Silicoane

27-03-2016
AntoniaManole
Nu este medic/terapeut
AntoniaManole
Buna ziua, as avea 2 intrebari. Silicoanele se simt incomode? Sau dupa o perioada ma pot obisnui cu ele si nici nu le mai simt? Si a doua intrebare, as putea face sport cum faceam inainte? Doar la exercitii fizice la refer
3 comentarii
0
30-03-2016, ora 16:19
Dr. Adrian Rebosapca
Identitate neconfirmată
Dr. Adrian Rebosapca
Bună ziua,

Cu privire la prima întrebare, în timp, corpul dumneavoastră se va obişnui cu implantele mamare şi le accepta ca atare, fără să vă creeze un disconfort.

Referitor la activităţile sportive, acestea trebuie să se reia treptat, pentru a nu forţa corpul şi pentru a-i oferi timp de vindecare. În primele 2-3 săptămâni trebuie să evitaţi efortul de orice fel (chiar şi cel zilnic, din jurul casei, trebuie făcut cu multă atenţie). După 3 luni de la operaţie, după ce implantul s-a fixat, iar ţesuturile s-au refăcut, puteţi reveni la activităţile sportive, dar sub îndrumarea medicului dumneavoastră. Anumite exercitiţii fizice realizate neatent sau în exces pot suprasolicita muşchiul pectoral şi provoca deplasarea implantului.

Pentru alte întrebări, vă stau la dispoziţie.

O zi bună,
Dr. Adrian Reboşapcă
0
27-04-2016, ora 07:56
Andylimone
Nu este medic/terapeut
Andylimone
Bună ziua.
Întrebare căruia încă nu i-am găsit răspunsul concret în urma atâtor sute de comentarii citite este aia DACĂ SE ROTESC SILICOANELE?
fiind rotunde nu ar fi o problema dar la cele anatomice cred ca da.
Deși logic nu ar avea spațiu, buzunarul fiind făcut exact cat mărimea implantului.
Dacă buzunarul nu este mai mare și noțiunea de coborâre a implantului nu e corecta.el se lasă sau se desunfla așezându-se mai jos ajungând la aspectul natural dar NU COBOARĂ...????
0
12-08-2019, ora 23:50
Misha Mihaela
Nu este medic/terapeut
Misha Mihaela
Buna seara!
Eu lucrez intr-un salon de kineto, mai exact fac masaje anticelulitice, deci forțez brațele maximal, , ,
Mi-as dori sa fac operația de implant mamar, dar nu știu cât timp necesita recuperarea pana la a reveni la munca...
Precizez ca practic și sport, la vârsta de 40 ani, particip
in competiții de amatori...
Cât timp îmi va trebui pana sa redevin cea care sunt acum?
Multumesc pentru răspunsuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nouă decese legate de o formă de cancer asociată cu implanturile mamare
  • Cum afectează suprafețele implanturilor mamare din silicon sistemul imunitar?
  • Riscurile implanturilor mamare
  •