Sfaturi sa raman insarcinata...va rog din suflet

2209 comentarii 1 2 ..... 8910 ..... 73 74 Înainte ›
0
20-08-2012, ora 23:27
maria52
Nu este medic/terapeut
maria52
In ceea ce priveste "timpii morti" in care asteptati copilul si nu vine, eu va spun ca acest timp, il puteti folosi pentru a face diferite pregatiri:
1) In primul rand, trebuie sa intelegeti ca aparitia copilului mic va fi insotita de o cheltuiala suplimentara semnificativa, si veti fi nevoite sa faceti unele sacrificii. Deci, pentru a va obisnui de pe acum, ati face bine sa puneti sus macar 15-20 de milioane lunar, astfel, veti simula dificultatile de ordin financiar. Mai mult, presupunand ca bebe va mai astepta inca vreo 4-5 ani, pana atunci se vor strange niste sume frumusele, pe care le puteti investi: fie in actiuni (preferabil un portofoliu defensiv - duceti-va la broker si o sa va recomande anumite companii), fie in obligatiuni, fie titluri de stat, fie clasicul depozit la termen, sau chiar titluri in aur. Astfel, daca de pe acum puneti ceva sus, copilul va avea pe la 20 de ani ceva cheag, ca sa-si poata lua la randul lui o casa, sau cel putin o masina...
2) Ca sa simulati si mai bine atmosfera de familie cu copil, puteti sa luati un copil abandonat si sa aveti grija de el pana vine bebe al vostru. Astfel, veti capata niste deprinderi ce va vor fi utile atunci cand bebe va veni.
3) In caz ca treceti de 40 de ani si bebe nu mai vine, atunci, ce sa faceti, il veti adopta (infia) pe copilul de care ati avut grija ca antrenament. In acest caz, faptul ca veti scapa de perioada aia nasoala de inceput, cu scutece, cu alaptat, etc, care este si foarte scumpa, veti obtine economii semnificative, cu atat mai mlt, cu cat veti primi si de la stat acel salariu de asistent maternal. Deci per ansamblu veti avea un copil, cu costuri mult inferioare.
Nu vad de ce vreti neaparat sa faceti copil, cand sute de mii de copii isi asteapta parinti. Din punctul meu de vedere, calitatea de parinte trebuie sa fie bazata pe niste valori, ce trebuiesc transmise mai departe. In schimb, daca considerati ca aceste valori trebuiesc transmise doar propriului copil, inseamna ca acel fundament pe care sta calitatea de parinte nu este valoarea intrinseca, ci orgoliul. Din pacate, daca asa e cazul, poate ca ar fi mai bine sa mai amanati acest proiect, pana veti intelege ca transmiterea de valori se poate face indiferent daca copilul este al tau sau nu. De asemenea, as mai puncta, ca dorinta de posesiune nu este compatibila cu calitatea de parinte.
0
21-08-2012, ora 02:24
ana, ana
Nu este medic/terapeut
ana, ana
Aniflor..si eu mananc dulce inainte menstra...ca sa fiu sincera inainte de menstra am simptome de femeie gravida de cand ma stiu...sunt obosita, dureri de spate de burta de sani, ameteli greturi si tot asa...si cand am mestra nu iti mai zic ce dureri cumplite am...lasa ca va veni si randul nostru...
0
21-08-2012, ora 02:33
ana, ana
Nu este medic/terapeut
ana, ana
Buna MARIA52..am citit comentariul tau si am ramas chiar uimita..pe de o parte iti dau dreptate in anumite lucruri...iar altele nu...banuiesc ca orice familie stie ce cheltuieli asteapta inainte sa ia decizia de a avea un copil si tot restul...mi se pare ceva normal ca doi oameni ce se iubesc sa dea viata la fructul iubirii lor..apoi mai trz sa ia decizii de genul adoptie una alta in cazul in care lucrurile merg rau de tot...stim cu totii ca sunt copii ce isi asteapta parintii dar eu una stiu ca nu e chiar asa usor sa adopti un copil...si ca sa fiu sincera si sa imi dau parerea mea...eu cred ca acesti copii parasiti fara parinti si greu de adoptat sunt folositi de intregul guvern al lumii pentru a face mai multi bani pt cei ce lucreaza in guvern si la stat si tot..pt ca sunt saraci ca noi care de mila una alta fac donatii dar de multe ori banii nu ajung la destinatie...dar eu inca o tin pe a mea..noi de dorim di suflet acest copil si e normal sa vreau sa incerc tot posibilul de al avea inaintea sa ajung la adoptii si lucruri de genul asta..si crede-ma ca sunt constienta de cheltuieli si tot in momentul in care ai un copil...bafta fetelor, sa speram ca macar una din noi luna asa va veni cu VESTEA MAREEEEEE !!!!
0
21-08-2012, ora 09:18
Alinaflor
Nu este medic/terapeut
Alinaflor
Maria52, cred ca toata lumea e constienta de faptul ca un copil implica cheltuieli suplimentare, dar daca ne gandim doar din aceasta perspectiva, asta ar insemna ca nimeni n-ar mai trebui sa mai aiba copii...un copil inseamna responsabilitate, dar e si fructul dragostei dintre doi oameni...intr-adevar, sunt constienta ca sunt foarte multi copii de infiat, dar asa cum a spus si ana, ana mai intai ar trebui sa incercam sa avem copilul nostru, atata timp cat inca nu avem 40 de ani sau peste...dupa, cu siguranta ca asta ar fi solutia...:)
0
21-08-2012, ora 12:49
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
maria52, sunt putin revoltata in ceea ce priveste comentariul tau, ai dreptate in anumite parti ale comentariului..dar pana sa ajungem la adoptie noi ne dorim un copil al nostru..poate suna egoist ceea ce spun, dar mai cred ca este in natura omului sa-si doreasca un copil facut de el..mai ales al femeii!!!! sint in totalitate de acord sa ajut un copil parasit..cu bani, cu afectiune..dar totusi imi doresc un bebe al meu!!! fetelor, imi doresc ca in viitorul apropiat sa venim aici cu vesti bune!!!! abia astept momentul!!! va pup
0
22-08-2012, ora 02:25
ana, ana
Nu este medic/terapeut
ana, ana
Aniflor si Maslinica o sa vedeti ca nu mai dureaza mult si vom veni si noi cu vesti mari..sunt de bun umor cica=)) si vreau sa sper ca o sa vina cat mai repede momentul asta...dar pana la urma mam gandit ca daca e sa vina vine bebe cand e timpul lui.trebuie sa fim tari si sa credem..si cand o sa ne asteptam mai putin o sa vina si bebe..poop fetelor..hai ca mai lipsesc cateva zile una din noi poate poate va veni cu o veste buna...eu am 28 de zile azi dar nici urma de cm... dar nu sper pt ca mai am dereglari pana la 30..31 zile...ii drept ca nu am avut dureri premenstruale luna asta ca de obicei..mio venit ieri durerile astea..macar nu am suferit de durere de sani de la ovulatie si pana la ciclu...poopppp
0
24-08-2012, ora 00:23
Andreea_90
Nu este medic/terapeut
Andreea_90
Maria52, cu riscul de a fi irascibila, te rog frumos..sa iti vezi tu de ale tale...nu vad ce cauti tu aici la un topic de aspirante la titlul de mamica, cu un astfel de comentariu.Adica noi ne cerem sfaturile una alteia ce si cum sa mai facem numai sa reusim pana la urma sa avem propriul nostru copil.si tu vi cu un comm de 2 bani.auzi tu.. "...Nu vad de ce vreti neaparat sa faceti copil, cand sute de mii de copii isi asteapta parinti.."
Draga mea..daca tu te numeri printre persoanele care nu isi doresc copil doar din simplu motiv ca nu o sa aiba destui bani pt a-l intretine si ca sunt alti copii fara parinti...e treaba ta, bravo tie pt aceasta performanta de a te abtine sa faci un copilas, care e o Binecuvantare de la Dumnezeu.Stai draga mea si strange averi pt tine.
Nu venii tu sa dai astfel de "sfaturi" unor persoane care isi doresc din tot sufletul un copilas si ar fi in stare sa faca orice.De unde sti tu ca nu avem bani de ajunsi incat sa intretinem un copil???De ce trebuie sa invat cum sa imi intretin copilul si sa fac "practica" cu copilul altuia ca sa vad daca m-as descurca cu al meu?Tu ai impresia ca sentimentele ar fi aceleasi?????Crezi ca un copil e o jucarie?Il iau la mine sa vad daca imi place cu copil iar daca nu, il dau inapoi si nu mai fac nici eu.AU SI EI UN SUFLET, cu care noi nu ne putem juca.cel putin eu una nu as putea.Ori il iei acasa de tot ori las-o balta.
Te rog frumos da aceste "sfaturi" persoanelor care sunt pe aceasi unda cu tine.OK?????
Si inca ceva..
Parintii tai ti-au oferit acel "cheag" de care zice-ai mai sus?Au pus in fiecare luna 15-20mil, deoparte pana sa te aiba pe tine...si dupa???
Nu vrei sa zici acum catre Luyza sa faca avort?ca poate nu a avea bani sa intretina copilul.. si noi astealalte sa ne oprim aceasta dorinta de a avea un copilas???

Iar pt restul fetelor am urmatorul mesaj:
Dragele mele, va imbratisez cu drag si sa va ajute Bunul Dumnezeu sa aveti copilasul vostru indiferent de ce zice lumea :)
Va pup, aveti grija de voi si sper ca data viitoare cand mai intru pe forum, sa va gasesc gravidute :)
:*:*:*:*:*:*
0
24-08-2012, ora 01:51
ana, ana
Nu este medic/terapeut
ana, ana
Grandeeeeeeeeeee Andreea_90.bine ai zis...eu am fost mai retinuta la cuvinte..dar u iai zis tot ce era de zis...deci iti zic si eu ca in italia FATTI C.a.Z...Z..i tuoi!!! si tine sfaturile alea pentru tine, nu distruge viata altora si isi doresc un copil din tot sufletul..popp fetelor si sa speram ca ne vom auzi cu ceva vesti bune..pop
0
25-08-2012, ora 01:14
ana, ana
Nu este medic/terapeut
ana, ana
Ciao fetelor...eu sunt trista..azi or venit rusii, cu doua zile intarziere..am crezut ca vine iar cerul pe mine de suparare...ce sa fac asta este, merg inainte in speranta ca va fi luna viitoare...pup si va astept pe.voi cu vesti bune !!!
0
25-08-2012, ora 02:28
Andreea_90
Nu este medic/terapeut
Andreea_90
Ana, ana...crede-ma ca intr-o astfel de situatie chiar nu as putea sa fiu retinuta la cuvinte.desii uneori e mult mai bine sa fi indiferent cu unele persoane...dar acum chiar nu m-am putut abtine.cel putin eu una nu permit nici unei "madam" sa vina cu astfel de comm-uri la astfel de topicuri..ca am fost rea sau nu..chiar nu imi pasa si nici nu regret absolut nici un cuvant pe care l-am scris...trebuia sa stie cam ce replici va primii si mare curaj a avut sa scrie asa ceva.

Iar de supararea ta ce sa zic?Stiu foarte bine ca in astfel de situatii, cuvintele sunt de prisos, dar ceea ce vreau sa iti spun este sa fi tare, sa mergi mai departe si sa nu iti pierzi speranta..gandeste ca fiecare luna cu esec este prima in care insercati iar urmatoarea sigur va venii cu vestea ce-a mare.Trebuie sa fim puternice si sa nu uitam ca Bunul Dumnezeu ne da atat cat putem duce si la un moment dat ne indeplineste dorintele :)
Eu in luna Mai am avut intarziere de 6 zile.si in a 6-a zi de inatrziere am facut un test pe care mi-a aparut si liniutza "fermecata"(foarte subtire si vaga, dar a fost acolo) dar din pacate a fost doar o eroare si in urmatoare zi mi-a si venit menstra :(...am crezut k mor de suparare si ca o iau razna...dar am continuat sa sper si sa ma tin tare, sa fiu puternica si sa cred ca nu ma lasa pe mine Dumnezeu fara puiucul ala mic pe care mi-l doresc din suflet si candva imi va indeplini si mie dorinta :)

Va pup si va imbratisez pe toate :*:*:*:*:*
0
26-08-2012, ora 18:05
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
buna fetele, eu ce sa va mai zic...la mine a aparut o alta problema si este foarte nasoala...aseara m-am confruntat cu un atac de panica groaznic, am zis ca mor, am ajuns evident la urgenta la floreasca...m-au bagat la urgente majore, mi-au facut si EKG...intr-un final mi-au spus ca sunt sanatoasa tun ca nu am avut decat un atac de panica...dar problema este ca nu imi mai pot controla aceste atacuri de panica :(( e ingrizitor, simti pur si simplu ca in urmatoarele secunde o sa mori...Doamneeeeee ce ma fac!!!!!!?????? acum imi este frica sa nu fac iar :(((((. va rog, daca vreuna din voi a trecut prin asa ceva sa-mi spuna si mie cum si ce sa fac...cei de la urgenta mi-au spus sa ma duc la psihiatrie nu la psiholog..sa-mi dea medicamentatie ca fara medicamente ajung la stare anxipanicoasa depresiva :((((( asta imi lipsea acum...eu nu stiu ce sa fac...sunt foare confuza.VA ROG AJUTATI-MA!!!!!!!
0
27-08-2012, ora 15:21
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
buna iubitele mele mi-a fost un dor nebun de voi, am revenit din concediu unde a fost minunat si bebele meu scump a fost un cuminte burtica creste pe zi ce trece si mor de dragul ei as pupa-o non stop daca as putea dar il pun pe sot mereu sa-l pupe si ptr mine...in Grecia a fost super mi-am petrecut tot timpul cu familia nu am vrut sa ratez nici o secunda am fost si la mare zilnic dar doar dimineata sau dupa ora 5 si am stat doar sub umbrela si in apa am intrat doar pana la genunchi ca altfel mi-a fost teama dar ma bucur nespus ca m-am simtit bine si nu au fost probleme am fost cu masina si am stat pe bancheta din spate relaxata mai tot timpul.dar gata vacanta s-a terminat m-am despartit fff gru de familie dar asta este viata
Sunt si eu revoltata de mesajul Mariei parca o cheama dar prefer sa nu-i raspund sa nu ma supar din nimic e mai bine asa...oricum am observat ca dupa postarile voastre nu a intrat sa-si mai sustina punctul de vedere si nu inteleg de ce dar o sa ma opresc aici cu comentariile
Maslinica stiu ca nu esti la primul atac de panica dar se pare ca asta a fost cel mai grav noi amandoua am mai povestit despre problema asta si ti-am zis ca am trecut prin exact aceleasi stari si toti doctorii la care am fost mi-au zis ca autosugestia si autocontrolul sunt cheia ptr a trece prin asa ceva.intri intr-o panica groaznica stiu pe mine m-au ajutat fffff mult pastilele xanax dar le-am luat la recomandarea unui medic...am avut familia si iubitul alaturi de mine si pe parcursul anilor au disparut nici nu am realizat cand dar dureaza ceva timp.totul tine de tine si de starea ta de spirit trebuie sa te autosugestionezi cu o stare de bine inainte de a incepe starea aceea de anxietate ptr ca simti dinainte cand te ia cu siguranta...eu iti doresc multa multa sanatate si multa putere stiu ca vei reusi esti o femeie puternica
Andreea te pup dulce si tare dor imi e de tine sa mai vb sa ne mai sfatuim chiar daca eu am bebele de multe ori am nevoie de sprijin si sustinere ptr ca din cauza schimbarilor hormonale trec si eu de multe ori prin stari fff ciudate acum plang din nimic acum rad ca nebuna e tate aiurea dar este absolut normal
Ana, Aniflor va pup si ma bucur ca sunteti obtimiste in continuare si asa e ffff bine D-zeu ne da tot ce ne dorim cu adevarat mai devreme sau mai tarziu trebuie doar sa avem rabdare
Va pupacesc
0
28-08-2012, ora 01:58
ana, ana
Nu este medic/terapeut
ana, ana
maslinica imi pare rau pt atacurile tale de panica...eu sincera sa fiu am trecut dupa moartea tatalui meu..si vreo juma de an mam tot chinuit...tot pleaca din creier..si cum zice lyuzza tre sa reusesti sa te controlezi inainte sa vina atacul propiu zis...pentru ca simti inainte sa cazi prada atacului...multumesc lyuzza de incurajari..eu una nu renunt pana nu am bebelul meu si sunt convinsa ca intro zi voi fi la fel de fericita ca tine..si acum sunt fericita ca sunt bine sanatoasa am un barbat ce ma iubeste si ma respecta si nu ma pot plange ca imi lipseste ceva...lipseste micuta comoara dar va veni si ea asa cum a venit si restul..toate la timpul lor :)..poop fetelor..
0
28-08-2012, ora 08:16
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
Bravo Ana ma bucur sa citesc mesaje pline de optimism de la voi...asa trebuie sa fiti...eu recunosc ca nu eram asa ca tine cand il asteptam pe bebe..eram foarte deprimata si demoralizata dar nu mereu aveam si zile mai bune si in adancul sufletului am sperat incontinuu si uite ca minunea a venit.va veni si la tine cu siguranta...pupici
0
28-08-2012, ora 11:31
Alinaflor
Nu este medic/terapeut
Alinaflor
Buna...n-am mai intrat de ceva timp, dar vesti bune n-am nici luna aceasta...mi-au venit rusii la timp, ca in fiecare luna (28-29 zile)...o luam de la capat...cu specificatia ca maine o sa se duca sotul sa faca spermograma, iar dupa 15 sept, in fct de ce rezultat va avea, vom continua investigatiile. Incerc si eu sa fiu pozitiva, sa ma gandesc ca tb sa se intample minunea, dar din pacate, in fiecare luna, apare dezamagirea...:D si tot aflu ca persoane din jurul meu, care s-au casatorit dupa noi sunt insarcinate, si parca ma simt si mai rau...:( Maslinica, imi pare rau sa aud asa ceva, din pacate nu stiu ce sa-ti spun pt ca n-am trecut prin asa ceva...dar sper ca iti vei reveni repede...luyzza, ma bucur ffff mult pt tine...ana, ana e bine ca esti optimista, as vrea sa-mi mai dai si mie din atitudinea ta...o zi placuta si sa auzim de bine...:)
0
28-08-2012, ora 12:02
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
buna fetele, eu aseara am trecut iar printr-un atac de panica..dar nu a mai fost asa nasol ca celalalt, am incercat sa-l controlez si pot spune ca am reusit putin dar credeti-ma ESTE FRUSTRANT sa stiu ca dintr-o persoana perfect sanatoasa din punct de vedere psihic am ajuns sa ma imbolnavesc de atacuri de panica :((( astazi la ora 1 ma duc sa ma intalnesc cu un psiholog, cu toate ca cei de la urgenta mi-au recomandat un psihiatru...sa vad ce-mi spune si doamna asta.dar imi imaginez ca dau banii de pomana...imi va spune exat ceea ce-mi spun si prietenii mei :D dar eu incerc, nu ma las...cat despre bebe...ce sa va spun...pe data de 3 am iar programare la gineco pt interpretare test pap si secretii...si sa vad ce=mi spune si doamna ginecolog...in rest..am intrat in concediu 3 saptamani sper sa-mi revin din toate punctele de vedere si sa ne auzim cu vesti bune pe toate planurile!! puup
0
28-08-2012, ora 14:01
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
Maslinica cu siguranta in concediu te vei simti mai bine, ma bucur ca ai putut cat de cat sa controlezi starea aceea ai sa vezi ca cu timpul sigur vei reusi, totul depinde de tine chiar daca nu realizezi acum si tu ai impresia ca esti foarte bolnava...ei bine nu esti deloc bolnava sunt foarte dese starile de atac de panica, anxietate, depresie la noi in ziua de azi si totul este din pricina vietii cotidiene, a stresului si multi alti factori.,..sa intri sa ne spui si noua ce ai facut la psiholog sunt curioasa...pupici multi
0
29-08-2012, ora 01:36
ana, ana
Nu este medic/terapeut
ana, ana
MASLINICA faci bine sa mergi la un psiholog decat sa te umfli cu pastile, credema ca ajungi dependenta,..asa cum am fost si eu, cea mai buna solutie e sa vb cu cineva despre ceea ce te doare si ce ai in sufletul tau trebuie sa vb sa vb sa vb sa te descarci..daca eu am reusit ai sa reusesti si tu..totul depinde de control si autocontrol..cate putin in fiecare zi cum ai facut si aseara ai sa vezi ca o sa depasesti situatia
in rest ce sa zic fetelor...ca sa nu cad prada supararii si sa dau in depresie am incercat sa ma calmez cu bebel pentru ca stiu ca va veni mai trz sau mai devreme...am trecut prin mai grele si am reusit sa nu cad in depresie, sau mai bine zis am reusit sa imi revin...de ce ar trebui sa devin depresa acum, pentru ca nu mar ajuta in nici un mod ca sa raman gravida mai repede, nu vreau sa ajung sa fac dragoste doar ca sa fac copil( in momente de astea prin care trecem noi cam asta se intampla, suntem mereu cu gandul ca poate poate luna asta am reusit)...e normal ca dorinta imi va ramane pana o sa raman gravida..dar nu mai vreau sa delirez de fiecare data cand imi vine ciclul... sunt convinsa ca vom ramane si noi gravide si de un lucru mai sunt sigura ca o sa radem ca nebunele cand o sa ne amintim cat de deprese si duse cu capul si exagerate eram pentru ca nu venea bebele...pe de o parte eu cred ca si asteptarea asta ne da emotii chiar daca vin nenorocitii de RUSI luna de luna...sunt convinsa ca pana la urma o sa castigam si lupta asta cu RUSII...si o sa mergem si noi ca ratustele cu burta pana la gura !!! hai fetelor sa nu ne mai plangem si sa fim tari, ca stresul nu ne ajuta dar ingreuneaza si mai mult situatia !!!!.dar eu voiam sa va intreb daca stie cineva daca in italia se gaseste branca ursului ( locuiesc in italia eu )...as incerca si asta...iar daca nu merge si daca pana in ianuarie nu raman, ne baga doctorul la paduchit o zis...la analize de alea amanuntite =))=)) eu una sper sa nu ajung sa le fac..pop aveti grija de voi si ne auzim...popici si la bebel LYUZZA !!!
0
29-08-2012, ora 01:47
ana, ana
Nu este medic/terapeut
ana, ana
Maslinica, mergi la doamna asta psiholog dar credema ca ori vb cu ea ori vb cu cel mai bun prieten al tau e tot aia, diferenta e ca nu dai bani..nu fa prostia sa cazi prada pastilelor si calmantelor te sfatuiesc din suflet...cand iti vin atacuri incearca sa faci ceva ce iti place..eu iti zic ca si acum dupa 4 ani cate unul imi mai vine ft rar...si atunci ma pun si ascult muzica si scriu tot ceea ce ma doare plagand in acelasi timp...e greu dar ai sa reusesti...eu sunt o persoana ce nu imi place sa vb prea mult de ceea ce ma doare si ma framanta si nu am avut de ales decat sa gasesc alt mod ca sa ma descarc...ori sa vb pur si simplu cu persoane care nu ma cunosc si nu ma pot judeca...si am ajuns sa zic ca si tata (dzeu sa il ierte) CEEA CE NU TE UCIDE TE FACE SA DEVII SI MAI PUTERNIC !!!..si credema ca asa este
0
30-08-2012, ora 07:51
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
si noi te pupam Ana, ieri am fost si am luat rezultatul la triplu test si totul este in regula...ufffffffff am mai scapat de o grija poop toate fetele
0
30-08-2012, ora 21:22
Veraioa
Nu este medic/terapeut
Veraioa
Buna seara fetelor! Va urmaresc discutia de ceva timp. Se fac 7 luni de cand incerc sa raman insarcinata. Am facut tot soiul de analize, ecografii abdominale si transvaginale, papanicolau, secretii, etc =totul este ok (am candida dar mi-a recomandat un ovul). Pe langa o groaza de analize hormonale la recomandarea medicului endocrinolog, am incercat sa depistez ovulatia, daca se produce, am facut testul de progesteron in ziua 21 a ciclului menstrual si totul a iesit ok, ovulez. Si totusi nimeni nu mi-a putut spune care este cauza scurgerilor maronii dinaintea menstrei si daca asta e cauza pentru care nu pot ramane insarcinata.
Stie cineva care este nivelul de progesteron ideal in ziua 21 a CM?
Singurul lucru pe care nu l-am facut este spermograma prietenului meu, desi nu cred ca asta ar fi cauza. Are cineva idee ce as mai putea incerca? Oare stresul influenteaza asa de mult?
Va pup si sper sa avem vesti bune
0
31-08-2012, ora 13:20
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
buna Veraioa...intr-adevar stresul este un mare dusman al fertilitatii dar totusi nu inteleg de ce nu ati facut spermograma pana acum.e la fel de importanta investigatia iubitului ca si a ta dealtfel..poate chiar la el este cauza nu ai de unde sa stii pana nu investigati...multa bafta
0
31-08-2012, ora 22:07
Veraioa
Nu este medic/terapeut
Veraioa
este in plan si asta dar sincera sa fiu nu am apucat sa ma interesez unde ar fi cel mai bine sa o facem ca sa fie cat mai ok. Are cineva idee unde as putea sa o fac? voi unde ati facut-o?
Multumesc mult pentru raspuns.
0
31-08-2012, ora 22:16
Alinaflor
Nu este medic/terapeut
Alinaflor
Buna seara...Veraioa, si eu ma aflu fix in aceeasi situatie ca si tine, mi-am facut analize prin martie si mi s-a spus ca sunt ok toate...dar pana acum nu s-a intamplat minunea...:( referitor la spermograma, sotul meu a facut miercuri aceasta analiza, luni asteptam rezultatele.unde faci depinde din ce oras esti...eu, de exemplu, sunt din provincie, iar in oras la noi nu se face o asemenea analiza...asa ca ne-am dus intr-un oras mai mare, unde, clinica unde ne-a trimis dr. nu avea conditii absolut deloc pt o asemenea "testare"...unde mai pui ca aceasta clinica este in spitalul judetean...:D ma rog, astea sunt conditiile la noi, poate in alta parte e altfel, mai ales in orasele mari...dupa cum spuneam, luni asteptam rezultatele, si apoi, in fct de acestea, vom vedea ce vom face mai departe...:)
0
31-08-2012, ora 22:31
Veraioa
Nu este medic/terapeut
Veraioa
Eu sunt din Bucuresti. Eu nu prea am luat in calcul foarte mult varianta asta pentru ca am crezut ca eu sunt cauza, mai ales ca sunt foarte stresata si din alte motive iar acum am alt stres si nu pot sa-mi scot din cap ideea asta. Voi de cat timp incercati?
0
01-09-2012, ora 08:37
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
Eu sunt din Pitesti si aici am facut analiza dar mergeam la un ginecolog in bucuresti atunci si ea mi-a zis sa faca sotul neaparat spermograma si mi-a si recomandat unde..la Sanador...unde nu e nici foarte scumpa m-am uitat pe sait la preturi...noi am facut-o in Pitesti ca asa ne-a fost mai usor am platiti 80 lei.poti duce proba de acasa daca stai aproape de clinica unde o faci...eu am sunat si mi-a zis ca daca ajung cu proba in maxim 30 min de acasa e totul ok si asa am si facut...ptr ca daca trebuia sa dea proba acolo nu cred ca ar fi reusit niciodata...e tare pudic sotul meu
0
01-09-2012, ora 11:58
Alinaflor
Nu este medic/terapeut
Alinaflor
Sotului meu, pe langa spermograma i-a dat si spermocultura, asa ca pe noi ne-a ajuns 170 lei la clinica Medinvest. Ma gandesc ca Medinvest e si prin Bucuresti, si cu siguranta au alte conditii decat cele din provincie...Luyzza, la voi a fost super, ca a fost aproape de casa, dar noi a trebuit sa mergem 40 de km, apoi clinica era in interiorul Spitalului Judetean, nu avea nici macar o baie a ei, a trebuit sa mergem la baia din interiorul spitalului...deci iti dai seama ce "minunat" s-a simtit sotul meu...:( Veraioa, noi incercam cam de cand ne-am casatorit (anul trecut in vara), dar intre timp am mai avut si o raceala puternica, apoi un chist, si cam de pe la inceputul anului am inceput asa serios, cu teste de ovulatie...:D de abia astept luni rezultatele analizelor, ca apoi sa stim incotro sa o luam...Luyzza, sper sa nu ma insel, dar tu ai facut si desfundarea trompelor inainte de a ramane insarcinata, nu? Stau si ma gandesc ca poate asta e problema, desi eu in 2009 am ramas insarcinata, dar am pierdut sarcina la aproape 3 luni...:d
0
07-09-2012, ora 11:11
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
buna fetele, ce mai faceti voi? eu tot cu prb mele, din pacate :(. aseara am ajuns, iar la spitalul de urgenta...am facut o cadere de calciu foarte agresiva si m-au bagat imediat pe perfuzii...mi-a spus medicul ca am facut bine ca am ajuns acolo deoarece puteam ramane semiparalizata pt o perioada de timp :((( a fost o cadere de calciu bineinteles asociada cu un atac de panica :((...astazi plec in concediu in grecia..la 6 40 am avion, sper sa nu mai am nicio problema.sunt foarte speriata...si cel mai rau este ca oamenii dragi mie au ajuns sa creada ca orice durere o am este din cauza atacului de panica, se pare ca aseara nu a mai fost asa. simt ca nimeni nu ma mai intelege...am slabit intr-o saptamana 7 kg, nu am pofta de mancare si am senzatia de greata permanenta. sper cand ma intorc sa-mi revin si sa ma fac bine.nu mai am putere psihic vorbind.si nici fizic, ma simt extrem de slabita, bag pastile in mine si nu pot manca nimic...ma chinui sa mananc cateva linguri de supa doar sa stiu ca nu am stomacul gol :((...fetelor va doresc numai bine si astept macar de la voi o veste buna..sa ma pot bucura si eu de ceva!!! sa fiti tari si sa aveti credinta ca se va intampla minunea in viata voastra!!! va pup si sa fim sanatoase atat psihic cat si fizic!!!
0
12-09-2012, ora 08:27
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
buna fetele ce mai faceti??? Mihaela imi pare rau ptr starea ta de rau dar sunt sigura ca acum in concediu te simti super, sa ai distractie placuta si sa vii cu bine acasa.eu am o veste minunata in sfarsit am aflat ce ascunde scumpa mea burtica, o sa avem o minunatie de fetita frumoasa si sanatoasa sunt superrrrrrrrrrrr fericita ceea ce va doresc din tot sufletul si voua...va pup pe toate
0
21-09-2012, ora 15:04
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
buna. acum am venit de la doctorul psihiatri. mi-a spus ca trebuie sa urmez un tratament de 2 ani de zile cu cipralex si sa iau din 5 in 5 ore xanax!!!! mie mi s-a parut o gogomanie...inca nu-mi vine sa cred!!! oauuuu...este de tot rahatul!!! mi-a mai spus ca astea nu-s atacuri de panica si ca sunt in depresie majora si ca doar asa ma fac bine!! pai eu doar daca iau o singura pastiluta de xanax ma i-a somnul...dar daca iau din 5 in 5 ore..ce se intampla cu mine? este incredibil...sunt sparta de nervi!! sunt extrem de revoltata ca a disparut si mama atacului de panica!! ma aste[ptam si eu la cateva luni"2, 3 luni" dar nu la 1 an!! plus ca mi-a zis ca daca nu raspund la acest tratament si fac alte atacuri voi urma toata viata acest tratament!! acum ce sa mai fac? este revoltator...mi-a spus ca nici iesirile cu prietenii si nici psiho-terapia nu ma vor ajuta!! este de kkt.
luiza, ce mai faci? tu esti bine, draga mea?
va pup pe toate...si va doresc multa sanatate!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
2209 comentarii 1 2 ..... 8910 ..... 73 74 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •