sifilis - la cat timp dupa tratarea lui pot avea un copil?

56 comentarii 1 2
0
12-12-2009, ora 09:38
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Sunteti vindecata!
Bebe nu va pati nimic!
0
19-01-2010, ora 16:30
wilderwan25
Nu este medic/terapeut
wilderwan25
buna ziua...acum 8 luni am fost depistat ca am sifilis, am urmat primul tratament.dar nu am mai fost la control dupa ce am terminat tratamentul...cand trebuie sa mai fac?sau este grav daca nu am fost pana acum?sunt foarte speriat.
0
23-01-2010, ora 19:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la control!
Mai bine mai tarziu...
0
03-02-2010, ora 12:46
cristiclj
Nu este medic/terapeut
cristiclj
buna as avea si eu o intrebare dac sifilisul nu este tratat ce poti pati dupa cat timp se poate trata
0
07-02-2010, ora 16:38
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca sifilisul nu este tratat, se poate ajunge la insuficienta cardiaca, insuficienta renala, pareze, paralizii, dementa si.moarte!
Vedeti ce a patit Eminescu !
0
20-02-2010, ora 15:36
cristiclj
Nu este medic/terapeut
cristiclj
miam facut un test hiv sifilis si mia iesit negativ nu am, se poate sa ai hiv sida ? sal fac si pe cel hiv sida ca am niste bubite in gura nedureroase
0
28-02-2010, ora 18:31
marius.b
Nu este medic/terapeut
marius.b
buna ziua. In 2008 am facut tratamet pentru treponema plidum (cate 2400000 Ui moldamin la 7 zile), iar acum anul acesta. mi-a iesit la control vdrl 3***si tpha 3***, e normal, se poate sa nu ma fi vindecat?, am mai facut si dupa 6 luni de la primul tratament o cura de moldamin exact ca prima.va rog sa ma ajutati sa inteleg.Multumesc
0
28-02-2010, ora 18:40
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru cristiclj:
Nu exista test "hiv sifilis" si test "hiv sida" !!!
HIV este prescurtarea de la Human Immunodeficiency Virus, adica virusul ce produce sindromul de imunodeficienta dobandita (SIDA sau AIDS).
Sifilisul este produs de o spirocheta, adica de o bacterie.
Testele serologice se fac fie pentru sifilis, fie pentru HIV.
0
28-02-2010, ora 18:46
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru mariusb:
Testele VDRL si TPHA depisteaza anticorpii fata de treponema pallidum din serul pacientului.
Faptul ca testele sunt pozitive arata ca ati avut boala.
De regula, pentru urmarirea unui pacient se fac dozari cantitative ale anticorpilor fata de treponema. Daca valorile acestora raman constante sau sunt in scadere la 3 sau 6 luni, inseamna ca pacientul este vindecat.
Daca sunt in crestere, atunci pacientul trebuie tratat.
Mai informati-va chiar de pe acest topic despre testele pentru sifilis!
0
28-02-2010, ora 18:52
marius.b
Nu este medic/terapeut
marius.b
va multumesc frumos dar mai am o intrebare daca puteti sa ma ajutati?.La primele 3 controale dupa primul tratament valorile vdrl si tpha au scazut, iar acum la al patrulea control acestea au crescut, am tot intrebat pe medic, dar nu am reusit sa inteleg, mai am virusul respectiv, mai pot sa-l transmit, si daca e normal ca sa creasca aceste valori dupa aproape 2 ani, Va multumesc.
0
01-03-2010, ora 09:56
cristiclj
Nu este medic/terapeut
cristiclj
miam facut analize sa vad dac am sifilis si nu am, pot sa am sida? dac sifilis nu am ??
0
05-03-2010, ora 14:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru mariusb:
De la cat la cat au crescut?
0
05-03-2010, ora 14:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru cristidj:
Pentru SIDA exista testul HIV. Pe acela trebuie sa-l faceti!
0
05-03-2010, ora 16:57
marius.b
Nu este medic/terapeut
marius.b
in 2008 am inceput tratamentul si valorile erau in scădere la fiecare control.Dar acum, la ultimul control doctorul mi-a spus ca valorile Vdrl si tpha sunt din nou ridicate (vdrl ***si tpha ***)aproape ca si atunci cand am inceput tratamentul.Doctorul meu mi-a spus ca din cauza scaderii imunitatii se poate sa-mi fi crescut aceste valori.Va rog sa ma lamuriti si cu intrebarea de mai sus. Va multumesc anticipat.
0
07-03-2010, ora 11:33
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu ati facut testul cantitativ!
Valorile VDRL si TPHA se exprima cantitativ in rapoarte : 1/2, 1/4, 1/8, etc, nu prin numar de "+"!
Cereti sa vi se faca testele cantitative si comparati rezultatele dupa 3 luni.
0
04-08-2010, ora 20:55
sebyta79
Nu este medic/terapeut
sebyta79
buna seara, sunt sebastian am avut sifilis acum 2 ani, am urmat un tratament acum nu mai am nimic am o relatie cu o fata, , casatorit, , si daca ma puteti ajuta la o intrebare. sincer deatunci nu am mai facut nici-un control vrem sa avem si noi un copil dar nu merge, am facut controale si eu si ia. eu am facut spermograma si am rezultatul acesta ma puteti ajuta cu un raspuns?? aspect opalescent, - concentratie nr. elemente 25.000.000/ - 40.000.000-250.000.000, - leucocite 15%, - observati, frecvente epitelii, - frecvente epitelii, - frecvente celule, - germinale, - ph 7, 2 - 7, 2-7.8, - timp lichefiare 30 - 10- 30 , - volum 2, 8cc ml, 2-5, 5, - mobilitate70% 40- 100. in dreptul la nr. elemente, am o bara meagra peste scris. va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns ce se intimpla sau ce inseamna astae va multumesc
0
15-08-2010, ora 17:13
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
S-ar parea ca din punctul dvs de vedere lucrurile stau bine.
0
01-12-2012, ora 09:19
marius.b
Nu este medic/terapeut
marius.b
buna ziua
daca la penultima analiza mi-a iesit VDRL + si TPHA 1/2, iar la ultima VDRL + si TPHA 1/4, cu mentiunea ca din 2008 tot fac analize si iau moldamin, iar intre cele doua analize descrise anterior am facut o cura de moldamin(3x2400000 UI), credeti ca mai sunt bolnav. Va rog sa-mi explicati.
Va multumesc anticipat.
0
13-09-2014, ora 14:32
vitali1992
Nu este medic/terapeut
vitali1992
Buna zioa am o intrebare mie mio depistat sifilis si lam tratat
Si acum vreu sa plec la munca in europa
Legat cu carnea si acolo trebu sa trec comisea medicala poate sa fie vrio problema
Va multumesc
0
29-07-2015, ora 13:12
oleseacucer
Nu este medic/terapeut
oleseacucer
buna ziua.spunetimi va rog in timpul sarcinii copilul se poate infecta cumva de la mama de sifilis?
0
29-07-2015, ora 16:37
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Daca mama are sifilis, DA.
0
01-08-2015, ora 16:01
oleseacucer
Nu este medic/terapeut
oleseacucer
dar daca e tratat la mama sifilisul, tot poate fi copilul bolnav?
0
04-08-2015, ora 16:13
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Daca sifilisul la mama e tratat, inseamna ca mama nu mai are sifilis.
In practica depinde de stadiul sifilisului la mama si cat timp si in ce moment al sarcinii a fost expus fatul. Teoretic atunci cand se trateaza mama se trateaza si fatul, dar medicina nu e matematica si pot exista multe cazuri neclare.
De aceea, in functie de situatie - adica ce tratament a facut mama, cum au evoluat titrurile anticorpilor, cum arata copilul si placenta la nastere si alte considerente particulare cazului, nou nascutii mamelor care au avut sifilis in antecedente sunt evaluati si testati dupa nastere si apoi repetat la intervale de 3 luni pana cand titrul anticopilor scade. Uneori copilul trebuie tratat si el.
Va recomand sa va alegeti un dermatolog si un pediatru stabili care sa va cunoasca bine cazul si sa urmareasca bebele.
De obicei nu sunt probleme si doar stresul e mai mare, dar nici nu este ceva de neglijat, pentru ca boala este tratabila si trebuie recunoscuta cat mai prompt.
0
11-10-2017, ora 14:14
N*S
Nu este medic/terapeut
N*S
Buna ziua. Am si eu o intrebare. Sotul meu cu un an si 8 luni in urma a depistat ca are sifilis. A urmat citeva tratamente..dar pina in prezent rezultatele sunt pozitive. Eu la rindul meu am facut analize. Repetindule de vreo 3 ori in aceasta perioada. Insa mie rezultatele miau esit negative, medicul a explicat acest fapt ca boala la sotul meu nu mai este in perioada de contaminare. Totusi pentru ca am fost in contact am primit si eu niste injectii. Dupa un an de zile de la depistare... am renuntat de a ne proteja(din momentul cind am depistat boala ne-am protejat utilizind prezervative ) cu acordul medicului. Am vrea sa concepem un copil. Nu stim sigur daca se poate... daca rezultatele analizelor arata ca el nu sa tratat. Desi eu sunt sanatoasa... nu am nimic. Ati putea va rog sa ne clarificati in aceasta problema. Si o ultima intrebare cu 6 luni in urma sotul a urmat tratament si dupa o perioada a dat iar analize..medicul ia spus ca se vad imbunatatiri..iar la inceputul lunii octombrie a dat iar analize...iar medicul a spus ca analizele s-au inrautati in comparatie cu analizele care au fost date cu jumatate de an in urma. Este posibil asa ceva? Di ce ar trebui da facem mai departe?

Multumesc anticipat
0
30-11-2017, ora 10:58
Mihaela bruneta
Nu este medic/terapeut
Mihaela bruneta
Buna ziua.In 2005 am fost diagnosticata cu sifilis latent pe care l-am tratat, insa in toti acesti ani mi-a recidivat de 3 ori fara a fi recontaminata.Tratamentul a fost efectuat de fiecare data complet (fiind evidentiata de medicul dermatolog).Acum sunt insarcinata in luna a 6 a si am temerea de a nu-mi recidiva.Intrebarea mea este daca boala imi va recidiva in ultimele 2 luni de sarcina, copilul va fi infectat? Si daca as putea urma un tratament preventiv si in ce anume ar consta?Mentionez ca medicul care imi urmareste sarcina nu doreste sa fac un tratament preventiv, si daca inevitabilul se intampla?Multumeac!
0
16-04-2018, ora 17:10
Mirabella1
Nu este medic/terapeut
Mirabella1
Buna ziua am aflat ca am sifilis de la prietenul meu ambii avem
Am primit tratament acum o luna și ceva am fost iarăși și am dat analize la mine a scăzut au rămas tph 2 +
La el 4+
După ce am primit tratamentul acum am rămas însărcinată
As dori sa aflu ce e de făcut cel mai bine îmi fac griji pentru copil ??? La ce sa ma aștept
Adaugă un comentariu / răspuns
56 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Accesoriu smartphone diagnostichează infecţia HIV și sifilisul în 15 minute
  • Un nou studiu relevă beneficiile testării acasă pentru sifilis
  •