sifilis

240 comentarii 1 23 ..... 7 8 Înainte ›
0
17-08-2009, ora 17:00
succces
Nu este medic/terapeut
succces
buna ziua domnule Midorin42 am revenit si as avea cateva intrebari importante la dumneavoastra !
in analize mi-au iesit rezultatele urmatoare si as dorii sa imi spuneti ce inseamna !
densitate - 1.025
Eritrocite - + - Ca10 ( aici mi-a spus ca e o problema...)
Ph - 6.0
la imunologie au iesit urmatoarele :
VDRL - Negativ si dupa la rubrica valori de referinta scrie Negativ dar cu un scris mai subtire
TPHA- negativ (1/8)
Depistare Chlamydii- Negativ ( 0.278)
Astept Raspuns Va Multumesc Mult !
0
17-08-2009, ora 20:42
crina77
Nu este medic/terapeut
crina77
Buna seara! Anul trecut in mai am facut analize si vdrl a iesit pozitiv, am fost la dermatolog si mi-am facut si tpha tot pozitiv.Am inceput tratamentul cu moldamin 5 saptamani, iar din 3 in 3 luni am repetat vdrl cantitativ titru 1/8 in decembrie, martie vdrl 1/4, iunie vdrl 1/8.As vrea sa-l intreb pe domnul dr.Dorin M. trebuie sa reiau tratamentul? ce inseamna daca a crescut titrul?
0
18-08-2009, ora 21:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru succes:
In privinta sumarului de urina pot sa va spun ca s-ar putea sa aveti nisip sau pietricele la rinichi. E bine sa faceti un control mai amanuntit.
In privinta sifilisului, nu pot spune decat ca analizele trebuie repetate peste 3 luni.
0
18-08-2009, ora 21:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru crina77:
Este posibil sa fie o eroare de laborator.
Repetati analizele. Daca titrul de anticorpi este in crestere (1/16, 1/32, etc), trebuie repetat tratamentul.
Daca nu, nu!
0
20-08-2009, ora 12:18
alina89
Nu este medic/terapeut
alina89
buna ziua.acum 3luni am fost diagnosticata cu sifilis secundar, fiind alergica la penicilina am facut tratament cu doxiciclina100mg.acum am repetat analizele si a iesit TPHA pozitiv(3+) si VDRL pozitiv (+).nu am fost sa-i arat inca rezultatele doctorului k data trecuta imi citea din carti.nu stiu ca sa fac. am inceput sa urmez iar tratamentul cu doxiciclina.ce ar trebui sa fac?sa renunt?ar trebui sa i-au alte pastile?va rog frumos vreau un sfat, stau intr-un stres continuu.multumesc.
0
26-08-2009, ora 15:54
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cat timp ati facut tratamentul cu Doxicilina?
0
26-08-2009, ora 17:09
alina89
Nu este medic/terapeut
alina89
am facut o cura de 28 de zile cu doxiciclina.ca sa fie mai eficient a zis dnu doctor.dv ce ziceti?sa schimb tratamentul?multumesc
0
30-08-2009, ora 13:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie facute analizele cantitative, adica dozarea de anticorpi antitreponemici.
Mergeti la un laborator si cereti sa vi se faca VDRL sau RPRc cantitativ.
0
30-08-2009, ora 20:03
alezz
Nu este medic/terapeut
alezz
buna ziua ! am facut sex oral neprotejat si dupa doua saptamani mi-au aparut pe penis 4 bubite cat ciupitura de tantar rosii, tari si care nu scot nici o secretie la inceput nu m-a mancat dar dupa a inceput sa ma manace si ma ustura umpic si la contactu cu apa...poate sa fie sifilis din cate am citit eu cam astea sunt simptomele...:(( ...am fost si putin racit adica m-a cam durut in gat si mi-a curs nasu inainte sa-mi apara acele bubite, toate au aparut in acelas timp si parca au mai crescut in dimesiune..va rog sa-mi spuneti ce sa fac ! va multumesc !
0
03-09-2009, ora 16:04
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie sa mergeti cat mai repede la un medic dermatolog pentru a vedea exact despre ce este vorba!
0
14-09-2009, ora 20:18
simy22
Nu este medic/terapeut
simy22
buna seara.o analiza care sa depisteze toate bolile cu transmitere sexuala sau prina sarut exista?
0
16-09-2009, ora 12:12
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu !
0
22-09-2009, ora 17:28
succces
Nu este medic/terapeut
succces
Buna ZIua d-le Midorin42 inca o intrebare a-s avea la dumneavoastra la care nimeni nu a stiut sa imi raspunda...
Vdrl si Tpha trebuie sa iasa pozitive s-au negative ca sa nu fie nici o problema.va rog mult astept raspuns... Multumesc!
0
22-09-2009, ora 19:47
Ioana1102
Nu este medic/terapeut
Ioana1102
Pt succces: VDRL si TPHA trebuie sa fie negative
0
22-09-2009, ora 20:53
succces
Nu este medic/terapeut
succces
Va Multumesc Mult !
0
05-10-2009, ora 21:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca TPHA se mentine la 1/8 dupa 3 luni, totul este in regula!
0
06-10-2009, ora 18:54
ruscri
Nu este medic/terapeut
ruscri
buna ziua
eu si sotul meu am fost descoperiti cu vdrl pozitiv si tpha pozitiv in urma cu 5 ani.De atunci am facut nenumarate serii de tratamente cu doxicilina si moldamin.Am repetat mereu analizele la intervale de cateva luni, au existat oscilatii tot timpul.IN luna mai rezult arata asa:al meu VDRL pozitiv 12, TPHA pozitiv 1160, al sotului meu VDRL pozitiv 14, TPHA pozitiv 1640. Acum el a repetat analizele, dupa ce a mai facut tratament cu moldamin aproape 4 luni si au iesit astfel:VDRL pozitiv 18, TPHA pozitiv 11280.
Va rog f f f mult sa imi spuneti ce am avea de facut in continuare deoarece avem impresia ca moldaminul nu isi mai face efectul.Ar trebui sa repetam tratamentele la nesfarsit? mentionez ca au iesit o singura data negative la amandoi si dupa o pauza de 3 luni, la sfatul medicului, analizele erau iar pozitive.
Astept cu sufletul la gura sfatul dumneavoastra. Boala asta pare in cazul nostru incurabila.
Va multumesc!
0
06-10-2009, ora 22:27
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie dozati anticorpii IgM si IgG antitreponema, pentru a afla daca nu cumva este o reinfectie!
0
08-10-2009, ora 19:35
ruscri
Nu este medic/terapeut
ruscri
medicul de familie poate da o trimitere la laborator cu indicatiile astea?
Daca e o reinfectare ce-i defacut?Sa continuam tot cu moldamin?
Multumesc
0
08-10-2009, ora 20:29
georgeta@
Nu este medic/terapeut
georgeta@
buna sunt insarcinata in 6 luni si 2 saptamani.am facut rpr si mi-a iesit negativ.am facut acu VDRL SI TPHA CARE MI-AU IESIT VDRL:1/1 + SI TPHA:1/20 POZITIV +.NU mai stiu ce sa fac copilul e bine din ecografiile morfologice dar nu stiu unde sa merg pt schema de tratament.si doctorul meu ginecolog mi-a zis ca nu voi putea naste in spitalul respectiv daca nu ma tratez.va rog sa ma ajutati.un doctor cumsecade.multumesc anticipat
0
11-10-2009, ora 11:04
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru ruscri:
Nu stiu daca dozarea de anticorpi IgM este decontata de casa de asigurari.
In caz de reinfectare trebuie reluat tratamentul cu Moldamin.
0
11-10-2009, ora 11:07
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru georgeta@
Doctorul respectiv poate fi reclamat la Colegiul medicilor pentru comportamentul sau !
El avea OBLIGATIA sa va trimita la un dermatolog pentru tratament (daca este necesar) !
V-ati stiut bolnava de sifilis inainte de sarcina?
Ati facut inaine vreun tratament cu Moldamin?
0
11-10-2009, ora 15:26
georgeta@
Nu este medic/terapeut
georgeta@
buna ziua am facut un tratament cu 8 injectii de moldamin acu 2 ani.mi-am facut anaize si de fiecare data mi-aui spus ca e in faza incepatoare ca si cum atunci l-asi fi luat.am faut analize doar la un cabinet ff cunoscut pt ca firma este arondata la ei.un prieten la fel a patit iau iesit pozitive si la institut cantacuzino i-au iesit negativ.nu se manifesta nici intr-un fel in cazul meu.atat vreau sa aflu ce tratament sa iau acum. si dece a zis doctorul ca nu pot sa nasc intr-un spital obisnuit unde trebuie sa merg pt ca nu mai stiu nimic.multumesc
0
12-10-2009, ora 13:10
MIHAITA79
Nu este medic/terapeut
MIHAITA79
AM O NELAMURIRE DACA MA PUTETI AJUTA MI-AU IESIT ANALIZELE POZITIVE LA SIFILIS AM AVUT RAPORT SEXUAL CU NEVASTA LA INCEPUT NEPROTEJAT SI LA SFARSIT PROTEJAT E POSIBIL SA II FI TRANSMIS SI EI BOALA
0
14-10-2009, ora 18:35
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru georgeta@:
Daca ati facut tratament, inseamna ca sunteti sanatoasa!
Trebuie urmarit titrul de anticorpi lunar. Daca se mentine constant, puteti naste fara probleme intr-un spital obisnuit!
0
14-10-2009, ora 18:36
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru MIHAITA79:
Obligatoriu trebuie sa faca tratament si partenera!
0
15-10-2009, ora 01:27
ciprian_84
Nu este medic/terapeut
ciprian_84
buna seara...in ianuarie 2009 am fost infectat cu sifilis...am urmat tratament 3 luni cu moldamin dupa care am facut analizele si mi-au iesit bune. la vreo 2 luni am refacut iar analizele si mi-a iesit rpr pozitiv cu titru 1/2 si t.p.h.a. pozitiv. am urmat iar tratament pana in ziua de azi. Acum doua luni am facut analize si am avut rpr 1/2 si t.p.h.a.(1/320)Luna trecuta am facut facut analize si am avut rpr incert si t.p.h.a(+). Zilele astea am facut iar analizele si mi-a iesit rpr cantitativ-1/2 si t.p.h.a. cantitativ(+1/1280). Si tot zilele astea mi-au iesit iar acei ganglioni. dupa atat tratament e posibil sa nu-mi fi trecut? inca mai fac tratament in continuare.
0
15-10-2009, ora 15:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Din ianuarie si pana acum ati mai avut contacte sexuale neprotejate ?
0
15-10-2009, ora 20:33
ciprian_84
Nu este medic/terapeut
ciprian_84
nu, decat protejat
0
15-10-2009, ora 20:35
ciprian_84
Nu este medic/terapeut
ciprian_84
trebuie sa tin un regim special in timp ce fac tratament?
Adaugă un comentariu / răspuns
240 comentarii 1 23 ..... 7 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bărbați: semne precoce ale unei boli transmise prin sex - cum să le recunoști și ce să faci
  • Un nou studiu relevă beneficiile testării acasă pentru sifilis
  • O posibilă renaștere a epidemiei de sifilis
  • Bolile cu transmitere sexuală la vârstnici - o povară pentru sistemele de sănătate
  •