sfarsitul unei casnicii?

06-09-2011
marych77
Nu este medic/terapeut
marych77
buna, sunt disperata. va rog sa ma ajutati.sunt casatorita de un an, cu un barbat care am crezut ca va aduce lumina pe strada mea, a aparut dupa un divort dureros, m-a facut sa iubesc din nou si-a dorit un copil cu mine, eu mai avand unul din prima casnicie. acum avem un copil minunat, dar relatia noastra nu a fost reluata, sustine ca ma iubeste, dar nu mai face dragoste cu mine, pe zi ce trece ne indepartam tot mai mult, nici pe perioada sarcinii nu am avut relatii, motivand ca nu poate face asa ceva, din cauza copilului. nu pot sa cred ca de aproape un an el nu a avut nici o relatie cu vreo femeie, asa cum sustine. plus ca in mai multe randuri l-am prins pe tot felul de site-uri cu tenta sexuala, agatand femei, propunandu=le intalniri, dar care nu stiu daca au fost finalizate sau nu. el ma minte tot timpul cu privire la acest lucru, iar mai nou imi propune tot mai des sa divortez, e drept ca o zice cand avemk discutii, desi el sustine ca ma iubeste.
AJUTATI-MA!!! nu stiu cum sa mai procedez...sunt disperata...il iubesc la nebunie, el si copiii sunt mai presus de orice...ce sa fac pt a-mi salva casnicia, pt a relua viata sexuala...
4 comentarii
0
07-09-2011, ora 08:50
adi1978
Nu este medic/terapeut
adi1978
sunt oarecum în aceeaşi situaţie, datorită unor probleme cu părinţii meu soţia mea nu mai are încredere în mine(aşa susţine ea) deşi eu fac tot posibilul să salvez căsnicie, avem un copil de 4 ani şi pentru a ne salva am rupt orice legătură cu ai mei, nu ne mai vorbim, nu ne-am mai văzut de 4 ani dar tot nu e suficient, de un an nu mai face dragoste cu mine iar eu sunt cu nervii la pământ, aş face orice pentru a ne salva dar ea e aşa de pasivă, nici nu o interesează să ne salvăm, pe lângă astea ea a mai fost căsătorită o dată şi mereu îmi spune că atunci s-a simţit iubită şi respectată şi acum nu, aş face orice pentru copil dar nu ştiu cât mai rezist, poate-mi daţi un sfat.
0
07-09-2011, ora 09:25
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
Buna, situatia in care te afli este intr-adevar dificila, cu multe semne de intrebare.Atunci cand femeia este insarcinata si sarcina este cu probleme celalalt ia distanta.Cand apare coplul, cu perioada aceea dificila prin care trece mamica, atentia marita asupra celui mic face ca sotul sa se simta dat la o parte si asa intervine distanta intre voi in ceea ce priveste viata de cuplu.Ca l-ai gasit pe situri deocheate e ceva ce masculii fac in cea mai mare parte dar eu as vrea sa te intreb, daca tu l-ai cunoscut dupa un divort dureros, e iubire sau a fost o evadare, din dorinta de a nu fi singura si ai crezut ca soarele in sfarsit a aparut pe strada ta? Va cunoasteti indeajuns?Un an este asa putin pt a cunoaste pe cel de langa tine.Normal ar fi cand celalalt iti spune ca Te iubeste sa fie adevarat dar sunt si persoane care spun cu asa repeziciune cuvintele astea mult prea mari si de multe ori neadevarate.Daca iubirea exista de ambele parti viata sexuala ar trebui sa-si revina la normal, daca nu atunci fiecare apuca calea ce o crede de cuviinta, femeia isi vede de casa, de copii si-si asteapta sotul acasa pt o alintare si o iubire neconditionata iar sotul iese la serviciu, eventual o femeie tanara, zambareata cu care n-are de impartit necazuri si se intoarce acasa dezinteresat de ceea ce vrea femeia care-l iubeste.Posibil sa te aprecieze ca sotia de casa, asa o intelege el sa te iubeasca.Daca sunt discutii si cu usurinta zice sa divortezi iar nu e bine, chiar gandeste asa ceva altfel nu ar rosti cuvintele astea de flori de mar.trebuie discutat cu calm si vazut ce este de facut, daca din partea lui nu vezi ca face un efort sa fiti bine degeaba lasi timpul sa treaca si lupti numai tu.Cunosc femei care au stat si 20 de ani de dragul copiilor si gura lumii si au trait cu soti care au avut viata dubla, intr o minciuna teribila.Nu este o solutie, pacat sa ti irosesti anii asa, sa joci teatru pana la urma obosesti.E timpul sa se discute cu calm tu si el despre situatia in care ati ajuns apoi sa iei o decizie corecta.Timpurile pe care le traim sunt asa tulburi, daca mai sunt si probleme in cuplu nu poti face fata, in doi treci usor peste toate daca sunteti pe aceeasi lungime de unda.Imi cer scuze daca am fost dura, iti doresc toate cele bune, sa ai putere si tarie si situatia sa se rezolve.
0
07-09-2011, ora 09:35
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
@ Adi, dupa cum se vede sotia ta are o scuza, parintii tai pt a te trata ca o mojica, posibil ca profita de bunatatea ta si si bate joc pe fata.Nimeni nu ti poate interzice pe lumea asta sa nu-ti vezi mama atatia ani, macar in zilele importante din an.Daca ai ascultat-o ce ai rezolvat?E o parsiva asa cum spui tu care nu are dreptul sa-si bata joc.Stiam ca voi brbatii sunteti puternici, ia masuri drastice cum te poti lasa calcat in picioare?Daca continui asa te vei imbolnavi, In speranta ca in lumea asta sunt si persoane care sunt dispuse sa ofere dragoste neconditionat gandeste logic si fa ceva, viata in 2 e frumoasa dar nu alaturi de o dobitoaca
0
08-09-2011, ora 12:29
marych77
Nu este medic/terapeut
marych77
si totusi...eu ce sa fac??? ce ma sfatuiti??? il iubesc mai mult decat pe mine pe omul acesta si chiar vreau sa ne fie bine, dar nu stiu cum sa procedez.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul