sideremie mica

30-01-2008
rebeca_ion
Nu este medic/terapeut
rebeca_ion
Am 48 de ani. Astazi am primit rezultatele analizelor obligatorii.
Ma nelinistesc cele cu rosu:
MCHC - 31.4
PDW - 17.2
Colesterol total - 230
Sideremie 0.27

Va rog sa-mi spuneti daca este ceva grav.
4 comentarii
0
30-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
primii indici au legatura cu dimensiunile si caracterele eritrocitelor(globulele rosii) sideremeia e fierul din organism cel circulant in singe cu cel depozitat i tesuturi si arata o anemie feripriva deci pe deficit de fier care de obicei e datorata pierderilor de singe cum ar fi menstruatiile abundente sau prelungite la femei, ulcere ce singereaza microscopic si litiaze renale(pietre la rinichi) care iar pot singera microscpoic si nu se observa cu ochiul liber.Mai sint si alte cazuri cum ar fi anemiile de cauza gastrica in care mucoasa stomacului nu e dezvoltata sau nu e o cantitate sufiecienta de vit B9 sau B12.Trbeuie sa faci niste investigatii la ginecolog, la un internist si daca se exclud cauzele mergi la hematologie.Colesterolul e o fractiune a grasimilor din singe e un pic peste limita normala si atrage dupa sine boala cardiaca hipertensiunea arteriala sau mai tirziu un diabet zaharat tip.Are tratament medicamentos dar in cazul tau sint sufieicnte restrictiile alimentare de la grasimi animale:carne de porc foarte grasa, mezeluri care nu realizezi cu ochiul liber ce cantitate de grasimi ar datorita prelucrarii si aditivilor, smintina, oua mai putine pe saptamina, evitata pielea de la carnea de pui.
0
30-01-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
PDW este un indice de distributie a plachetelor si are o valoare ce poate fi considerata normala.
MCHC (concentratia medie in hemoglobina) este usor scazuta.
Nu cred ca se poate vorbi inca de o anemie atat timp cat hemoleucograma este normala (in afara de MCHC inteleg ca totul e in ordine - hemoglobina, hematocrit, in special si apoi ceilalti indici eritrocitari).
La sideremie nu ati precizat valorile normale ale laboratorului sau macar unitatea de masura.
E adevarat ca pana sa apara anemia feripriva, primul semn care apare este scaderea rezervelor de fier ale organismului.
Acest lucru se poate datora fie pierderilor crescute de fier prin sangerari la nivelul tractului digestiv, urogenital, fie prin aport insuficient de fier datorat unui deficit alimentar sau unor tulburari de absorbtie.
Pentru a putea surprinde o sangerare microscopica (in cazul in care nu ati observat cu ochiul liber in scaun, urina, genitala etc.) puteti face testul Adler (test pentru hemoragii oculte) din scaun si testul Addis din urina. Astfel excludeti tractul digestiv si urinar, ramane controlul ginecologic, dupa cum v-a explicat mai sus si dr. marinaalina.
Si nu in ultimul rand, controlati periodic sideremia, poate ca nu e nimic deosebit... si consumati alimente bogate in fier.
Numai bine!
0
02-03-2010, ora 21:22
oanacristinapalade
Nu este medic/terapeut
oanacristinapalade
Buna!

Ma poate ajuta cineva un rezultat.
Am 24 de ani si am un rezultat sub medie la sideremie mai exact:
la Biochimie:
rezultatul meu este de 26 - valorile normale ale laboratorului 37-145 ug/dl
Alte rezultate sub medie sunt la Hemetologie:
HGB 11.8 - valorile laboratorului sunt 12-15 g/dl
PDW 17.0 valorile laboratorului sunt 12-16.5%
NE 2.04 - valorile laboratorului sunt 2.54-7.48*10'3/mm3
EO 0.035 - valorile laboratorului sunt0.09-0.44*10'3/mm3
EO% 0.77 - valorile laboratorului sunt 2-4%
MO% 11.2 -valorile laboratorului sunt 2-8%
Este ceva care ar trebui investigat mai indeaproape? La sideremie este vorba de anemie, doarece nu am simptome de anemie?

Multumesc!!!
0
31-10-2011, ora 15:35
alinaaap
Nu este medic/terapeut
alinaaap
buna ziua
am si eu o nelamurire daca ma puteti ajuta. Am un baietel de 10 luni si a avut angina pultacee-destul de urat. I-am facut tratament intavenos cu antibiotic. In prima zi cand m-am prezentat cu el la spital i-au facut toate analizele si bineinteles din cauza infectiei factorii inflamatosi au iesit mari ( normal din cauza infectiei). Problema mea este ca i-a iesit si sideremia f mica respectiv 7. E normal sa fie asa mica din cauza infectie??? Astept sa ma lamuriti daca stiti.
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sideremia (fierul seric) - valori normale, creșteri și scăderi
  •