sifilis????

17-08-2007
andra23
Nu este medic/terapeut
andra23
am o prietena care acum 2ani a avut un contact sexual neprotejat cu fostul prieten si pt prima data chiar si oral...dupa 22 de zile pe buza superioara i-a aparut o spuzeluta mica, care in 2zile s-a umflat foarte mult si era tare..s-a gandit atunci k ar fi sifilis insa nu semana ca acel sancru plus k nici nu era rana,...atunci nu i-a dat atentie pt k joi seara spre vineri vroia sa tina post negru(pt k se simte f bine dupa ce il tine)joi spre vineri dimineatza i-a fost foarte sete si cald in timpul noptii spre dimineatza dar nu a putut bea apa datorita faptului k vroia sa tina postul...crededti k acea leziune poate fii de la caldura si sete?pt k toata lumea i-a spus acest lucru...atunci nu i-a dat importanta..insa acum dupa 2ani se gandeste f mult la acest lucru...in scvhimb de atunci nu i-a mai aparut nici macar o leziune pe corp, buze...nimic...se simte f bine, nu o doare nimic.ce credeti k ar putea fi?aveti un sfat pt ea?credeti k poate fi din cauza caldurii si a setei?
2 comentarii
0
17-08-2007, ora 00:00
C.S
Nu este medic/terapeut
C.S
Poate este doar o forma mai violenta de herpes, care poate aparea in diverse conditii, uneori la unele persoane din cauza caldurii, sau exista si alte motive..Hepesul apare la inceput sub forma unor mici basicute care apoi se unes, in timp poate deveni o rana violenta, dar se poate vindece repede si bine cu Aciclovir sau alt produc cu substanta de baza aciclovir. DAR, pt a fi mai linistita reconanda-i prietenei tale niste analize de laborator complete, care sa includa toate testele pt boli cu transmitere sexuala (hiv, sifilis, etc). Iti recomand ca analizele sa le repete la mai mailte clinici daca nu este satisfacuta de rezultate, caci...din pacate nu mai poti avea incredere in analizele facute de unele laboratoare, asa ca ar fi bine sa sa repede analizele in caz de nereguri.Multa bafta!!! si Sanatate!!
0
10-11-2007, ora 00:00
anda24
Nu este medic/terapeut
anda24
Zi-i la prietena ta sa stea linistita..la mine e o chestie de rutina.cand is obosita, iesiri in discoteci...si dealea...dimineatza mi se face pe buza inferioara asa ceva..am intrebat in stanga si in dreapta si am primit raspunsuri de genu "ai mancat fructe nespalate, sau iti era sete"si de la aia.dar nici vorba...Aici e vorba sa iti studiezi organismul pentru ca fiecare suntem diferiti si numerosii factori externi ne poate afecta diferit organismul...eu am observat asta la mine si e vorba de 2 zile pana imi trece bubitza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: