Sigur glaucom?????

27-11-2011
armina
Nu este medic/terapeut
armina
in urma cu 3 luni am mers la oftalmologie ptr control dioptrii, vroiam sa-mi schimb ochelarii, se cam matuisera lentilele. La control am descoperit insa ca am tensiunea oculara mare 29.Am revenit dupa 6 saptamani si tensiunea era OD -27; OS 28.
Am facut ; pahimetrie- rezultat - ambii ochi cornee groasa;OD-579 ; OS 575.
camp vizual cv cu scaderea generaliz. a sensib. retiniene.OD - MD 4.79dB
PSD 1.20dB
OS MD -7.53dB

PSD-1.31dB
HRT -aspect normal se evedentiaza asimetria(OS are o dioptrie in plus), aspect OD, OS normal, macula fara modificari.Urmeaza pe 14 decembrie sa mai fac gonioscopie- tratament tanacan si cosopt.Dupa prima doza am simtit o stare de greata f. puternica si fatigabilitate dar problema care ma ingrijoreaza este bradicardia- la ora cand scriu acest mesaj am 52 batai/min.Iau tratament ptr HTA de peste 20 de ani printre care si betablocant, concor de 5 dimineata si seara.Ochelari port de la varsta de 4 ani (hipermetropie declansata, dupa cum i s-a explicat atunci mamei de tuse convulsiva) Dna doctor nu s-a pronuntat ca ar fi glaucom.Pot fi scimbate picaturile cosopt cu altele fara sa potenteze sau interfereze cu tratamentul meu de HTA/.Calculatorul influenteaza tensiunea oculara?Ce alte analize mai pot face care sa ajute la confirmarea sau nu a diag. de glaucom?
Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.