau BDSM-ul. Cred ca important este sa te simti tu confortabil cu tine; la fel si partenera, sa-i placa tipul tau de comportment sexual.

Eticheta de "anormal " de regula se foloseste atunci cand apare dependenta sau cand devianta de la norme este coroborata cu deteriorarea functionarii individului pe plan personal sau profesional. A bea alcool este normal; a fi dependent nu este "normal", desi destul de frecvent (exista si grade de dependenta); a te trezi de dimineata cu gandul la primul paharel si a fi demis pentru ca nu faci fata la locul de munca nu este "normal" pentru ca viata iti este grav afectata de consumul constant de alcool si nu faci nimic in sensul asta, desi observi consecintele.
Consumul anumitor substante (ex. heroina) da dependenta de la prima utilizare si putem afirma ca e nociv si, prin prisma acestui fapt, anormal (desi prezent mai ales in randul anumitor categorii de varsta).
0
27-09-2015, ora 18:29
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Putem inlocui conceptul de "anormal" cu "nociv" sau "avand consecinte negative" pentru a ne focaliza pe consecinte si nu pe etichete.
Statul mai multe ore pe scaun, in fata unui ecran, mai ales intr-o pozitie incorecta, este nociv (duce la vene inflamate, probleme articulare, dureri de cap etc.), desi normal.

psih. Ana-Cristina Badita
0
30-09-2015, ora 13:20
click80
Nu este medic/terapeut
click80
multumesc frumos pentru raspuns ! ma simt foarte singur..ce imi puteti spune?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sexul oral
  •