Sideremie crescută

04-03-2017
Alin199
Nu este medic/terapeut
Alin199
Bună seara, rezultatul unor analize de sânge pe care m-am obișnuit să le repet din precauție anual, au aratat un nivel al sideremiei de 260, din cate imi dau seama mult peste limita superioară(170). Anul trecut nu am efectuat și analiza pentru sideremie, dar în urmă cu doi ani era cuprinsă în valorile normale. Toți restul parametrilor din hemoleucograma completă alături de TGO, TGP, glicemie, VSH, etc. sunt încadrate în valorile normale, fără excepție. Ce îmi recomandați și care considerați că ar putea fi cauzele? Alimentația din ultimul timp ar putea fi una dintre ele? Menționez că am 21 de ani, 1.92 și 80 de kg. Vă mulțumesc anticipat!
3 comentarii
0
18-01-2018, ora 12:59
Shade20
Nu este medic/terapeut
Shade20
Buna, Alin
Ai aflat ceva informatii despre sideremia crescuta ? Se pare ca si a mea depaseste limitele normale. Sanatate !
0
18-01-2018, ora 22:11
Alin199
Nu este medic/terapeut
Alin199
Buna Shade20, eu am repetat analiza dupa aproximativ o luna si valorile erau in limitele normale. Prima oara nu a fost o greseala de laborator, pentru ca si atunci au facut analiza de sideremie de doua ori, sa se asigure ca nu e o greseala. Asa ca nu stiu.. Eu am fost atunci la medicul de familie si el mi-a spus sa urmaresc daca starea generala de sanatate e buna, urmand sa repet analiza. Te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie si sa vezi ce sfat iti da, iar dupa un anumit interval sa repeti analiza, daca medicul nu vine cu un alt sfat. Multa sanatate!
0
24-01-2018, ora 18:21
Shade20
Nu este medic/terapeut
Shade20
Si eu trebuie sa le repet dupa o luna. Astept cu interes, iti multumesc pentru raspuns !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sideremia (fierul seric) - valori normale, creșteri și scăderi
  •