sfat postextracţie

28-10-2010
alex22ro
Nu este medic/terapeut
alex22ro
azi la ora 4 mi-am scos o măsea, primul molar de jos/dreapta.
am ţinut pansamentul acela 2 ore cum mi-a recomandat doamna doctor, sângerarea sa oprit mai de tot.ea mi-a mai spus ca timp de 4 ore să nu beau şi să nu mănânc nimic.acum întrebarea mea e ce este recomandat să mănânc după acest interval de timp?am voie să beau cafea?gaura e cam măricică după câte am văzut, e normal să fie lăsată aşa?se vindeca singură sau ar trebui suturat locul?
mulţumesc anticipat
3 comentarii
0
28-10-2010, ora 23:26
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
nu aveti voie:
- prod lactate
- bauturi carbogazoase
- bauturi alcoolice
0
29-10-2010, ora 16:59
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
sutura dupa extractie este utila dar NU obligatorie. aveti grija sa menajati zona si nu se va intampla nimic.
in plus, alimentele consumate in primele 24 de ore sa nu fie f reci sau f fierbinti. si nu fumati 24 de ore. va spalti dintii si va clatiti gura de maine...
0
29-10-2010, ora 21:39
alex22ro
Nu este medic/terapeut
alex22ro
a început să mi se formeze o pojghita albicioasa peste cheagul acela.e normal?şi încă mă doare puţin osul din dreptul maselei scoase, presupun că e normal trecând abia 1zi şi puţin de atunci sau mă înşel.şi încă ceva.trebuie să merg la un control după o anumită perioada?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •