sforait si probleme cu saliva

19-03-2009
alina85
Nu este medic/terapeut
alina85
Buna ziua, sper ca am nimerit domeniul potrivit pt intrebarea mea!
Fratele meu m-a rugat sa scriu pt el deoarece de aproximativ un an de zile intampina niste schimbari ciudate..in primul rand in fiecare seara se trezeste avand perna uda din cauza salivei care curge in timp ce doarme si in al doilea rand a inceput sa sforaie cam tare dar ideea e ca uneori parca nu poate sa traga aer pe nas bine si tresare si respira pe gura..deviatie de sept din cate stie nu are!ce examene ar trebui efectuate pt aceste 2 probleme sau daca are cineva vreun sfat v-as fi recunoscatoare!Multumesc!
5 comentarii
0
19-03-2009, ora 12:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua!
primul examen trebue sa.l faca la ORL.
daca se confirma ca are si oprirea respiratiei in somn.. trebue sa mearga si la Pneumoftizio.. pentru o investigatie..numita Polisomnografie!
0
19-03-2009, ora 12:20
alina85
Nu este medic/terapeut
alina85
Va multumesc frumos pentru raspuns domnul doctor!
0
19-03-2009, ora 14:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Poate avea polipi.Si la cardiologie poate sa mearga, sa excluda tot ce poate fi exclus
Multa sanatate!
0
19-03-2009, ora 14:21
alina85
Nu este medic/terapeut
alina85
Da intradevar am auzit si eu ca poate fi in legatura cu inima!vom face toate analizele necesare!mersi mult de raspuns anastasia!o zi buna!
0
19-03-2009, ora 17:03
marian76
Nu este medic/terapeut
marian76
Buna ziua am si eu o intrebare am facut testul, numit spermograma si m-ia esit diagnosticul parvispermie cu azoospermie as mai putea sa fac copi?, l sau ce ma indrumati sa fac va multumesc si astept un raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Remedii pentru sforăit - soluții acasă și tratamente posibile
  • Depistarea drogurilor sintetice din salivă cu ajutorul unui test de salivă
  • Persoanele care sforăie au un risc crescut de apnee în somn și sunt mai puțin active
  • Apneea obstructivă în somn, un important factor de risc pentru cancer, indică un studiu
  • Sforăitul ar putea fi un indicator mai puternic de AVC decât obezitatea
  •