Sfat pentru discopatie lombara.

30-03-2017
focus18
Nu este medic/terapeut
focus18
Buna ziua,
Cu putin timp in urma am facut un RMN si am fost depistat cu discopatie lombara, am fost la medic si medicul a recomandat ca sa nu ajung la cutit sa nu mai ridic greutati mai mari de 2.5 Kg sa nu mai fac sporturi (faceam fotbal de 2 pe saptamana cu prietenii) cu miscari bruste si care pune presiune pe coloana mi sa recomandat inotul care il si practic acum de 2 ori pe saptamana, tot medicul a recomandat sa ajung la greutatea normala pentru inaltimea si varsta mea (maxim 81kg), am 1.80, 43 ani si greutatea de 85 in momentul acesta, acum vreau sa mai slabesc macar 5 Kg, si nu vreau sa ma infometez, doresc sa urmez o dieta cat de cat sanatoasa, si as dori sa consum mai multe calorii decat cele care rezulta din hrana, ca sa scap de cele 5 Kg.
Intrebarea mea ar fi daca merg zilnic aproximativ 8km (merg prin oras pe beton) care rezulta aproximativ 500 calorii arse imi dauneaza problemei mele, de alerg am inteles ca e exclus.
As mai dori celor avizati sa imi spuna daca fac niste exercitii cu gantere de 4, 5 Kg, in special exercitii pentru spate (cu 2.5 Kg mi se pare prea putin) e chiar asa de grav pentru problema mea.
Ar fi mai bine pentru mine sa trec doar la 3 sedinte de inot pe saptamana si sa renunt la mersul pe jos ?
As mai intreba daca e vreo clinica la noi cu o tehnologie mai avansata sa pot scapa de problema mea (medicul mi-a spus ca ce am nu se poate face nimic)
Am totusi vreo sansa sa scap de aceasta problema? sunt dispus sa fac orice.
Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
22-04-2017, ora 21:21
Dietetician Calutu Mirela
Nutritie si dietetica, Craiova
Dietetician Calutu Mirela
Buna ziua
Asa cum probabil stiti, discopatia lombara este o afectiune foarte frecventa, insa nu toate cazurile necesita interventie chirurgicala. Evolutia acestei afectiuni – in functie de gravitatea ei, bineinteles, poate sa fie influentata de modul cum va autoprotejati, prin eliminarea sau reducerea factorilor agravanti. Dintre acestia face parte si greutatea corporala, astfel ca supraponderabilitate este un factor de stres fizic pentru coloana vertebrala( alaturi de alti factori, bineinteles). De aceea vi s-a recomandat si este foarte bine sa mai pierdeti din greutate.
Din datele dumneavoastra 180/85/43 – rezulta un indice al masei corporale de 26, 23 – ceea ce va incadreaza in categoria personaleor supraponderale. Greutatea ideala poate fi situata (ignorand toate exceptiile ce pot sa apara) in jurul valorii de 78 kg, maxim 80. Ca sa isi mentina actuala greutate, organismul dumneavoastra are nevoie de un consum mediu zilnic de cca. 2500 calorii. Ca sa reusiti sa scadeti in greutate in mod sanatos si natural, trebuie sa aveti un aport caloric zilnic de cca 1800 pana la maxim 2000 calorii.
Imbunatatirea si mentinerea unei conditiei fizice este un alt obiectiv. Miscare puteti face in perioadele cand nu aveti nicio durere, in faza acuta a bolii fiind total contraindicata miscarea, mergandu-se pana la repaosul sau imobilizarea la pat.
Mersul pe jos nu este contraindicat, atat timp cat el se desfasoara natural fara a presupune un efort deosebit si fara sa produca durere. Folosirea greutatilor de 4-5 kilograme pentru muschii spatelui este cu siguranta contraindicata - dar cel mai bine ar fi sa apelati la un consult de specialitate - un centru de recuperare medicala unde puteti face gimnastica medicala la recomandarea medicului si sub supraveghere medicala sau puteti consulta un kinetoterapeut.
Intreg planul de recuperare si mentinere a tonusului muscular este si trebuie sa fie personalizat, tinand cont de particularitatile fiecarui caz in parte.
In ceea ce priveste intentia dumneavoastra de a face miscare atat cat sa ardeti cele 500 de calorii, continuand sa va alimentati in acelasi mod ca pana acum, eu v-as recomanda sa ajustati putin aportul caloric iar miscarea (fie ce e vorba de mersul pe jos sau de sedintele de inot) sa fie un plus in mentinerea conditiei fizice si pastrarea sanatatii.
Va doresc sanatate si increderea ca puteti reusi!
Va mai asteptam intrebarile!
0
16-05-2017, ora 04:48
focus18
Nu este medic/terapeut
focus18
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Discopatia lombară - tratament, recuperare și evoluție
  •