Sfaturi somn fetita de 2 ani și 2 luni | Forumul Medical ROmedic

Sfaturi somn fetita de 2 ani și 2 luni

06-09-2018
Nume prenume
Nu este medic/terapeut
Nume prenume
Bună ziua, am și eu o fetita de 2 ani și 2 luni și de când este ea a avut probleme cu somnul. Dar acum parca e din ce în ce mai rău. Noaptea adoarme în jurul orei 22 dar nu sta fără suzeta am încercat sa i o scot dar nu am reușit pentru ca e foarte nervoasa și plânge foarte mult. Se trezește noaptea și de 3 - 4 ori pe noapte sa ii dau lapte sau ceai. Și după ce bea ceai mai sta treaza vreo ora doua se foieste vrea sa coboare din pat. Și nu vrea sa doarmă sigura deloc nici noaptea nici ziua. Ziua trebuie sa stea tot timpul cineva lângă ea pentru ca după maxim 40 de minute se trezește plângând și dacă nu e cineva lângă ea nu mai doarme și pleacă afara și când e cineva lângă ea mai doarme și 2 ore dar întrerupte, se trezește se ridica în fund, se așează la loc. Deci în astea 2 ore maxim 3 are cel puțin 4 treziri, este normal.asa?Și în timpul zilei este foarte nervoasa și plânge foarte mult dar nu ar părea ca o doare ceva, plânge asa de nervi și dacă nu ii faci pe plac musca ce apuca. Aștept câteva sfaturi.
2 comentarii
0
07-09-2018, ora 11:56
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Asa cum ati sesizat fetita are un comportament aparte, acesta conturand probleme emotionale.
Ar fi util un consult psihologic sau neuro-psihiatric pediatric. Sanatate !
0
28-10-2018, ora 01:35
Getata
Nu este medic/terapeut
Getata
Buna ziua, am o fetița de 2 ani si 5 luni si pana acum 3 luni m-am confruntat cu aceeași problema ca Dvs ! Nu știu dacă fetița Dvs se uita la tv dar a mea o făcea din plin..o lăsam in fata tv si asta a afectat-o din toate pdvd.Cert este ca acum 3 luni i/am oprit de tot desenele Si cam la o săptămâna ai nceput sa doarmă toată noaptea ! Țin sa Menționez ca făcea crize de plâns fără motiv, staeam câte o ora cu ea in brațe ca sa o calmez iar mai apoi voia sa se joace (asta pe la 03:00).Sper sa va fie de folos..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Odihna necorespunzătoare dubleză riscul de apariÈ›ie a obezității la copii
  • Sfaturi pentru un somn odihnitor È™i sănătos la copii
  • Co-sleeping – dormim în acelaÈ™i pat cu bebeluÈ™ul?
  • SiguranÈ›a copilului la somn
  • De cât somn are nevoie un copil?
  • Asocierile de somn la copil
  • Somnul copiilor cu ADHD, mai scurt È™i mai slab calitativ
  • Noi recomandări privind orele de somn necesare copiilor pentru a fi sănătoÈ™i
  • Obiceiurile de somn asociate cu consumul de alcool È™i droguri la adolescenÈ›i
  •