sifilis - simptome

07-02-2007
eladinu
Nu este medic/terapeut
eladinu
buna ziua,
As dori sa stiu daca cineva poate sa fie pozitiv sifilis daca in prealabil nu a avut nici un simptom specific acestei boli: leziunea in zona de contact (nici ea nici el), silfilidele care apar in a 2-a faza de pe piept, picioare, palme, talpi. aceste simptome sunt obligatorii in cazul acestei boli sau se poate sa nu apara deloc. vreau sa spun ca sunt cu prietenul meu de 6 ani si nu am avut nici un simptom specific, nici eu si nici el. Multumesc
6 comentarii
0
07-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Depinde ce reactie pentru sifilis este pozitiva. De regula se face o reactie nespecifica, de screening, adica de depistare a pacientilor bolnavi cu ocazia diverselor evenimente : angajare, casatorie, etc., sau o reactie specifica, care sa confirme sau sa infirme ceea ce s-a depistat la screening.
Cine a fost depistat pozitiv, dvs. sau partenerul, si ce tip de reactie a facut?
0
07-02-2007, ora 00:00
eladinu
Nu este medic/terapeut
eladinu
Multumesc ptr. promptitudine. Nici unul dintre noi nu am fost depistati pozitiv. Ideea e ca ultima data cand am facut acest test a fost in 1999 ptr. admiterea la facultate, acum ma asteapta un test ptr. angajare si mi-era cam groaza de el (oarecum ipohondra). Am auzit de oameni care si l-au facut si au iesit pozitivi. Se poate sa am sifilis fara sa avem nici unul dintre noi nici un simptom? sunt acelea obligatorii in sifilis? Multumesc
0
10-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu, simptomele nu sunt obligatorii, boala putand trece neobservata! De aceea au fost introduse testele de screening!
0
15-04-2009, ora 10:58
shiny_butterfly88
Nu este medic/terapeut
shiny_butterfly88
buna ziua! am descoperit ca am sifilis si am inceput de urgenta tratamentul.Am o relatie de aprox. 6 luni de zile in care amm avut doar 2 contacte sexuale protejate ambele.Iubitul meu nu a avut nici un simptom specific sifilisului.Va rog mult sa-mi spuneti ce sanse sunt ca iubitul meu sa aiba si el aceasta boala.Va multumesc anticipat!
0
19-04-2009, ora 19:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca au fost si contacte sexuale orale, are toate sansele!
0
21-04-2009, ora 17:40
shiny_butterfly88
Nu este medic/terapeut
shiny_butterfly88
Nu au fost si contacte sexuale orale.Multumesc pt raspuns.O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: