Sexul și ovulația!

09-04-2018
maria.elena12
Nu este medic/terapeut
maria.elena12
Bună ziua!
De curând am întreținut un act sexual fix cu 2 zile inainte de ovulatie. Actul a fost protejat cu prezervativ și verificat la final pentru a fi totul ok, fiindu-mi putin frică din cauza faptului că stiam ca sunt in perioada fertilă. Eu am inceput sa am simptomele pre-menstruale de genul sensibilitate a sanilor (acesta este principalul simptom al meu). Intrebarea mea este daca ar exista șansa să rămâi însărcinată în urma acestui act sexual, aceste simptome ar fi inca prezente? mi ar mai venii menstruatia?
3 comentarii
0
10-04-2018, ora 18:21
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
E adevarat ca prezervativul previne o sarcina nedorita în 98% dintre cazuri, însă dacă la deschiderea prezervativului s-a produs o fisură minoră, neobservabilă, se reduce considerabil acest procent. Dacă nu a existat nici-un fel de fisură șansele să rămâneți însărcinată sunt mici. Sensibilitatea sânilor poate avea și alte cauze. Totuși, pentru mai multă siguranță cumpărați un test de sarcină de la farmacie, care-i simplu de folosit și scăpați de emoții.
0
10-04-2018, ora 19:09
maria.elena12
Nu este medic/terapeut
maria.elena12
Prezervativul a fost verificat la final si nu am sesizat nicio fisură. Iar sensibilitatea sanilor este principalul meu simptom de menstruatie, mai ales ca intr o săptămână ar trebui să îmi vina. Sa folosesc un test de sarcina este prea devreme, de multe ori m am stresat inutil, mai ales ca folosesc 'extra safe
0
10-04-2018, ora 23:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca ati utilizat corect prezervativul, nu sunteti insarcinata. Stati linistita!
Sunt familii care se protejeaza de zeci de ani cu prezervativ si nu a ramas nimeni insarcinat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici