sfarcuri ascunse

21-08-2008
happy_21
Nu este medic/terapeut
happy_21
Buna, am si eu o nelamurire: am 21 de ani si sfarcurile mele par sa fie ori ascunse ori inexistente. imi puteti spune daca pot deveni normale? catre ce de fel de medic sa ma adresez in cazul in care e nevoie? multumesc anticipat
6 comentarii
0
21-08-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Afectiunea dvs. se numeste, , mamelon invaginat, , si tratamentul se face de catre chirurgii plastici. Este un tratament chirurgical care se face sub anestezie locala.
0
08-11-2009, ora 00:30
oaluna
Nu este medic/terapeut
oaluna
Buna ziua.Am aceeasi problema.am sfarcurile ombilicate...pe langa faptul ca stiu SIGUR ca nu voi putea alapta prea usor... atunci cand voi avea un copil...am dezvoltat de multi ani un complex INGROZITOR fata de mine... nu pot sa ma vad.Mentionez ca am 28 de ani...si nu am inca bebe...:)
M-am decis sa fac o interventie chirurgicala in aces sens... M-am documentat pe net si am observat ca se poate. Domnule doctor, va rog daca puteti sa-mi raspundeti : cum se procedeaza...ce fel de interventie este (asta am mai vazut pe net dar as vrea sa-mi explicati si in limba romana :) )...cam cat dureaza, si cam la ce pret s-ar ridica toata "afacerea"...Sunt mai hotarata ca niciodata sa scap de stress-ul asta.
Va multumesc din inima !!!!
0
09-11-2009, ora 00:21
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Mamelonu invaginat este o afectiune care se trateaza chirurgical sub anestezie locala. Interventia consta in disectia mamelonului, eliberarea tesuturilor fibroase retractile si eventual pozitionarea unui lambou local pentru mentinerea proiectiei mamelonare. Cicatricile restante sunt minime si greu de observat dupa vindecare.
Interventia dureaza 45-60 min. Este necesara mentinerea unui pansament aprox 10 zile dupa interventie.
Operatia nu poate reface si canalele galactofore, compromise datorita ombilicarii mamelonare.
0
09-11-2009, ora 00:25
oaluna
Nu este medic/terapeut
oaluna
Multumesc...asta am inteles...Intre timp am mai frunzarit pe aici si m-am documentat... un pret,...ceva? estimativ? se poate?
0
09-11-2009, ora 00:36
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Mamelonul invaginat.imi cer scuze pentru greseala ortografica.
Pentru stabilirea unui pret va trebui sa va consult inainte. In clinica mea probabil va costa intre 300 si 500 euro, in functie de dificultatea cazului.
0
03-06-2012, ora 21:38
Emmmanuella
Nu este medic/terapeut
Emmmanuella
Pentru consultatie si operatie este nevoie de rezervare? Eu sunt in afara tarii, si pot veni acasa doar pentru o saptamana,. As dori sa stiu cam cat timp ar putea dura toata solutionarea.. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  •