sifilis - la cat timp dupa tratarea lui pot avea un copil?

18-07-2007
cdipdf
Nu este medic/terapeut
cdipdf
la cat timp dupa diagnosticarea si tratarea sifilisului pot avea un copil ??
Multumesc
56 comentarii 12 Înainte ›
0
18-07-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca tratamentul sifilisului s-a facut corect, nu exista o perioada de interzicere a procreerii. Puteti avea copii deindata ca ati terminat tratamentul.
0
18-07-2007, ora 00:00
cdipdf
Nu este medic/terapeut
cdipdf
am facut tratament cu moldamin acum 9 luni, acum le-am repetat si mi-a iesit VDRL-ul 1/4 1/ 1/8 1/16 ceva de genul asta
sub prima cifra +si -, sub celelalte - si La limita ! asta daca am inteles eu bine !
medicul in schimb a zis ca e foarte bine dar in ceea ce priveste copilul sa mai astept cam un an !!!
va multumesc
0
19-07-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Rezultatul VDRL arata ca ATI FOST bolnava, insa in prezent mai aveti anticorpi antitreponema circulanti. Din punct de vedere a produsului de conceptie nu are nicio importanta. Puteti sa ramaneti gravida !
0
19-07-2007, ora 00:00
cdipdf
Nu este medic/terapeut
cdipdf
va multumesc mult pentru raspunsuri m-ati linistit, mai am insa o intrebare pot sa lucrez in alimentatie publica ?? si anume : mi s-a oferit ocazia sa lucrez intr-un magazin unde se produce si se vinde inghetata (este un magazin mic nu la genul industrial ).
va multumesc mult
0
20-07-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Sifilisul nu se transmite prin inghetata! Fireste ca puteti lucra oriunde. Daca exista persoane care vor sa va impiedice sa lucrati datorita rezultatului pozitiv al VDRL, puteti lua o adeverinta de la medicul care v-a tratat care sa confirme ca ati urmat corect tratamentul si in prezent nu asunteti bolnava. Succes!
0
19-11-2007, ora 00:00
pif
Nu este medic/terapeut
pif
eu fac tratament de sifilis si nu vrea nimeni sa ma angajeze desi nici macar nu simt ca as fi bolnav.E normal?
0
06-02-2008, ora 00:00
nicky85
Nu este medic/terapeut
nicky85
te rog imi spui si mie un doctor de treaba unde poti sa-ti faci analizele pt sifilis.
0
15-10-2008, ora 00:00
Diana Sena
Nu este medic/terapeut
Diana Sena
buna ziua!va rog rasundeti-mi si mie la o intrebare:dupa operatia de enometrioza care sunt sansele de a ramane insarcinata?si daca se poate face vreun tratament si daca da rezultate pt a ramane insarcinata.va multumesc!
0
18-10-2008, ora 18:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu stiu daca ati postat bine intrebarea aici, deoarece trebuie sa va raspunda un ginecolog!
0
10-03-2009, ora 12:58
catalin2301
Nu este medic/terapeut
catalin2301
buna ziua! am si eu urmatoarea problema.acum 3 ani am fost depistat cu virusul lues, am facut tratament cu moldamin timp de 6 sapt dupa care mi-a iesit VDRL negativ si TPHA pozitiv.de atunci am repetat analizele la 3, 6, 12 luni...si anual cu acelasi rezultat.numai ca, medicul care m-a tratat a plecat in strainatate, iar ultima oara am facut analizele la alt doctor care mi-a dat sa mai fac inca 4 moldamine( mentionez ca rezultatul a iesit acelasi VDRL negativ TPHA pozitiv).asta inseamna ca mai sunt inca bolnav? si inca ceva.la un an dupa tratament am o relatie stabila, exista riscul sa-i fi transmis actualei prietene virusul?mentionez ca si-a facut testul papanicolau si nu i-a gasit nimic in neregula,
0
10-03-2009, ora 18:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Sifilisul sau luesul nu este produs de un virus ci de o bacterie numita Treponema pallidum.
Ar trebui sa faci testul TPHA cu titru de anticorpi. Daca la doua controale succesive titrul de anticorpi se mentine la acelasi nivel, inseamna ca esti vindecat.
Prietena poate afla daca este bolnava facand aceleasi analize : VDRL sau TPHA.
Testul Papanicolau nu evidentiaza sifilisul !!
0
10-03-2009, ora 23:41
catalin2301
Nu este medic/terapeut
catalin2301
dar de la un an dupa tratament, exista vreun risc sa-i fi transmis ceva si prietenei mele?ma mai gandesc si ca daca i-as fi transims ei, automat bacteria se intorcea in corpul meu si se vedea la VDRl pe care inca il mai fac periodic
0
10-03-2009, ora 23:44
catalin2301
Nu este medic/terapeut
catalin2301
si inca ceva.testul TPHA cu titru de anticorpi este ( TPHA +)?
0
13-03-2009, ora 18:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu! Titrul de anticorpi se exprima printr-un raport : 1/2, 1/4, 1/8, etc.
0
26-03-2009, ora 14:44
megghi
Nu este medic/terapeut
megghi
buna ziua!
am si eu o intrebare, incerc sa explic mai pe scurt, am avut 3 sarcini oprite in evolutie, iar la ultima ginecologul mi-a facut o serie de analize printre care

V.D.R.L. negativ, T.P.H.A. 1:160, F.T.A. -abs 320, (17. 01. 2009),

dupa care am repetat analizele cu sotul meu pe data de 09.03.2009, el negativ la toate

iar eu, V.D.R.L. 1:1, T.P.H.A 1:320, F.T.A.-abs1:80,

dupa care eu mi-am amintit ca am facut analize si in 2007 cand am pierdut a 2 a sarcina cand ma uit pe analize, aveam

ag. lipoideo negativ, ag treponemico positiv, 1:640, F.T.A. abs reactiv, anti treponema (IGG totali) positiv, intre timp eu nu mi-am inselat sotul

azi am fost la un doctor de boli infectioase si mi-a dat un tratament cu penicilina pt 3 saptamani 2 fiole odata pe saptamana, iar peste 2 luni sa ma duc la control, iar pentru o noua sarcina mi-a zis sa astept vreo 3-4 luni

eu ma intreb are vreo legatura pierderile de sarcina cu toate astea

multumesc!
0
27-03-2009, ora 21:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este posibil sa aiba legatura.
0
01-04-2009, ora 15:19
despinis
Nu este medic/terapeut
despinis
Buna ziua
Ptr linistea mea sufleteasca am si eu rugamintea de a-mi raspunde la o intrebare:
in anul 2005 am dat nastere unui baietel, iar in urma analizelor a rezultat TPHA pozitiv, VDRL negativ si Proteina C reactiva foarte mare nu mai stiu exact ce valoare. La sfatul medicului neonatolog am ramas in maternitate pentru a face zece zile tratament la bebe cu gentamicina si penicilina, in urma tratamentului TPHA s-a negativat si valoarea Proteinei C reactiva a ajuns la valoare normala, am repetata dupa 3 luni testul VDRL si TPHAsi au iesit negative, (in luna a patra de sarcina am facut tratament injectabil cu retarpen, deoarece aveam VDRL si TPHA pozitiv), intrebarea mea este: baietelul meu a fost infectat in timpul sarcinii si s-a vindecat in urma tratamentului? Pot sta linistita sau sa ii mai repet cand si cand analizele?
Si inca o intrebare, nu vreau sa par penibila, dar la ce medici am fost se uita atat de ciudat si se susotesc cand aud ca am avut o asa boala de parca as fii omorat pe cineva, dar acum ca v-am descoperit pe dvs va pun aceasta intrebare: baietelul meu este foarte agitat si nervos poate sa ii fi afectat aceasta boala psihicul sau are o personalitate foarte puternica el?
Va multumesc din tot sufletul daca mi-ati raspunde la intrebarile mele!
Va doresc tuturor sanatate maxima si sa aveti grija de vietile voastre!
0
05-04-2009, ora 21:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este recomandabil sa mai repetati la 6 luni analizele.
Pentru agitatia si nervozitatea baiatului apelati la sfaturile unui psihiatru si ale unui psiholog.
0
05-04-2009, ora 21:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este recomandabil sa mai repetati la 6 luni analizele.
Pentru agitatia si nervozitatea baiatului apelati la sfaturile unui psihiatru si ale unui psiholog.
0
27-10-2009, ora 15:05
miyhay
Nu este medic/terapeut
miyhay
buna ziua am si eu o intreabre, am avut contact sexual cu persoana bolanava de sifilis, cam la 10 zile de la respectivul contact sexual mi-am facut analizele au iesit negative si vdrl si tpha inseamna ca am scapat si nu am luat si eu sau mai trebuiesc repetate analizele, mentionez ca dupa vreo 4, 5 zile de al contactul sexual mi-a aprut o afta in gura mai exact pe interiorul buzei, dar problema cu aftele o am mai de mult imi tot apar din cand in cand si sunt si destul de dureroase, ce sfat imi dati, va multumesc anticipat
0
31-10-2009, ora 12:54
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca persoana cu care ati avut contact sexual este bolnava se sifilis confirmat, obligatoriu trebuia sa faceti macar 2 injectii de Moldamin a cate 1200000 u, un flacon intr-o fesa si un flacon in cealalta fesa.
Testele serologice se pozitiveaza de obicei dupa 5 saptamani de la contactul infectant.
0
31-10-2009, ora 18:32
miyhay
Nu este medic/terapeut
miyhay
Deci ar trebui sa fac aceste doua injectii?ce altceva mai trebuie sa fac?
0
02-11-2009, ora 17:36
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Un consult dermato-venerologic.
0
03-11-2009, ora 10:54
miyhay
Nu este medic/terapeut
miyhay
Imi puteti recomanda un cabinet in Bucuresti, va multumesc.
0
04-11-2009, ora 18:12
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Endocenter- 0213267661 sau Dermestet - 0722765340, doamna dr Rozalia Olsavszky.
0
06-11-2009, ora 15:12
miyhay
Nu este medic/terapeut
miyhay
Ok multumesc mult
0
11-11-2009, ora 14:55
euea
Nu este medic/terapeut
euea
Buna ziua,
o intrebare am si eu: daca am avut acum 20 de ani sifilis si l-am tratat, adica sunt ok acum, imi dauneaza cu ceva la conceptia unui copil? Adica pot face copii, spermatozoizi sunt ok? Mi-a afectat ceva aceasta boala? Exista, in procente, sanse sa nu pot avea copii cu sotia mea?

Multumesc si multa sanatate tuturor

P.S. MERGETI LA MEDIC SI TRATATI-VA !!!
0
16-11-2009, ora 17:29
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca tratamentul a fost corect si analizele in prezent sunt bune, nu sunt probleme!
0
11-12-2009, ora 23:58
melisa28
Nu este medic/terapeut
melisa28
Buna ziua, acum 4 ani am depistat ca avem sifilis si eu si prietenul meu. Am facut tratament ce dura 3 luni de zile, cate un moldamin la 3 zile, acest tratament l-am tot repetat in toti acesti ani, pt ca eu nu reuseam sa ma negativez, prietenul meu insa s-a negativat repede. La inceputul veri idupa ultimul tratament mi se negativase in sfarsit si mie dar spre sfarsitul verii cand mi-a facut o alta analiza de sange mi-a aparut iara pozitiv. VDRL -
1
12-12-2009, ora 00:07
melisa28
Nu este medic/terapeut
melisa28
Buna ziua, acum 4 ani am depistat ca avem sifilis si eu si prietenul meu. Am facut tratament ce dura 3 luni de zile, cate un moldamin la 3 zile, acest tratament l-am tot repetat in toti acesti ani, pt ca eu nu reuseam sa ma negativez, prietenul meu insa s-a negativat repede. La inceputul verii dupa ultimul tratament mi se negativase in sfarsit si mie dar spre sfarsitul verii cand mi-a facut o alta analiza de sange mi-a aparut iara pozitiv. VDRL -pozitiv, TPHA -pozitiv, FTA Abs=200 cu interval de referinta : mai mic de 50, iar la sfarsit la comentarii mi s-a scris urmatoarele: pentru syphilis, anticorpii sunt de tip rezidual dupa o infectie treponemica, rezultatul trebuie interpretat in acord cu antecedentele si contextul clinic al pacientei. intrebarea mea este daca sunt vindecata sau nu, mentionez ca am de gand sa incerc sa raman insarcinata si nu stiu daca este bine sau nu pentru bebe, multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns
56 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Accesoriu smartphone diagnostichează infecţia HIV și sifilisul în 15 minute
  • Un nou studiu relevă beneficiile testării acasă pentru sifilis
  •