sifilis

240 comentarii 1 2 ..... 678 Înainte ›
0
02-10-2010, ora 10:27
flori.21
Nu este medic/terapeut
flori.21
Buna ziua... am si eu 2 intrebari... prietenul meu a avut sifilis cu mult timp in urma, , , a urmat tratament si a fost totul ok. acuma facundu-si din nou analizele i s'a reactivat. Mentionez faptul k inainte de a merge si a face analizele cu o saptamana noi am avut sex neprotejat... exista posibilitatea de a mi'o transmite si mie ? si mai am o intrebare Acuma el urmeaza tratament timp de 3 luni... in acest timp putem avea relatii sexuale protejate ( cu prejervativ) fara a ma infecta si pe mine ? va multumesc
0
03-10-2010, ora 16:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu inteleg ce inseamna ca sifilisul s-a "reactivat"!
Ce titru de anticorpi VDRL are si ce titru de anticorpi TPHA are ??
0
05-10-2010, ora 19:18
alex_26
Nu este medic/terapeut
alex_26
va salut. sunt alex de 26 ani! azi am loat rezultatu de la analize si au spus ca am sifilis. va rog imi puteti spune dara se poate si gresi analizele.. sau este nevoie sa mai fac din noi analize sau sa ma apuc de tratanent. VA MULTUMESC...
0
06-10-2010, ora 19:44
zoiaa
Nu este medic/terapeut
zoiaa
daca am fost depistata cu sifilis in 2006 si am facut tratament apoi mi-a iesit valori vdrl=1/4 tpha=1640 apoi vdrl negativ apoi acum in 2010 mi-a iesit vdrl=1/16 si tpha=1/1250 ce inseamna ca am sifilis si ce trat sa urmez tot moldoamin de 2.400.000 la 7 zile?
0
06-10-2010, ora 19:46
roxy06
Nu este medic/terapeut
roxy06
buna seara!sunt disperata.acum doi ani am avut un avort spontaniar tot atunci am aflat ca am sifilis am facut 4 analize la diferite laboratoare sotului ii ies negative analizele.am ajuns la colentina mi-au facut tratament cu moldamin doza dubla de doaua ori VDRL imi iese la limita TPHA imi iese pozitiv, asa imi ies ultimile 2 analize.acum sunt insarcinata in 10 saptamani.doctorul ginecolog ma interbat dak vreau sa fac avort sau sa continui, ma trimis la fundeni pt coagulare unde am avut avortul spontan la doctora uscatescu valentina.aceasta ma pus sa imi fac analiza FTAigm si acesta mi-a iesit pozitiva.maine ma duc la colentina la dermatologie la dr comanescu.credd ca imi da dinou sa fac moldamin asa mia spus dr uscatescu.eu ma gandesc ca dak acesta infectie ar fii activa asta nu ar insemna ca si sotul meu sa iasa tot pozitiv?dar dece imi iese acea analiza FTAigm pozitiva?
0
06-10-2010, ora 19:47
zoiaa
Nu este medic/terapeut
zoiaa
are vreo importanta daca am facut moldamin 2.400.000 in aceeasi fesa in loc de 1.200.000 intr-o fesa si 1.200.000 in alta fesa?
si daca retarpenul de 2.400.000 este mai bun decat moldaminul?
0
07-10-2010, ora 15:54
cristina m81
Nu este medic/terapeut
cristina m81
buna ziua,
incep prin a intra in subiect, la data de 7 sept 2010, prietenul meu a fost diagnosticat cu sifilis total AB,
depistat pozitiv la testele vdrl rpr, r=9, 16, tpha pozitiv, in data de 5 10 2010 a repetat tpha in 6 10 201o tot pozitiv analizele facandu se in cadrul spit jud.In data de 6 10 2010, am mers la un laborator privat si am facut testele amandoi, eu negativ vdrl si tpha, iar el vdrl negativ si tpha pozitiv +la dil 1/80, +1/160 si +1/180.
suntem impreuna din iun 2008, cu o intrerupere a relatiei in 2009 aug pana in febr 2010,
nota:nu a avut semne clinice a bolii
mi a spus ca avut alte relatii in vara asta 2010
intrebare...de ce eu sunt neg si el pozitiv ?sex am facut neprotejat, iar azi 7 10 2010 la cab venero a fost diagnosticat si cu herpes, tot azi mi s a dat moldamin si mie si lui 15 fiole de fiecare 2/sapt
0
17-10-2010, ora 18:28
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru alex_26:
Este nevoie sa mergeti la un dermatovenerolog!
0
17-10-2010, ora 18:30
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru zoiaa:
Este posibil sa va fi reimbolnavit.
Mergeti la un cabinet dermatovenerologic.
0
17-10-2010, ora 18:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru cristina m81:
Ar trebui sa mai cereti si parerea altui dermatolog inainte de a incepe tratamentul!
0
25-10-2010, ora 22:30
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Mi-e frica sa nu fii contactat sifilis deoarece mi-a aparut pe penis mai exact in zona unde se desface ciuperca o pata rosie sa zik de 1 cm diametru si cand se umezeste devine alba si mi-am facut repede niste teste pt sifilis care au iesit asa : VRDL / RPR cantitativ dilutie 1/1 - Negativ ; dilutie RPR 1/2 - Negativ ; dilutie RPR 1/4 - Negativ ; dilutie RPR 1/8 - Negativ ; dilutie RPR 1/16 - Negativ ; dilutie RPR 1/32 - Negativ ; dilutie 1/64 RPR - Negativ ; VRDL / RPR - Negativ ; Anticorpi Treponema pallidum - metoda micro hematuglutinare - Negativ ; TPHA - 1/80 - 1/160 - 1/320 - 1/640 - 1/1280 - Toate Negative si FTA-ABS a iesit POZITIV care este un test treponemic specific virusului acesta si nu stiu dk am sau nu sifilis iar VDRL / RPR cantitativ - 0 R.U. [ unitati RPR ] si Anticorpi Treponema pallidum - TPLA cantitativ - [ imunoturbidimetrica ] - 4 T.U. [ unitati titru ]. Va rog sa-mi explicati si mie ce inseamna aceste analize de mai sus si dk am sau nu sififlis. Am luat cateva zile cate 3 pastile de Doxiciclina si am facut si un tratament cu Moldamin cate 7-8 doze de 1.200.000 U.I. acum vreo 3 luni de zile, cate 2 doze de 1200000 U.I. in prima zi, a doua zi o doza si a 3-a si dupa 3 zile iar la fel. Vreau sa va intreb dk am sau nu sifilis , am facut tratamentul de mai sus dar nu sunt sigur dk mi-a trecut sau nu si vreau sa mai fac. Va rog lamuriti-ma si pe mine.
0
25-10-2010, ora 23:09
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Tin sa mentionez ca am facut tratament cu Doxiciclina pentru acnee, inainte de a-mi aparea pata aceea pe penis sau sancru, si vreau sa va intreb dk are vreo importanta ca luam cate o fiola de 100 mg de Doxiciclina pe zi inainte . Va multumesc.
0
26-10-2010, ora 11:53
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Vreau sa stiu unde pot gasii in Bucuresti un dermatovenerolog bun si la care sa fac o consultatie de specialitate, dk stiti pe cineva. Va multumesc frumos.
0
02-11-2010, ora 21:15
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Accesati pe Google datele de contact ale doamnei dr. Olsavszky Rozalia.
0
23-11-2010, ora 09:06
bily
Nu este medic/terapeut
bily
Am fost descoperita cu sifilis acum 3 ani de zile, am facut tratament pana acum de trei ori cu moldamin (in total 40 flacoane la trei zile), la analize imi iese VDRL - negativ, TPHA - pozitiv +, as vrea sa stiu daca m-am vindecat si daca mai pot transmite boala. Va multumesc mult.
0
25-11-2010, ora 18:15
roxy06
Nu este medic/terapeut
roxy06
buna seara domnule doctor !am scris si mai sus si nu mi-ati raspuns am tot asteptat.am scris mai sus tot cea ce mie mi-sa intamplat.credeti ca mai sunt infectata?ce vreti sa spuneti despre doctora olsavszky rozalia?credeti ca imi va afecta bebelusul, dak acum pe timpul sarcinii nu am facut tratament cu moldamin?seu am fost la doamana doctor olsavzky rpxalia si iam povestit tot cea ce vam scris eu sus si mi-a spus ca sa stau linistita ca numai sunt infectata si bebe se va naste sanatos doar ca se va naste cu TPHA pozitiv care va disparea fara tratament in primele sase luni de viata.va rog din tot sufletul meu sa imi dati un raspuns
0
25-11-2010, ora 23:38
rococo73
Nu este medic/terapeut
rococo73
Buna seara domnule doctor!(Pt midorin42)
La 10 zile de la un contact oral neprotejat(cu o persona straina) am fost la un dermatolog pt ca am aveam o stare de disconfort in zona genitala(mai precis in varful penisului).Nu am avut scurgeri, nu dureri doar mici furnicaturi.VDRL-UL SI TPHA au iesit negative.Tb sa astept cele 21 de zile pt a vedea daca am sifilis?Mentionez ca intre timp am facut 2 doze de 1200000ui(fiecare, concomitent) de moldamin(am fost intrebat de doctor daca vreau sa fiu tratat ca un bolnav de sifilis iar in disperare de cauza am zis ca da).Pot face sex neprotejat cu sotia?Credeti ca e bine sa mai fac inca 4 doze de moldamin(doctorul mi-a recomandat doar 2 deocamdata, cele pe care le-am facut deja)
0
27-11-2010, ora 18:14
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru bily:
Ar trebui sa faceti un TPHA cantitativ, asa cum am mai explicat mai sus.
0
27-11-2010, ora 18:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru roxy06:
Ce v-a spus domna dr Olsavszky este foarte corect! Sunteti sanatoasa!
0
27-11-2010, ora 18:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru rococo73:
Din punct de vedere al sifilisului sunteti vindecat.
0
29-11-2010, ora 15:34
cristina m81
Nu este medic/terapeut
cristina m81
daca VDRL neg si TPHA 1/60 +, 1/80 +si 1/160 +/- asta dupa 9 moldamine mai treb sa fac tratament sau asa va iesi pozitiv toata viata.
transmit boala sau nu?
multumesc anticipat
0
01-12-2010, ora 19:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Inainte de a pune intrebari dvs cititi ce s-a spus pana acum despre acest subiect ???
0
08-12-2010, ora 17:56
rococo73
Nu este medic/terapeut
rococo73
Buna seara domnule doctor!!(pt midorin42)
Am urmat un tratament preventiv contra sifilisului(2x2moldamine de 1200000), primele 2 injectii la 11 zile de la contactul sexual iar celelalte 2 la 16 zile de la contactul sexual, am facut testele VDRL, TPHA SI HIV LA 11 ZILE SI LA 25 ZILE de la contactul sexual(toate negative).Acest tratament l-am luat in urma unui consult a unui medic de specialitate.In a 25 a zi am fost din nou la control, mi s-a spus ca nu am absolut nici o problema venerica si sa stau linistit.Totusi acum 3 ani sotia mi-a spus ca ea are herpes genital si e posibil sa am si eu dar ca la barbati se manifesta mai rar.Am luat de capul meu timp de 5 zile aciclovir pastile(5 pe zi/la 4 ore), sotia spunandu-mi ca ea se trateaza cu unguent aciclovir.Pe parcursul acestor 25 de zile am urmat aceste tratamente si totusi eu simt o durere suportabila(capul penisului) dar care este constanta.Poate fi ceva pe fond psihic deoarece aceasta problema m-a stresat ff mult sau mai exista alt set de analize pt a depista si altceva.Mentionez ca am incercat sa incep tratamentul cu aciclovir unguent dar am renuntat in favoarea pastilelor iar in aceasta perioada in care am folosit unguentul penisul se cam inrosise. Va multumesc!!
0
15-12-2010, ora 16:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Durerea respectiva poate sa nu aiba nicio legatura cu bolile cu transmitere sexuala.
Ar fi bine sa faceti o radiografie de coloana lombara, deoarece este posibil ca acolo sa fie vreo problema.
0
15-12-2010, ora 20:57
mkd123
Nu este medic/terapeut
mkd123
Buna seara! Am primit rezultatele analizelor de la Synevo in urmatorul fel :

V.D.R.L.
RPR cantitativ - metoda imunoturbidimetrica 0

1: Negativ
≥ 1: Pozitiv
R.U.= unitati RPR
1 R.U. corepunde unui titru RPR 1/1

Anticorpi - Treponema pallidum
TPLA cantitativ - metoda imunoturbidimetrica 27

10: Negativ
≥ 10: Pozitiv
T.U.= unitati-titru
1280 T.U. corespund unui titru TPHA
1/1280

Simptome care sa imi semnaleze existenta boliii nu am insa observ ca acel 27 inseamna o val care ar indica asta. Ce recomandati?
0
26-12-2010, ora 17:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu este necesar vreun tratament in prezent!
0
26-12-2010, ora 20:17
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Vreau sa stiu si eu cum arata sancrul sifilitic si cum ne dam seama dk avem asa ceva localizat in special la nivelul penisului unde se decaloteaza, dk e o ridicatura sau doar o pata rosie care are un aspect al pielii mai tare si la cat timp trece fara tratament facut sau sunt mai multe tipuri de sancruri sifilitice la nivelul organelor genitale. Sifilisul este cea mai inselatoare boala cu transmitere sexuala si una dintre cele mai periculoase pt ca nu iti dai seama dupa simptome dk ai sau nu si care se poate lua foarte usor. Astept raspuns. Multumesc frumos.
0
08-02-2011, ora 21:26
mihaelapyk
Nu este medic/terapeut
mihaelapyk
Buna seara!
Am o mare rugaminte la dvs. daca imi puteti raspunde la cateva intrebari. Sunt disperata si nu stiu ce sa fac. Sunt insarcinata in 3 luni, iar sotului meu i-au iesit rezultatul la analize VDRL= negativ, iar TPHA= pozitiv +. Am facut si eu analiza VDRL dar a iesit negativa. Nu am facut TPHA. Exista riscul ca si eu sa am ca rezultat la analize TPHA pozitiv? Care este riscul pt sarcina? Va rog din suflet sa nu ocoliti intrebarile mele!
Va multumesc!
Numai bine!
0
26-02-2011, ora 10:16
buggy123
Nu este medic/terapeut
buggy123
Buna ziua,

Am fost diagnosticat cu lues la inceputul lunii ianuarie atat eu cat si sotia. Ea este insarcinata acum in 4 luni. Tratamentul de specialitate l-am inceput la sfarsitul lunii ianuarie-cand sotia era in 11 saptamani in urma consultarii unui medic dermatolog si deja suntem la a doua schema de Moldamin ( ne-a spus sa facem saptamanal 2 doze de 1200000 UI Moldamin timp de 1 luna, dupa care 2 saptamani pauza dupa care iar sa reluam saptamanal 2 doze de Moldamin )si sa facem intre 3-6 scheme.La RPR cantitativ ne-a iesit 1/8 prima oara, dupa 1 luna de tratament ne-a iesit la fel.
Vom continua tratamentul iar in pauze vom face rpr-ul cantitativ. Am 2 intrebari: credeti ca copilul nostru va avea probleme de sanatate iar a 2-1 este legat de modalitatea de a face Moldamin : noi am facut cele 2 doze de 1200000 amandoua in acceasi seringa si nu separat - 1200000 intr-una si 1200000 in cealalta.Este Ok?
Va multumesc.
0
11-03-2011, ora 00:44
Dia2
Nu este medic/terapeut
Dia2
Buna seara!!!anul trecut in urma analizelor pt căsătorie am fost depistata de sifilis, in data de 27.07.2010 TPHA-Pozitiv, tratament cu tetraciclina(alergica la penicilina)am făcut VDRL Latex=4 TPPA=2560 FTA Abs=800 tratament cu tetraciclina, in data de 14.10.2010 Iar după 3 luni am repetat iar analizele, 24.01.2011 VDRL Latex-2 TPPA-5120 FTA Abs-400 acum mi-a schimbat tratamentul cu doxiciclina 2 tablete pe zi!!!!sotului meu i-au ieşit analizele tot negative, acum in mai le vom repeta din nou, ce vreau eu e sa ştiu dacă mai sunt bolnava sau nu si dacă se mai poate transmite? Dacă soţul meu nu a luat anul trecut boala, o mai poate lua de la mine?si încă ceva, ne dorim foarte mult un copil, ce şanse sunt, sau cât timp mai trebuie sa aşteptăm!!!!!?????????va rog sa-mi raspundeti!!!!!va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
240 comentarii 1 2 ..... 678 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bărbați: semne precoce ale unei boli transmise prin sex - cum să le recunoști și ce să faci
  • Un nou studiu relevă beneficiile testării acasă pentru sifilis
  • O posibilă renaștere a epidemiei de sifilis
  • Bolile cu transmitere sexuală la vârstnici - o povară pentru sistemele de sănătate
  •