Sifilis - internare

19-03-2008
karinella
Nu este medic/terapeut
karinella
Am facut testele pt sifilis, RPR si TPHA. Prima data mi-a iesit primul negativ, al doilea pozitiv cu titrul 1:1280. Le-am repetat, dar am uitat sa specific la clinica sa fie cantitative si le-au facut calitative.Ambele pozitive. Stiu cate ceva despre aceasta boala si tocmai pt ca am citit multe pe net sunt destul de speriata. Eu n-am facut o injectie in viata mea, deci va dati seama cum suna toate astea pt mine...Intrebarile mele sunt:
1. E nevoie de internare?
2. Cum isi da un medic seama daca bacteria a tacat si alte organe, de ex in cazul neurosifilisului? Stiu ca poate fi asimptomatic..deci...
3. Am citi ca RPR-ul poate iesi uneori negativ daca e vb de un sifilis primar sau latent...E adevarat? Sau primul test unde Rpr a iesit negativ a prezentat doar o eroare tehnica?Va intreb asta pt ca am mai facut odata cu testele pt sifilis si HIV si mi-e frica sa nu fie si acela gresit..mi-a iesit negativ si asa vreau sa fie!!
off, va rog, sa-mi raspundeti, pt ca am intrat in depresie, numai la asta ma gandesc, mi-am pierdut interesul pt orice...
4 comentarii
0
19-03-2008, ora 00:00
beatricevoleste
Nu este medic/terapeut
beatricevoleste
Stai linistita, faci tratament injectabil cu Penicilina G si va fi bine, nu ti se va intampla nimic grav. Increde-te in Isus Hristos care vindeca toate bolile.
0
21-03-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Nu trebuie sa fiti internata, se vor face intradevar injectii cu Moldamin.Analiza de confirmare a sifilisului este TPHA, deci se poate intampla ca uneori VDRL-ul(RPR) sa fie negativ, dar TPHA-ul este pozitiv.
Multa sanatate.
0
25-03-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Dorin Mihalache
In cazul in care ai o analiza pentru sifilis cu titrul 1/1280 SIGUR esti bolnava ! Internarea in spital este necesara pentru o perioada de 24 de ore, timp in care se face tratament cu penicilina Gdin 6 in 6 ore in doze crescande de la 25000 u la 100 000 u pentru a evita o reactie Herzheimer, care apare in cazul in care sunt omorate brusc un numar mare de spirochete.
In ceea ce priveste pozitivarea reactiilor serologice trebuie spus ca de la momentul infectarii pana la aproximativ 5 saptamani de evolutie a bolii toate reactiile raman negative, urmand sa se pozitiveze pe rand odata ce boala evolueaza.
0
10-09-2008, ora 00:00
emanuelas
Nu este medic/terapeut
emanuelas
e mai eficient un tratament cu penicilina? 42 de bucati decat moldamine?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: