Simptom ciudat

12-02-2018
Florian1500
Nu este medic/terapeut
Florian1500
Intr-o zii cand o ajutam pe doamna diriginta sa sorteze niste documente despre bac mi-a vent in timpul pauzei in minte un gand nelinstitor care suna asa::fara sa fiu constient am loat in mana o foaie/document si dupaceea am mers cu acesta foaie document in mana fara sa fiu constient de aceste lucru apoi am scapat acesta foaie document in afara clasei fara sa fiu constient de aceste lucru!Timp de 6 luni de zile in fiecare ora timp de 60 de minute imi priveam obsesiv mainile/palmele fara sa ma pot opri din aceste lucru, mi-au atras atentia profesori/colegi dar efectiv nu reuseam sa ma opresc, cand Intram in sala de clasa imi strangeam tare pumnii si imi crestea pulsul si deveneam agitat daca vedeam doc sau dosare!
Cateodata refaceam traseul de la sala de clasa si pana in afara scolii ca sa ma linistesc!
Eu imi repetam ca sunt puscariabil si imi ziceam ca s-ar putea sa fiu arestat pentru furt de documente scolare!
Si in prezent ma confrunt cu ganduri ca as putea realiza lucruri de care sa nu fiu constient!
Medical psihiatru mi-a recomandat escitalopram dar fara efect.
Nu inteleg de ce pe mine ma nelinistesc astfel de lucruri si alti oameni nu isi pun niciodata astfel de probleme!
10 comentarii
1
12-02-2018, ora 16:05
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua

Cred ca incidentul cu documentele a scos la iveala lucruri care se aflau acolo mai demult. Recomand sa mergi la o evaluare psihologica la un psiholog clinician cu experienta pentru a vedea ce se intampla.
Este esential sa afli ce se intampla, doar asa se poate gasi si solutia potrivita. Doar un medicament nu va rezolva mare lucru. Combinatia dintre psihoterapie si medicatie (daca este cazul) este cea mai buna.
0
12-02-2018, ora 17:03
Florian1500
Nu este medic/terapeut
Florian1500
Am sa Incerc acesta varianta pentru ca am ajuns la capatul puterilor!
Efectiv nu reuseasc nici sa citesc o carte sau ceva pentru ca raman bloat de obsesia de a recitii la nesfarsit primele cuvinte si efectiv imi este greu sa trec la o alta propozitie sau la un alt paragraf.
Cand vreau sa verific ceva efectiv stau zeci de minute si nu reuseasc sa ma opresc din examinat cu provirea.
Cu cat examinez mai mult cu atat incep sa ma simt mai nesigur si incerc efectiv sa memorez fiecare detaliu!
As vreau sa va pun cateva intrebarii:



Eu sunt din resita si as vrea sa stiu unde pot gasii un astfel de psiholog clinician sau unde ar trebuii sa caut mai exact?
Eu am renuntat la tratament psihiatric de 2 zile pentru ca sunt 100/100 singur ca imi accentueaza aceste probleme mentionate!



:
1
12-02-2018, ora 17:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la psihiatru sa va schimbe tratamentul si faceti in paralel psihoterapie.
Nu intrerupeti tratamentul brusc!
0
12-02-2018, ora 18:57
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Tratamentul psihiatric nu iti accentueaza simptomele. Tulburarea o ai de multa vreme, asa cum a spus si colegul meu, dar nu ai fost la timp la psihiatru. Combina psihiatria cu psihoterapia si vei avea rezultate bune. Nu esti singurul cu astfel de probleme si ele sunt rezolvabile, dar trebuie sa fii perseverent si sa iei tratamentul asa cum ti-a fost recomandat de medic. Daca sub tratament ai anumite stari pe care inainte nu le aveai, poti discuta cu dr-ul
0
12-02-2018, ora 21:20
Florian1500
Nu este medic/terapeut
Florian1500
Draga Clara!
Te respect pentru munca depusa pentru a incuraja tratamentele psihiatrice(sunt ironic).
Efectiv m-am hotarat sa imi reduc singur doza de tratament dupa o schema pe care am s-o inventez mai tarziu.deocamdata prefer sa nu i-au deloc.glumesc...sunt constient de pricole dar punandu-le in balanta cred ca pericolul mai mare ar fiu sa imi traiesc toate existenta mizerabila luand aceste
droguri sintetizate in laborator!
3
12-02-2018, ora 21:46
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Va recomand sa mergeti la un spital de psihiatrie sau o policlinica. In general in aceste locuri se gasesc psihologi clinicieni care au si experienta. Este esentiala o evaluare corecta si responsabila, dupa cum spuneam. Doar asa se poate recomanda si abordarea potrivita.
1
12-02-2018, ora 22:26
Psiholog Iosif Szenasi
Psihologie
Psiholog Iosif Szenasi
Draga Daniel, eu unul nu sunt deloc fan medicamente de niciun fel, cu atat mai putin psihiatrice. Cu toate astea, adesea ma vad nevoit sa recomand o vizita la psihiatrie si tratamentul medicamentos. La fel iti recomand si tie si la fel as recomanda si oricui drag mie, daca ar fi intr-o situatie similara.

Du-te la un cabinet de psihiatrie, la spital sau in privat, sa iti faca un consult de specialitate. Daca iti prescrie medicatie, ia-o si dupa ce lucrurile se mai aseaza putin mergi si la psihoterapie. Medicatia impreuna cu psihoterapie da cele mai bune roade pe termen lung.

Sa stii ca lucrurile se pot imbunatatii, totul e sa asculti si sa faci ce ti se spune pe acest forum. Sunt oameni cu experienta aici, care chiar stiu ce spun!

Iti doresc multa sanatate!
0
12-02-2018, ora 23:53
Florian1500
Nu este medic/terapeut
Florian1500
Va multumesc pentru incurajari!
0
13-02-2018, ora 11:41
Florian1500
Nu este medic/terapeut
Florian1500
Simt ca efectiv am loat-o pe un drum gresit dar in acelasi timp simt o manie care ma impinge sa continui pe aceste
Tratament am decis sa il reduc la 5 mg in loc de 10 pe zii si am o stare generala alternata.
Nu stiu daca aceasta stare alterata este produsul supradozelor sau rezultatul reducerii bruste a tratamentului.
In ultimul timp simt ca devin din ce in ce mai violent si imi este teama sa nu se intampla ceva rau!
Peste cateva zile vine mama mea din Austria dar nu stiu daca aceasta lucru va avea un efect bun.
Cel mai probabil o sa fiu mai bine supravegheat.
Ma afecteaza fapatul ca tatal me este pensionar si ii este lene sa mai faca ceva!
Efectiv simt uneori ca as vreau sa il omor in bataie!!
2
13-02-2018, ora 14:25
Psiholog Iosif Szenasi
Psihologie
Psiholog Iosif Szenasi
Daniel, in acest moment mergi la vreun psihoterapeut? Eu iti recomand sa iti gasesti un psihoterapeut cu competente in sfera clinica. Ar putea fi suportul de care ai nevoie in asemenea momente. Este important sa ai pe cineva competent aproape atunci cand treci prin momente de acest gen.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul