sexul oral...ceva normal? Cum ar trebui privit?

14-06-2009
Daniela_question
Nu este medic/terapeut
Daniela_question
Buna ziua.Am 19 ani si am un iubit de 2 ani de zile.Pe mine nu prea ma incanta sa ii fac sex oral, dar lui ii place foarte mult cand ii mai fac (mentionez ca el imi face destul de des si ii place sa-mi faca, dar mie nu prea imi place sa ii fac lui).Nu imi place mai mult din cauza ideii in sine... de a suge ****... ca in ceea ce priveste mirosul sau alte lucruri nu ar fi problema...pt ca se spala.Nu stiu cum sa privesc situatia... Se spune ca atunci cand iubesti o persoana...faci aproape orice pentru ea.Pana la urma as putea sa ii fac fara sa fie vreo problema...dar e normal ? gresesc sau sunt considerata usuratica daca ii fac ? ( mentionez ca iubirea este reciproca ) Poate fi sexul oral o demonstratie de iubire la fel cum este si a face dragoste ?Cum ar trebui el privit ? Astept un mic ajutor.Va multumesc.
18 comentarii
0
14-06-2009, ora 21:17
andreea2810
Nu este medic/terapeut
andreea2810
nu ai dc sa te simti o usuratica..pt k nu esti genul de fata kre o face la colt de strada pt bani...o faci pt prietenul tau, pe care il iubesti si care te iubeste...si nu ai dc sa te simti stanjenita.pur si simplu e o modalitate prin care va demonstrati iubirea unul fata de altul si de a va simti bine...
poop :*
1
14-06-2009, ora 22:27
Daniela_question
Nu este medic/terapeut
Daniela_question
:) Multumesc mult pentru ajutor :*:*:* Daca voi mai avea incertitudini, voi apela la acest forum si sper sa mai gasesc raspunsuri care sa ma ajute.Pup
1
14-06-2009, ora 22:34
natalia91
Nu este medic/terapeut
natalia91
Eu daca sincer niciodata nu am crezut ca sa fac dragostea cu prietenul meu este o demonstratie de iubire.E ceva ce cere corpul, e ceva mai mult fizic decit moral si spiritual(adica sentimentele), si tine mai mult de fiecare in parte.Daca prietenul tau te iubeste cu adevarat va intelege ceea ca tie de exemplu nu iti place sa faceti sex oral.Nimeni nu te impune sa "o sugi" cum ai spus si tu, si nu cred ca prietenul tau te obliga sa o faci..de obicei o felatie(felatia este tehnica prin care atingi cu buzele penisul unui barbat cu scopul de a-i oferi placere) cuprinde in sine nu neaparat "sugerea", ci buzele si limba sunt importantele surse de stimulare.poate problema e ca nu vreai sa inghiti sperma lui??asta e deja altceva, daca nu-ti place nu o face si atit! fiecare are preferintele sale, dar daca iti place atunci cind iti face el sex oral atunci inchipuieti ca de aceasta placere tu pe el intr-un fel il limitezi.
daca nu iti place ideea "de a suge****", nu te mai gindi la asta tot timpu.doar ia penisul în gura (atât cât poti fara sa te îneci)apoi închide ochii si concentreaza-te, cerceteaza fiecare centimetru..linge, saruta, fa asa cum tiar placea tie sa-i faci lui, nu te mai gindi la idei si restu in acel timp..(ma ierti ca zic toate asa direct).daca nu-ti place sperma so inghiti, no inghite..doar stimuleazal si roagal frumos sa nu termine in timp cei faci sex oral si atit, daca te iubeste si e intelegator..va intelege.
la intrebarea "cum ar trebui privit sexul oral?", eu cred ca e o simpla stimulare, nu doar cea obishnuita ci si ceva mai special..mai ales ca majoritatea barbatilor si femei iubesc sa faca sex oral, el provocind o placere mai deosebita decit cea cind faci dragoste.Si pt mine personal e ceva ca o schimbare de pozitie cind faci dragoste.
Eu nu sunt experta in toate astea si nici nu ma fac mare cunoscatoare in ale sexului, poate chiar undeva gresesc in ceea ce zic..dar imi expun parerea si sper sa iti fie cit de cit de ajutor..
Mult succes si numai bine!!
0
14-06-2009, ora 22:47
Daniela_question
Nu este medic/terapeut
Daniela_question
Pai... cred ca mai mult din cauza ideii de a face sex oral... imi este mie mai greu.Cand fac chestia asta, o fac cam asa cum ai zis tu cu buzele si cu limba...miscare usoara, ceea ce de fapt nu inseamna ca o... sug, dar e expresia aia urata pt sexul oral si de-asta eram asa nelamurita.In ceea ce priveste sperma...nu s-a pus problema de inghitit pt ca sunt un pic cam scarboasa si pana acum m-a inteles.Multumesc pt implicare si iti doresc si eu numai bine :)
0
14-06-2009, ora 22:55
natalia91
Nu este medic/terapeut
natalia91
nu-i mai asculta tu pe cei din jur..faptul ca baietii si fetele se masturbeaza, tot implica o anume idee in sine insa lumea practica si asta..nu renunta doar pt ca nu le place ideea..acum suntem o generatie care are mai putina rusine decit parintii, bunicii si strabunicii nostri..pt ei dragoste pina la nunta era interzis, si la majoritatea fetelor mamele inca de mici le vira in cap ceea ca nu e bine sa faci dragoste pina la nunta..dar noi fetele la fel o facem fara sa ne gindim la idea ca nu se poate pina la nunta..asa ca nu te gindi la ideea asta..prietenul tau doar nu iti zice direct asa cum auzi tu cind auzi de "sex oral", asa ca sa nu mai zici ca "se suge" dar "se face sex oral" sau "felatie";)
sa stii cu cit mai multe griji iti faci pt toate chestiile astea cu atit mai tensionata devine viata sexuala la unele cupluri, faceti asa ca sa va placa la ambii si fara sa va mai uitati ce zic toti ceilalti din jur, si veti avea un cuplu perfect si o viata sexuala normala, viata fara griji..
pupici..;)
0
14-06-2009, ora 23:02
Daniela_question
Nu este medic/terapeut
Daniela_question
:) Ma ajuta foarte mult aceste idei... ms mult / pup :*
0
14-06-2009, ora 23:06
natalia91
Nu este medic/terapeut
natalia91
Cu placere:*
1
15-06-2009, ora 08:25
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Daca este normal sau nu asta depinde de parerea fiecaruia, tu trebuie sa sti daca vrei si in niciun caz nu este asta o demonstratie de dragoste.Nu poti face ceva de care ti-e scarba doar pt ca asa vrea el.
Nu este o rusine sexul oral dar este adevarat ca tine de conceptii, de personalitate si tu esti singura care trebuie sa te hotarasti daca este bine sau nu ceea ce faci.daca este la moda nu inseamna ca toata lumea practica asta iar daca practica nu inseamna ca este o usuratica.Tine doar de decizia fiecaruia.asta este parerea mea
0
15-06-2009, ora 09:51
Daniela_question
Nu este medic/terapeut
Daniela_question
Iti multumesc si tie pt expunerea parerii.Pana la urma tine de conceptiile fiecaruia, si a mea era sa nu fac multe...dar acum este asa cum este.Important este ca mi-ati spus toate ca nu sunt o usuratica daca fac asta iubitului meu, mi-ati luat o pietricica de pe inima.Ms :)
0
18-06-2009, ora 17:50
cicho_cicho
Nu este medic/terapeut
cicho_cicho
draga mea, eu am avut parte de multe experiente in viata... sa sti ca daca ai fi fata mare, pt lumea ce nu te cunoaste, daca umbli mai aranjata tot vor zice"Da-o dracu de curva ca nu stiu ce si nu stiu cum" daca esti cinstita si faci sex normal, la fel "ii o sugatoare o..." stii tu... cred ca ma intelegi? asa ca orice vei face din ochi lumi nu iesi cinstita niciodata. Si asa ca in viata ta personala nu se poate baga nimeni si sfatul meu ii sa faci numai ce simti si te face fericita si sa sti ca aia nu ii dragoste cand vrei nu vrei "tre" sa o sugi sa aletele, alea sunt doar fantezi fara de care se poate traii. Asa ca te rog ascultati inima si lasate condusa de trup nu de sfaturile nimanui ca daca o sa suferi nimeni nu o sa fie sa iti puna "comprese".
am o varsta am o fetitza de 4 ani si din prea multa incredere si devotare fata de prieteni si de fostul sot am ajuns numai sa sufar si de ceva timp mi-am jurat ca nu mai pun la suflet nici un barbat. Pt mine o femeie stie ce vrea o alta femeie, care sunt punctele sensibile si toate placerile si sunt foarte fericita si iubesc la fel de mult. Fata de fetele mele sunt ceva ce nu ar schimba pt ca le plac aventurile si sunt care au descoperit cu adevarat ce inseamna un orgasm sau sa fie cu adevarat fericite. te rog ascultati inima si trupul si nu te lasa condusa de nimeni si nici de frica, ca daca nu iti place si nu ii mai faci o sa te paraseasca... esti o dulce si ai grija in primul si in primul rand de inima ta apoi iubitul si restul bla bla bla. :-*
0
18-06-2009, ora 17:51
laura_dobaes
Nu este medic/terapeut
laura_dobaes
Draga daniela este foarte normal, vat si important, , , , , , , , , , , , ca intr-o relatie sa fi o femeie pasionala, , , , , , , , , avand o varsta de 33 de ani, din experienta iti spun, ca am avut aceleasi complexe, la inceput, , dar in timp am vazut, ca este ceva necesar, , , , , , , , , si, daca te implici in acel act, , o sa iti si placa. pune toata pasiunea, , in acest act. si fi sigura ca iubitul tau se va simti mai barbat, , , , , vaznad ca este dorit, , , , , , , dupa cum ziceai, el o face des, , , , deci el este plin de pasiune adora, , fiecare parte a corpului tau, , si doreste sa te satisfaca
nu mai privi organul acela, , ca ceva, , , , , , , sinistru, , , , , , , , implica-te in act, perfectioneaza-te, , , , , , , , , , invata cum s ail stimulezi pe el, si pe tine, , , , cum sa il lingi, pe cap, , , , , , , , ptr acolo sunt cele mai mari senzatii, , , , , tine-l cu mana, , jos si linge-l, , cu limba, , repet.,., trebuie sa iti placa, , , , , incearca sa fii foarte exicitata, , , , , , , , ca s aiti placa si tie, , , , , , , , , pasiunea trebuie sa se nasca in tine, , , , , , , , , , , , asta va fi drumul tau spre succsul unei relatii, , , , fii o femeie pasionala, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ca vorbe nu le place lor, , , barbatilor, , , , , , , , , , , , in pat. etse locul, in care i cuceresti, , , , , , , , , , , , , , , bafta, si, , , , invata, ,
0
18-06-2009, ora 19:04
cicho_cicho
Nu este medic/terapeut
cicho_cicho
nu te lua dupa ce te invata alti numai ce simti lasa deoparte ca asa trebuie sau tre sa descoperi si multe altele ai in tine pasiunea ta dar nu prinzi, nu ai momentul potrivit sa ti-o expui. stii cum sa faci? poate ca nu ii ortodox da asa te descoperi, roagal pe iubi tau sa cumpere ceva tare si nu in masura mare sa va inbatati ci doar sa prinz aripi. curaj cum sa zic sa te simti fara nici o jena si spunei sa te lase sa faci si tu o data ce simti si atunci te lasi purtata de fiorii dragostei si o sa simta si el ce iti place sa faci cu adevarat. cine iti scrie nu face altceva decot sa iti dea lectii de prca ar fi un refren de invatat si dupa aia bis... bis... te rog ai grija de tine si dupa ce rezolvi ceva te rog sa imi spui rezultatul. pa pa
0
19-06-2009, ora 00:47
teo00
Nu este medic/terapeut
teo00
parerea mea e ca trebuie sa faci ce simti tu.si nu esti o usuratica daca ii faci sex oral prietenului tau!!!...ia in considerare si cat d bine te simti tu cand iti face el, pentru placerea lui poti sa ii faci si tu...dar nu esti obligata...tu alegi!!!
0
25-06-2009, ora 01:52
sayra
Nu este medic/terapeut
sayra
buna draga mea am 29 de ani si traesc intr-o tara in care sexul oral este o normalitate nu numai printre tineri ci pentru toata lumea 40 de ani 50 60 etc. cat despre faptul ca tie nu-ti place sa faci sex oral si ma refer aici strict la ce simti nu la ce gandesti cred ca este normal penru ca nu ne excitam in gura cel putin eu nu cunosc pe nimeni dar ar trebui sa te excite gandul ca in momentele acelea partenerul tau este in paradissssss
0
25-06-2009, ora 01:55
sayra
Nu este medic/terapeut
sayra
cat despre mentalitate asta este o lupta mai grea pe care trebuie sa o duci tu cu tine
0
10-07-2009, ora 18:43
Danyiella
Nu este medic/terapeut
Danyiella
Va multumesc tuturor ca ati incercat sa ma ajutati...ati reusit :) Momentele petrecute de iubitul meu au fost parca mai naturale...si mai intime...fara nush ce ganduri...totul a fost foarte ok...
0
11-07-2009, ora 09:18
natalia91
Nu este medic/terapeut
natalia91
Ma bucur foarte foarte mult pentru voi..asa so tineti si incontinuare;)
0
18-09-2009, ora 10:03
lucianp85
Nu este medic/terapeut
lucianp85
expresia aia urata poti sa o consideri doar o injuratura urata. :) si cu inghititul, nu trebuie inghitit dar nici sa scuipi in servetel, e mult mai ok sa o lasi sa curga pe tine si doar faceti dush dupa aceea, o sa ii placa ideea asta mult mai mult iti spun din proprie experienta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sexul oral
  •