Sfaturi pentru tratare celulita (celulita pe abdomen si coapse)

25-02-2009
Dada100691
Nu este medic/terapeut
Dada100691
buna ziua!am 18 ani, 1.73 si 59 kg si nu pot spune ca sunt foarte grasa pt a avea celulita, dar m-am uitat intr-o zi in oglinda si am observat ca am celulita pe abdomen si pe coapse desi pana la varsta de 16 ani am facut foarte multe sporturi.am inceput sa tin si un regim pentru a mai slabi 3 kg si poate pentru a scapa de celulita...am folosit si creme anticelulitice dar nu au avut nici un efect:-|.va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi pentru a scapa de celulita!!!!.Va multumesc!!
10 comentarii
0
25-02-2009, ora 20:37
Fiziokinetic
Nu este medic/terapeut
Fiziokinetic
Buna,
La inaltimea si greutatea ta, intr-adevar nu poti spune deloc ca esti grasa; acuma loc de 1-2 kg in minus mai este, dar la virsta ta le dai usor jos fara pastile sau regimuri drastice; un pic de grija la dulciuri si fainoase si se rezolva.
In privinta celulitei problema nu se pune daca esti grasa sau slaba, tinara sau batrina; celulita am putea spune ca este o "boala" pe care o poti intilni si la sugari.
Celulita este inflamatia tesutului celular subcutanat; celulita este o afectiune complexa a pielii si a intregului organism.
Celulita poate aparea din diverse cauze:
"¢ sedentarismul si miscarea fizica insuficienta
"¢ dereglari hormonale -circulatie sanguina deficitara
"¢ retentie de apa in tesuturile adipoase
"¢ unele dereglari digestive
"¢ pe sistem nervos
Toxinele care stagneaza in tesuturile adipoase ataca fibrele de colagen si elastina, care in mod normal, asigura pielii aspectul neted si ferm.
Ti-as recomanda sedinte de masaj cu vacuum, care chiar dau rezultate; daca te hotarasti te astept la cabinet, cu drag.
0
26-02-2009, ora 08:47
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Nu trebuie sa fi grasa ca sa ai celulita, celulita se face de obicei din cauza stilului de viata, a alimentatiei.
Masajele anticelulitice te vor scapa de ea dar cele facute la un salon sau de cineva care se pricepe altfel dai banii aiurea pe creme.
0
26-02-2009, ora 13:15
Dada100691
Nu este medic/terapeut
Dada100691
este adevarat ca in ultimii 2 ani...nu prea am mai facut sport...doar cateva luni pe an cand ma duceam la sala.si mancam orice...nu tineam cont de nimic...sh acum realizez ca am procedat gresit:-|...am sa urmez sfaturile date:).multumesc!!!
0
23-06-2009, ora 19:28
eli15
Nu este medic/terapeut
eli15
buna ziua, cunosc o fata care are 58 kg 11 ani si 1, 60, este verisoara mea, nu stiu ce sa fac sa o ajut, eu vreau sa o ajut, ca ea doreste, dar nu stiu ce sa propun asa ca, va rog sa ma ajutati, si as dori, sa imi dati si mie niste sfaturi anti celulita, multumesc
0
31-03-2014, ora 11:10
marcyana
Nu este medic/terapeut
marcyana
Buna!

--------* Este foarte important ca in timpul curei cu aceste suplimente sa tii si o dieta echilibrata, sa faci sport si sa ai o atitudine pozitiva si optimista.
Conteaza foarte mult si acest lucru. Foarte multe persoane fac greseala de a nu face si sport si de a nu tine dieta pe langa. Doar daca iei niste suplimente asta nu iti va garanta ca vei reusi sa scapi de celulita!
Trebuie sa crezi ca o sa reusesti sa elimini celulita si trebuie sa faci tot ce-ti sta in puteri pentru a face acest lucru!

(*modificat de admin)
0
08-05-2014, ora 13:33
angela55
Nu este medic/terapeut
angela55
Buna ziua!

Urmaresc cu interes acest site si ma bucur ca aici pot descoperi lucruri care sa ma poata ajuta!
Si problema mea e data de prezenta celulitei. Am celulita de cativa ani si nu stiu cum sa fac pentru a scapa de ea. Ideea este ca acest lucru nu ma preocupa de prea multa vreme. Nu am testat pana acum nici un supliment si nu pot sa-mi dau cu parerea in privinta eficientei lor.

------* Foarte multa lume ma sfatuieste sa merg la masaje anticelulitice, dar imi este teama deoarece am vazut ca sunt destul de agresive!

(*modificat de admin)
0
06-07-2015, ora 10:48
lilyshor1
Nu este medic/terapeut
lilyshor1
Masajele anticelulitice sunt o metoda excelenta pentru a scapa de celulita. Sunt putin dureroase, dar fara putina suferinta nu se poate ajunge la rezultatele asteptate.
1
27-07-2015, ora 19:50
Dr. Daniela Taher
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Daniela Taher
Celulita e o problema cronica dificil de tratat. Exista anumite proceduri medicale cum ar fi endermologia, undele de soc, radiofrecventa, mesoterapia care sant eficiente in stadiile 1 sau 2 ale cellulitei, Pentru stadiile avansate se recomnada procedurile laser. Cremele pe baza de cofeina pot fi utile mai ales pentru mentinerea rezultatelor
Dr daniela taher
1
22-03-2016, ora 13:33
bonnea
Nu este medic/terapeut
bonnea
Sunt si creme sau suplimente care dau randament in combaterea celulitei. In paralel cu astfel de produse schimbarea stilului de viata e obligatorie. Eu fac sport zilnic si nu mananc deloc grasimi sau prajeli.
0
21-02-2017, ora 17:21
mariteo17
Nu este medic/terapeut
mariteo17
Si eu combin..sport, alimentatie, suplimente nutritive, si creme. Am muncit sa o adun, muncesc sa scap de ea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.