Simptome ciudate

09-07-2014
elenabeatrice
Nu este medic/terapeut
elenabeatrice
Buna seara, iau anticonceptionale yasmin de 4 ani, problema este ca de 2 sau 3 luni au inceput sa ma doara sanii, mai mult spre axila, sunt sensibili si tensionati. Problema aceasta apare doar pe perioada cat iau cele 21 de pastilute, cand fac pauza pentru aparitia menstruatiei, nu mai am nicio durere. Medicul mi-a recomandat in continuare yasmin... De asemenea cateodata mai apare cate o durere mica si intepatoare in stanga spre ovare. M-am gandit sa nu cumva sa fie o sarcina, dar tinand cont ca nu omit nicio pastila, le iau la ore fixe, nu am vomat, nu prea ar avea cum cred... Acum o saptamana am observat si un lichid albicios si lipicios din sani... acum nu a mai aparut. ce poate fi ? ce as putea face si cum sa rezolv aceasta problema. Va multumesc mult
8 comentarii
0
09-07-2014, ora 22:41
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna elenabeatrice, in general anticonceptionalele au eficienta foarte ridicata, aproape de 100%, deci sansa sa ramai insarcinata daca le administrezi corect este infima.

Referitor la tensiunea din sani, estrogenul din anticonceptionale determina retinerea apei, iar o usoara tensiune nu este neaparat ceva de ingrijorat. Iti examinezi sanii regulat pentru a identifica posibile formatiuni?

Referitor la secretie, ar fi indicata dozarea prolactinei din sange. Alte semne pe sani sunt (de exemplu roseata, iritare etc)?

Profilul hormonal se schimba pe parcursul vietii, iar un anticonceptional care ti-a fost potrivit pentru cativa ani poate sa inceapa sa iti genereze simptome nedorite. Dupa 4 ani poate nu ar strica o pauza de cateva luni.
0
09-07-2014, ora 22:48
elenabeatrice
Nu este medic/terapeut
elenabeatrice
Multumesc de raspuns domnule doctor Craciunas ! Roseata sau iritare nu am ( pana acum cel putin ) singurele simptome sunt cele specificate mai sus, si niste modificari ale sangerarii menstruale ( cateodata mai abundenta si ingrosata fata de cum aveam pana acum 3 - 4 luni ). Referitor la protectia contraceptivelor stiam si eu ca eficienta lor este crescuta daca sunt administrate corect, si am facut si 2 teste si au iesit negative. Deasemenea formatiuni cum ati spus, eu nu am simtit la palparea sanilor, insa cred ca imi va trebui un consult de specialitate pentru a depista sau a ma lamuri care este problema pana la urma, nu? Inca o data, va multumesc !
0
11-07-2014, ora 14:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Statistic, o femeie care foloseste pilula contraceptiva 2-3 ani, are intre 2 si 10 avorturi hormonale.

Tu iei o pilula, are loc fecundarea, care duce desigur la acea sarcina nedorita. Copilul ajunge la nivelul uterului unde este avortat in termen de 7-14 zile.

Copilul avortat este atat de mic incat nu se vede, nimeni nu isi da seama ca are loc un avort, doar atata isi poate da seama o femeie, ca are un ciclu menstrual mai abundent, dar este de fapt un copil avortat.

Pilula nu este doar contraceptiva, ci este si abortiva. Pilula duce la avort.

Nu numai faptul ca pilula in sine este deosebit de nociva pentru organism si cu urmari pe termen lung - ci avorturile pe care ea le produce atrag mania lui Dumnezeu.

Inainte sa mai folositi pilula, ganditi-va si la consecintele pe termen lung la care va veti supune familia: saracie, certuri in familie, divort, boli grave ale urmatorilor copii nascuti, imbolnaviri ale parintilor sau partenerului, boli pentru femeia care ia anticonceptionalele, mari pierderi financiare.

Cercetarile prezentate la a treia conferinta europeana a cancerului de san au aratat ca riscul acestei maladii era cu 26% mai mare la utilizatoarele de contraceptive, in comparatie cu cele care nu utilizau pilulele. In acelasi timp, femeile care luau pilule de mai mult timp aveau un risc de pana la 56% de a dezvolta aceasta boala. Riscul cel mai mare la cancer de san il aveau cele care utilizau pilulele din adolescenta.

Despre anticonceptionale
-*

(*modificat de admin)
0
11-07-2014, ora 16:35
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
clara_p, interesante cifre, ai cumva si niste referinte de incredere referitor la cele 2-10 avorturi si la procentele pentru cancer la san?
0
11-07-2014, ora 18:07
elenabeatrice
Nu este medic/terapeut
elenabeatrice
clara_p, la orice subiect de genul anticonceptionale si avorturi, tu trebuie sa te bagi in seama cu comentarii care sunt pe langa subiect. Daca as avea nevoie de sfaturile tale te-as cauta si ti-as da un mesaj privat, dar nu te mai amesteca tu care nu ai nicio specializare pe tema asta si vorbesti doar din ce vezi pe youtube, nici eu nu ma bag juridic ( fiind studenta la drept ) sa-ti explic legi si contraventii. Fiecare traieste cum vrea. Nici eu nu iti comentez unde iti postezi ofurile si problemele de natura psihiatrica, la fel te-as putea trimite la Obregia.asa ca te rog, scuteste-ma de bisericisme si "avorturi hormonale "
0
11-07-2014, ora 18:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Dr. Laurentiu Craciunas - Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK

Simplu fapt ca se produc avorturi, indiferent la numar (asta nu se poate contoriza), va produce consecinte deosebit de grave, mai tarziu, in viata doamnei care ia anticonceptionalele, a copiilor si a familiei ei. Consecinte legate de imbolnaviri ulterioare, nu neaparat imediate, legate de saracie, certuri in familie, alcoolism, etc. Ori cititi despre cazurile care au fost la parintele Arsenie Boca, ori faceti dv. in mod direct un sondaj de opinie printre pacientele proprii.

Desi nu am facut avorturi, de nici un tip, m-a framantat si am studiat de peste 20 de ani aceasta problematica, deoarece 3 membri ai familiei mele de 4 persoane s-au imbolnavit de o boala de handicap si se lupta cu saracia si cu probleme total nejustificate legate de finante.

Nu pot sa va mentionez decat ca atat din partea tatalui, cat si din partea mamei am avut cate un medic ginecolog care a facut avorturi.

Unul a murit la 52 de ani... salvand un copil de la inec, iar sotului celeilalte s-a imbolnavit subit de cancer la 40 si nu au avut copii.

Prima fiica a primului a inceput sa se confrunte ulterior cu grave probleme legate de saracie si sotul i s-a imbolnavit. Parintii s-au despartit.
A doua fiica a trebuit sa fie abandonata de mama la varsta de 14 ani si traieste si ea suferinta ei, pentru ca e crescuta de straini.

Pe moment, avortul precoce sau cel care se face in cabinetele de specialitate, pare o solutie.

Insa pe termen lung, e JALE.

Femeile nu sunt informate de aceste aspecte in momentul in care inghit pastila sau isi pun steriletul, din nefericire. Concentrati-va pe asta si pe consecintele care sunt pe viata.

Faceti un chestionar, daca sunteti de specilitate, in randul pacientelor dv. si publicati rezultatele daca nu ma credeti.

Eu urmaresc acest fenomen de 20 de ani si in familia mea si in cele ale prietenelor si cunostintelor mele. Nici nu vreti sa auziti ce consecinte au avut avorturile in viata fiecaruia.
0
11-07-2014, ora 18:13
elenabeatrice
Nu este medic/terapeut
elenabeatrice
clara_p eu in locul tau, as da la facultatea de medicina. 6 ani + rezidentiat vreo 9 ani, apoi ai timp sa urmaresti continuu avorturi daca te pasioneaza.
0
11-07-2014, ora 18:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Asta era si intentia.

Numai ca la 16 ani m-am imbolnavit subit si nejustificat de o boala de handicap care ma impiedica acum sa ajung si pina la facultate sa ma inscriu.

...

Nu te juca cu "pastilutele". Iti croiesti pe viata viitorul tau si al copiilor tai, lucru neprecizat in prospecte. Eu doar ti-am furnizat niste informatii din experienta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •